Sizi sizden iyi tanıyan öneri sitesi – Hunch.com

  • Hayatın içinden, Site Tanıtımı
  • 33
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Hunch.com kullanıcılarına en doğru kararı vermelerini sağlayan bir öneri sitesi. Örnek vermek gerekirse, bir fotoğraf makinesi almak istiyorsunuz. Fakat makine özellikleri hakkında hiç bir fikriniz yok. İşte tam burada Hunch devreye giriyor. Sorduğu basit bir kaç soru ile size en uygun makine seçeneklerini sunuyor.

Sorular iki başlık altında soruluyor. Sistem önce genel olarak sizi, sonra fotoğrafçılık geçmişiniz ve tercih edebileceğiniz makinenin özelliklerini öğreniyor. Siz sorulara cevap verdikçe size sunduğu seçenekler de değişiyor. Sorular bittiğinde ise size en uygun liste sunuluyor. Listeyle beraber de alışveriş sitelerine yönlendiriliyorsunuz.

Şimdiye kadar 50 milyon soru cevaplanan sitede, cildinize göre en uygun kremden, hangi partiye oy vermeniz gerektiğine, tatil seçeneklerinden, kostüm partisinde hangi kostümü giymeniz gerektiğine kadar yüzlerce farklı konuda öneriler sunuyor. Yanıtlarını bulamadığınız soruların cevaplarını Hunch’ta bulmanız mümkün. Bu model Türkiye’de alışveriş sitelerine entegre edilerek uygulanabilir ve oldukça da faydalı olacağına inanıyorum.

Hunch, sadece öneri yapmakla kalmıyor kullanıcılarına keyifli uygulamalar da sunuyor. Mesela servis son dönemde Twitter için geliştirdiği THAY adındaki keyifli test oyunuyla gündemde. Test, Twitter kullanıcı adınızdan ve tweetlerinizden yola çıkarak karakter analizi yapıyor. Yaptığı bu analizin yardımıyla farklı konularda sorular soruyor ve sizin cevaplarınızı tahmin etmeye çalısıyor. Testi uygulamak için kullanıcı adınızı yazmanız yeterli

Rakamlarla THAY;

  • 35 soru cevaplayan kullanıcıların sorularını %85 oranında,
  • Şimdiye kadar kullanıcıların % 58′nin sorularını %90 oranında,
  • Katılımcıların %9′nun sorularının tamamını doğru tahmin etmiş.

Birbirinden güzel siteleri keşfetmek için buraya bakın!

Diğer birbirinden ilginç uygulamalara ulaşmak için tıklayınız!

KAYNAK: http://www.webrazzi.com/2010/03/29/hunch-com-sizi-tanidikca-daha-fazla-alisiyor/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih