Son yıllarda başarısız olup kapanan Türk e-ticaret şirketleri

  • Internet dünyası
  • 26
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

DesignLocks.com

Kasım 2012′de açılan DesignLocks, farklı ve tasarım odaklı ürünleri kullanıcılarla buluşturan bir girişim olarak hizmet veriyordu. Rocket Internet’in eski çalışanlarının kurduğu bir girişim olmasıyla da öne çıkan DesignLocks 25 Ocak 2013 tarihinde, artan maliyetler ve beklenilen satış rakamlarına ulaşılamaması gibi sebeplerle kapanmıştı.

Pabbuc.com

İzmirli bir girişim olarak öne çıkan Pabbuc.com, aynı zamanda Türkiye’nin ilk dikey online ayakkabı mağazası olarak biliniyordu. Aldığı yatırımlarla da adından söz ettiren Pabbuc.com’un 30 Kasım 2012tarihinde aldığı satışlarını durdurma kararı sektörde büyük şok yaratmıştı. Üst üste 2 yıl yüzde 500′lük bir büyüme yaşayan Pabbuc.com’un kurucusu Serdar Yaman, kapatılma sürecindeki en büyük etkenin ortaklarıyla yaşadığı uyuşmazlıklar olduğunu söylemişti. 

Evimister.com

Rocket Internet’in Türkiye pazarından çekilmesinden sonra Evimister de kapanan şirketler arasına girmiş oldu. Rocket’ın çekilmesinden sonra Evimister ödemelerini yapamamaya başlamıştı ve bununla ilgili de oldukça konuşulmuştu. İnternetteki forumlarda kullanıcıların yaptığı yorumlarda tüketiciler Evimister’in para iadesi de yapmadığını dile getirmişlerdi.

Gurunzi.com

2012′nin başlarında Gurunzi.com, ünlülerin beğendikleri ve tavsiye ettikleri ürünleri siteye üye olmuş takipçilerine önerebildikleri bir girişim olarak öne çıkmıştı. Türkiye’de bu iş modelini uygulayan ilk şirket olarak öne çıkan Gurunzi açılışından 1 yıl sonra 13 Şubat 2013′de süresiz olarak satışlarını durduklarını üyelerine duyurmuştu.

Saklışehir.com

Muhafazakar kesime hitap eden ve Ömer Ekinci‘nin bir girişimi olan Saklısehir.com, seçilen hedef kitlesinin değişiklik gösterebileceği ve maddi sorunlar gibi çeşitli sebepler yüzünden kapanmıştı. Ömer Ekinci, neden başarısız olduğunu ise kendi bloğunda uzun uzun açıklayarak, deneyimlerini paylaşmıştı.

KuponGezgini.com

2011 yılının ortalarına doğru altyapı çalışmalarına başladıktan sonra, tüm fırsatları tek bir çatı altına toplama fikriyle yola çıkan KuponGezgini.com’a bir yıl içinde şirketin kurucuları yaklaşık 50.000 TL’lik bir yatırım yapmıştı. 2012 sonundan itibaren fırsat sitelerine olan ilginin biteceğini düşünmelerinden dolayı da şirketin kurucuları 2012′nin sonunda KuponGezgini’nin faaliyetlerine son verdiklerini belirtmişti.

Estore.com.tr

2001 yılında kurulan Estore.com.tr, Türkiye’nin bilinen alışveriş platformlarından biri olarak öne çıkmasına rağmen, kapanma sürecindeki olaylar sebebiyle de konuşulmuştu. Çıkan haberlere göre Estore.com.tr yaklaşık 4,5 milyon TL’lik borcu yüzünden 2009 yılında kapatılmıştı.

Teketek.com

Teketek.com’un kapanmasının sebepleri arasında da hedeflenen satış rakamlarına ulaşamaması ve güncel içerik sunamaması gibi sebepler yatıyordu.

Weblebi.com

Ekonomik şartların kötülüğünden etkilenen bir diğer e-ticaret şirketi de weblebi.com olmuştu. 2003 yılında hizmet vermeye başlayan Weblebi.com Ağustos 2008′de satışlarına son vermek zorunda kalmıştı. Hizmet verdiği 5 yıl boyunca 30.000 ürünü alıcılara ulaştıran şirket, son dönemlerinde tedarikçilerle yaşadığı sorunlar sebebiyle ürünleri alıcılara ulaştıramama gibi sorunlar yaşıyordu.

Tio.com.tr

Fiyat karşılaştırma ve alışveriş rehberi olarak hizmet vermekte olan Tio.com.tr, üyelerine gönderdiği bir e-posta ile 27 Ekim 2008 tarihinden itibaren faaliyetlerini durdurduklarını belirtmişti.

Kapanan Eticaret Siteleri

Modajenik.com

Modajenik.com, açılışından birkaç hafta sonra kapanarak sektördeki birçok kişiyi şok etmişti. Şok etkisini yaratan algı ise açıldıktan sonra birkaç hafta içinde kapanmasıydı. Şubat 2011′de açılması beklenen ve sonrasında Nisan’da yayına başlayan Modajenik.com, Mayıs ayında kullanıcılarına, yeniden yapılandırma sürecine girdiklerini belirten bir mesaj yollamıştı.

Yeterkiiste.com

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle kurulan Yeterkiiste.com, personel ve yazılım problemlerinin yanı sıra strateji gibi konularda da bazı sorunlar yaşamaktaydı ve 23 Ocak 2009 tarihinde kapatıldı.

Bamarang.com

Tasarım ürünleriyle öne çıkan ve 2012′de adından sıkça duyduğumuz Fab.com‘un klonu olan Rocket Internet destekli Bamarang, Samwer Kardeşlerin Türkiye’den ayrılma kararından sonra, yine Rocket’ın bir şirketi olan Westwing ile birleşerek yayın hayatına son vermişti.

Altivi.com

İnternet üzerinden açık artırma ile eşya satışı yapan Altivi.com’un adının bir skandala karışması sonucu kapandı. Bu skandala göre şirketin ihaleye çıkan ürünleri kendi adamlarına kazandırdığı iddia ediliyordu.

Zidaya.com

Rocket Internet’in Türkiye’den çıkmasından sonra kapanan bir diğer e-ticaret şirketi de Zidaya.com oldu. Şirket, bir süre ürün gönderimi yapamadıktan sonra, forumlardaki şikayetlere cevap vererek 14 Eylül 2012′de kepenklerini indirdi.

Sporena.com

Spor ürünleri dikeyinde hizmet vermek amacıyla Rocket Internet’in bir girişimi olarak 2011′de hizmet vermeye başlayan Sporena.com da, Samwer Kardeşlerin Türkiye pazarından çekilme kararından sonra kapısına kilit vuran şirketler kervanına katılmak zorunda kaldı.

Koysepete.com

Koysepete.com da ekonomik krize dayanamayan e-ticaret sitelerinden biri oldu. Son zamanlarında müşterilerinden çok fazla şikayet alan şirket, 2009 yılında çalışanlarının işine son vererek iflas etti.

Hemalhemsat.com

Ticari ve ekonomik sebeplerle kapanan bir diğer girişim ise hemalhemsat.com olmuştu. 2 Ağustos 2010 tarihinde, yeni bir yapılanma oluşturmak amacıyla faaliyetlerini sonlandırdıklarını belirten şirketin ana sayfasındaki duyuru halen daha sayfada duruyor.

Bonnyfood.com zor durumda! Son gelişmeler için okuyun!

Vipdukkan.com iflas etti! Son gelişmeler için okuyun!

Başarı kadar başarısızlıklar da yol göstericidir. Son döneme ışık tutacak aşağıdaki yazıları da tavsiye ederim:

https://semihyaman.com/2013/04/04/yeni-bir-e-ticaret-sirketi-neden-1-milyon-sermaye-asagisina-kurulamaz/

https://semihyaman.com/2013/03/12/bir-e-ticaret-sirketi-neden-iflas-eder/

https://semihyaman.com/2013/03/11/turk-e-ticaret-ekosistemine-bir-de-bu-acidan-bakalim/

https://semihyaman.com/2013/04/04/turkiye-e-ticaret-analizi/

“Internet dünyası” hakkında daha birçok şey burada!

KAYNAK: http://eticaretmag.com/kapanan-turk-e-ticaret-sirketleri/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih