Crowdfunding nedir?

  • Site Tanıtımı
  • 34
  • 0
  • Semih

Girişimcilerin karşılaştıkları temel sorunların başında finansa ulaşmak gelir. Finans sorununun çözümü için günümüzde değişik alternatifler var ve bunlara her gün de bir yenisi ekleniyor.

Bankaların çoğu proje aşamasındaki yeni fikirlere fon vermezler. Normalde girişimciler finans ihtiyaçlarını öncelikle kendi olanaklarından, ailelerinden, eş- dost-arkadaşlarından alırlar. Ardından da ‘melek yatırımcılar’a başvururlar.

Günümüzde girişimcilere fonlama sağlayan ve girişimcilerin hayallerini gerçeğe çevirmelerine yardımcı olan yepyeni bir kavram daha eklendi. Buna “kalabalığın desteği“, “kitle kaynak” veya “kitle fonlaması” diye tercüme edebileceğimiz crowdfunding deniliyor. Crowdfunding, girişimcilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için gereken fonu sağlayan yeni bir fonlama yöntemidir. Hiç tanımadığınız bir kalabalık girişimcinin projesine ilgi duyarsa kendi olanakları ölçüsünde para gönderiyor. Gönderilen para bağış, hibe ya da iane değil, projenin gerçekleşmesi için bir finans desteği oluyor.Bu sistemde para gönderen her katılımcı projenin başarılı olması halinde fon sağladıkları oranda geri dönüş alabiliyor. Kısaca crowdfunding sistemi ile maddi katkıda bulunan her katılımcıyı şirketin bir hissedarı gibi görmek gerekiyor.

Tabii ki her crowdfunding sitesinin birbirinden farklı hedefi olsa da sistem aynı ve basit bir prensip ile çalışıyor. Burada girişimci değişik projelere fon sağlamak amacı ile hazırlanmış sitelerden birinde veya birkaçında projesini tanıtıyor. Bu siteleri ziyaret eden herhangi bir kimse de projeyi beğenir ve hayata geçmesini isterse kendi olanakları ölçüsünde bu site üzerinden projeye katkı yapıyor. Böylelikle projenin bir anlamda potansiyel yatırımcıları ortaya çıkmış oluyor.

Girişimcilerin projeleri inovatif bir ürün ve/veya hizmet üretimi ve pazarlaması olabildiği, gibi sosyal amaçlı da olabilir. Örneğin, proje yüksek bir teknoloji ile üretilebilecek bir ürün ya da hizmet sunabilir veya sosyal ve ekonomik içerik taşıyabilir. Bu amaçla kurulan internet siteleri ABD başta olmak üzere birçok ülkede büyük bir hızla yayılıyor. Bu ülkede yeni girişimcilik projeleri için 2011 yılında 1.6 milyar dolarlık bir fon lamanın bu siteler aracılığı ile yapıldığı biliniyor.

Projelerini bu tür sitelerde sunanların zaman ve hayallerini ortaya koymaktan başka kaybedecekleri maddi bir şey yoktur. Hatta genellikle, girişimcilerin projelerini sergiledikleri bu tür sitelere yapmaları gereken hizmet ödemeleri bile öngörülen fon miktarının tam olarak oluşmasından sonra yapılır. Maddi katkıda bulunanlar da yaptıkları katkının hangi amaçla kullanılacağını net olarak bilirler.

Başarılı Bir Crowdfunding Sitesi

Kickstarter adlı site, şimdiye kadar 61 bin proje için bir yıl içinde toplam 220 milyon dolar fonlama yapmış. Proje sunanlar bekledikleri fonlama miktarına ulaştıktan sonra siteye yüzde 5 ödeme yapıyor. Bu ödemelerde tüm bilinen kredi kartları ile fon aktarımı yapılabiliyor.

Başka Hangi Crowdfunding Siteleri Var?

Sizler için bu crowdfunding modeli ile işleyen başlıca yabancı ve yerli web projelerini araştırdım.

Mesela aşağıdaki Indiegogo sitesinde Amerikan konsolosloğu patlamasında vefat eden Türk polis için toplanan yüksek miktarda bağıştan tutun da, birçok bağımsız Türk filmi, belgeseli için sonuca ulaşmış “donation”larda sözkonusu. Sitenin şöyle bir avantajı da var, %100 miktara ulaşmasanız da parayı alabiliyorsunuz. Yani demek istediğim bu tarz kitlesel fonlama sitelerini keşfetmiş ve aktif olarak kullanan birçok Türk var. Ama ne yazık ki her konuda olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçılma ve sahtelik kokan hesaplar yok değil:(

Peki Ya Yerli Siteler/Platformlar?

Birbirinden güzel siteleri keşfetmek için buraya bakın!

Birbirinden ilginç uygulamalara ulaşmak için tıklayınız!

Internet dünyası detaylı haberlerle burada!

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih