Hangi ülkede nereye gidilmeli?

  • Analiz, Seyahat
  • 31
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Tatil yapmayı herkes sever. Ama tatil kelimesinin yaptığı çağrışım herkes için farklı. Kimi, tatil sürecini evde miskin bir halde geçirmeyi tercih eder. Biraz dinlenmek, rahatlamak için yapılan tatili gezip yorularak geçirmek bu kişiler için ‘tatil’ kavramıyla çelişen bir durumdur. Kimi tatilciler ise; ellerine geçen bu fırsatı farklı şehirler, ülkeler gezerek, yeni yerler görüp, yeni lezzetler keşfederek değerlendirmek ister. Eğer bu ikinci tatil anlayışına sahip kişilerdenseniz, işte size dünyada gidilebilecek en popüler 50 seyahat noktası…

Halk Meydanları

Dünya üzerinde hemen her ülkenin, hatta her bir ayrı şehrin kendine özgü, kültürel ve tarihi özelliklerini barındıran halk meydanları, seyahat edilen yerler arasında en fazla ziyaret edilen noktalar. Şüphesiz ki bunun en büyük nedenlerinden biri herkese açık ve ücretsiz olması.

2011 yılının 39.200.000 ziyaretçiyle en çok ziyaret edilen halk meydanı New York Times Meydanı, her Aralık ayında yaklaşık olarak 1 milyon kişiyi yeni yıl için bir araya getiriyor. Burayı 38.000.000 kişiyle yine New York’taki Central Park takip ediyor.

Tarihi Yerler

Eğer yabancı bir ülkeye gidiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler kuşkusuz o ülkenin tarihini anlatan yerlerdir. Paris’te Eiffel Kulesi, Versay Sarayı, Louvre Müzesi ve Sydney’de Opera Evi dünyada bilinen en popüler ve en çok ziyaret edilen tarihi yerler; fakat 2011′de 37.000.000 misafir ağırlayan Washington’daki Union Station (Merkez Gar)21.600.000 kişiyle New York’taki Grand Central Terminal ve tarihi gezilerin vazgeçilmezi Paris’tekiNotre Dame Katedrali de 13.650.000 ziyaretçisiyle ilk üçte yer alıyor.

Eğlence Parkları

Sadece çocukları değil hemen her yaşta insanı mutlu eden, gezilerin belki de en heyecanlı ve eğlenceli dakikalarını yaşatan eğlence parkları konusunda, Disney’in dünyanın birçok farklı yerinde ziyaretçi bakımından rekor sahibi olduğunu aslında söylemeye gerek yok. Florida Disney World Magic Kingdom, California Disneyland Park, Tokyo Disneyland, Paris Disneyland dünyadaki örneklerinden bazıları…

Çarşılar

Türkiye, diğer kategorilerde 2011 yılında listeye giremese de bu konuda yüksek rakamlarda turist ağırlayarak, ikinci sırada yer alıyor. Boston’daki Faneuil Hall Çarşısı 18.000.000 kişiyi misafir ederken; İstanbul’daki Kapalı Çarşı 15.000.000 ziyaretçisiyle bildiğimiz gibi turistlerin büyük ilgi göstererek gezdiği ve alışveriş yaptığı bir çarşı olma özelliğiyle ikinci sırada.

Bu dört seyahat durağı kategorilerinin dışında, dünyada gidilebilecek sahiller, doğa güzellikleri ve müzeler de var; fakat 2011 yılında buralar daha az tatilciyi konuk etmiş gibi görünüyor.

Bütün enteresan infografikler için tıklayın!

Diğer harika seyahat gönderileri için tıklayın!

most-visited-tourist-attractions-edits2012

KAYNAKhttp://www.infopik.com/infografik/hangi-ulkede-nereye-gidilmeli

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih