Tumblr’ı efektif kullanmak için öneriler

  • Analiz, Internet dünyası
  • 35
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Dijital dünyada ücretli ya da ücretsiz binlerce blog sistemi yer almakla birlikte bunların en öne çıkanları arasında elbette ki Google’ın Blogger’i, Automattic’in WordPress’i ve Tumblr geliyor. Hepsinin birbiri ile kıyaslanabilecek yaklaşık 2 milyon farklı fonksiyonu olmakla birlikte, bunlar içinde kullanım kolaylığı ve işlevselliği ile Tumblr’ın yeri ayrı.

Bu yazının konusunu elbette ki blog sistemleri arasındaki farklar oluşturabilir ve konu hakkında kilometrelerce uzayıp giden detaylı anlatımlar yazılabilir fakat ben Tumblr hakkında bilinirse iyi olunur ve bu platform kullanılırken dikkat edilirse güzel olur şeylere dair önerilerimi de içeren bir derlemesini hazırlamak istedim. Ayrıca Tumblr blogu tutmaya yeni başlayanlar için göz önünde bulundurulması gereken maddeler olarak da değerlendirilebilir bu yazı…

Tumblr!

1- Stabil bir tema kullanın: Tumblr için tema geliştiren insanların çoğu bu platformu Blogger yada WordPress’ten farklı olarak daha serbest algıladığından mıdır bilinmez, Tumblr temalarının gitmesi gereken çok yol var. Eğer ücretli bir tema kullanmayacaksanız kişisel fikrim fotoğraflar için standart genişlik sunan, yazıların taşmayacağı ya da yüklediğiniz müziklerin rahat bir şekilde dinlenebileceği minimal bir tema seçmeniz yönünde olacak. Tumblr tema kaynağını mutlaka inceleyin.

2- Sosyal medya ağınıza katın: Twitterfeed başta olmak üzere pek çok içerik paylaştırıcı servis mevcut. Bunların büyük kısmı da zaten RSS verilerini çekip diğer servislere dağıtarak iş görüyor. Tumblr verilerinizi Facebook profilinize ve Twitter hesabınıza bağlamanızda fayfa var. Ayrıca Instagram kullanıyorsanız, çektiğiniz fotoğrafların Tumblr blogunuzda yayınlanması sağlayan ikonu aktif hale getirin. Instagram’a eklediğiniz ve # ile başlayan etiketler, tumblr gönderilerinin altında da beliriyor. Bunun yanında ziyaretçileriniz tek tıklama ile diğer sosyal medya araçlarına ulaşabilmesi için her sosyal medya hesabınıza ikonlarla birlikte link verin.

3- En az 20 farklı Tumblr blogu takip edin: Farklı blogları takibe almanız sizin blogunuzun görünürlüğü için önemli bir avantajdır. Takip ettiğiniz blogların yazarlarına giden uyarı onların da sizi takibe almaları için önemli bir teşviktir.

4- Gönderilenleri ‘beğen’in: Takip ettiğiniz bloglara yüklenen içerikleri beğenmekten geri durmayın. Tumblr katmanında ne kadar aktif görünürseniz o kadar çok takipçi kazanırsınız.

5- reblog fonksiyonunu kullanın: Takip ettiğiniz bloglarda beğendiğiniz içerikleri kendi blogunuza çekmekten çekinmeyin. Tumblr’ın amaçlarından birisi de aslında bu. İlk yayınlanan ve ve sizin reblog ettiğiniz tumblr blogunun altına sizin takma isminiz ve blogunuzun adresi belirecek. Ne kadar çok reblog ve ‘beğen’i yaparsanız sizin blogunuzun görünürlüğü de o kadar artar.

6- Özgün içerik üretin: Sadece Tumblr için gereken bir strateji olmasa da, blogunuz için ürettiğiniz özgün içerikler, sizin daha prestijli bir blog içeriklendirme anlayışınızın olduğunu gösterir. Kendiniz yazamıyor yada fotoğraf çekemiyor olsanız bile mutlaka diğer Tumblr bloglarından farklı bir duruşunuz olduğunu göstermeniz gerekiyor.

7- Yorum yazmaktan çekinmeyin:Reblog’ladığınız bir fotoğrafın altına kişisel düşüncelerinizi, yorumlarınızı ya da benzer notlarınızı düşmekten çekinmeyin. Her ne kadar fotoğrafın altında bir yorum ya da bilgi yazmasa da, yorumlayıcı olun ya da görselde sizin dikkatinizi çeken bir şey varsa ondan bahsetmekten çekinmeyin.

8- Etkileşime izin verin: Yüklediğiniz fotoğraflar için ya da yazdığınız yazılar için insanların yorum bırakmasına olanak tanıyın. Anonim yorumlar zaman zaman sıkıcı bir hal alsa da insanlara etkileşim imkanı tanımak onlara kendilerini özel hissettirir. Yaratacağınız tartışma ortamları ile insanlara fikirlerini açıkça beyan etme şansı tanıyın.

9- İlginizi çekmeyen konular: Görünür olacağım!, 2.000.000.000 takipçim olacak! Tumblr’ın kralı ben olacağım! diye önünüze gelen Tumblr blogunu takip etmenize gerek yok. İlginizi çekmeyen konular hakkında tutulan Tumblr blogları hakkında zaten yorum yapmayacağınız yada reblog fonksiyonunu kullanmayacağınız için takip etmenize de gerek yok. Rafine olun, zor beğenin ama tutkuyla bağlanın.

10- Agresif davranmayın: Diğer Tumblr bloglarına yaptığınız yorumlarda agresif, negatif, ayrımcı ve dışlayıcı ifadeleri kullanmaktan kaçının. Sizin Tumblr blogunuza böyle birşey ile karşılaşsanız hoşunuza gider miydi? Kaldı ki karşılaşsanız bile daima pozitif, yapıcı ve nazik olun; polemik yaratmayın ve gereksiz polemiklere girmeyin.

11- Fotoğrafları kaydedip yeniden yüklemeyin!: Profesyonel içerik hırsızlığının başında bir fotoğrafı kıvrak bilek hareketleri ile kaydedip yeniden Tumblr hesabına yüklemek geliyor. Beğendiğiniz bir fotoğrafı reblog fonksiyonunu kullanarak kendi blogunuza aktarın. O fotoğrafı çeken, yükleyen ve yayan insanların haklarını çiğnemenizin yanında fotoğrafı yayarak ona verdiğiniz desteği gösterin, hep birlikte yükselin.

“Internet dünyası” hakkında okunası birçok gönderi burada!

KAYNAK: http://www.sosyalmedyaport.com/11-adimda-tumblr-onerileri.html

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih