Dünya sosyal ağlar haritası

  • Analiz, Internet dünyası
  • 32
  • 0
  • Semih

Facebook için dünyanın her bölgesinde aynı yaygınlığa sahip olmak hiç kolay değil. Türkiye gibi kendiliğinden sosyal ağa teslim olan ülkelerin aksine, yerel girişimlere yönelen ülkelerin de sayısı bir hayli fazla, idi. Geçmiş zaman kullandım zira son üç yılda Facebook bu kalelerin neredeyse tamamını ele geçirdi ve önünde sadece 10 engel kaldı.

Vincenzo Cosenza tarafından her yılın Haziran ve Aralık aylarında yayınlanan rapor, ülkeler bazında en popüler sosyal ağları dünya haritası üzerinde gösteriyor. Aralık 2012 verilerinin yer aldığı ve 137 ülkenin dahil edildiği çalışmada Facebook 127 ülkede en çok kullanılan sosyal ağ olurken, geriye kalan 10 ülkeyi 4 sosyal ağ kendi aralarında paylaşıyor.

Twitter veya Linkedin’in de bu dört sosyal ağ arasında yer aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira bu 4 isim, adlarını belki de daha önce hiç duymadığınız yerel girişimlerden oluşuyor.

Bundan üç buçuk yıl öncesine dönersek o dönem işlerin Facebook için şimdiki kadar iyi gitmediğini ve çeşitliliğin var olduğunu söyleyebiliriz. Cosenza’nın Haziran 2009′da yayınladığı haritada 17 sosyal ağ yer alıyordu. QZone, V Kontakte gibi yerel girişimlerin daha popüler olduğu o dönemde Hi5, Friendster gibi sosyal ağlar da haritada kendi ülkelerine sahip idi.

2012 yılında Facebook dört ülkede en çok kullanılan sosyal ağ unvanının sahibi oldu. Bunlar Ermenistan, Kırgızistan, Letonya ve Vietnam. Bu ülkeler nüfus olarak sosyal ağa fazla bir katkı sağlamasalar da bulmacanın eksik parçalarını tamamlamak adına Facebook için önemli kazanımlar.

Facebook’un 600 milyonu mobilden bağlanan toplamda 1 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Sadece Asya kıtasında 278 milyon kullanıcıya sahip olan sosyal ağ, Rusya’yı saymazsak Avrupa’da da bir hayli popüler. 251 aktif kullanıcı ile Facebook popülasyonunun önemli bir bölümünü oluşturan Avrupa’yı 243 milyon ile Kuzey Amerika takip ediyor.

Aşağıdaki görselde Haziran 2009′dan Aralık 2012′ye ülkelerin en çok kullandığı sosyal ağlardaki yaşanan değişimini görebilirsiniz.

“Internet dünyası” hakkında okunası birçok gönderi burada!

KAYNAKhttp://sosyalmedya.co/dunya-sosyal-aglar-haritasi/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih