Hayalinizdeki iş için CV ve önyazı ipuçları

  • Analiz, Kariyer
  • 35
  • 0
  • Semih

İnfografikte yer alan araştırma sonucuna göre mutlu olmamızı sağlayan temel etkenlerden biri de işimiz. Katılımcıların %82′si böyle düşünüyor. Başka bir deyişle, hayatta mutlu olmak için bizi mutlu edecek bir işimiz olmalı. Bizi mutlu edecek bir işimizin olması için ise, hayalimizdeki işi tespit etmeli ve ilk adım olarak o işe başvurmalıyız. En basit haliyle mutluluğun formülü bu adımları atmaktan geçiyor kısaca.

Lakin, Google’a “Boş CV” yazdığımızda çıkan ilk CV taslağını alıp kendi bilgilerimizi boşluklara yerleştirip, sonra aynı işlemi “Önyazı Örnekleri” için de yapmamız yeterli değil.

CV ve önyazı hazırlamak üzerinde düşünülmesi ve uğraşılması gereken bir süreçtir. Herkes her pozisyona aynı CV formatı ile başvurmamalıdır. Nasıl ki, bir mağazaya gittiğimizde kıyafetlerin bedenini, rengini inceliyor, mümkünse deneyip karar veriyorsak CV ve önyazı formatının da kendimize uygun olup olmadığını irdelemeliyiz. Mesleğimize, başvurduğumuz pozisyona, şirketin konumuna göre bir karar vermeliyiz.

İdeal CV uzunluğu maksimum 2 sayfadır. İlk bakışta 2 sayfaya nasıl sığdıracağım ben o yılları diye düşünenler başka bir açıdan bakabilirler. Kısa ve öz anlatabiliyorsanız çok ve boş konuşan kişiler arasında kendinizi farklı kılabiliyor olursunuz.

CV’nizde geçmiş iş tecrübelerinizi yazarken görev tanımını aynen kopyalamaktansa başarılarınızı yazmayı tercih edebilirsiniz. Ne yaptığınızı değil neyi değiştirdiğinizi, nasıl bir yenilik kattığınızı anlatmalısınız. Böylece hem CV’nizi gereksiz ayrıntılardan kurtaracak, hem de kendinizi pazarlayabiliyor olacaksınız.

Önyazıda da aynı yöntemi izlemelisiniz. “Her başvuruya özel yaz, kendini tanıtmayı değil pazarlamayı hedefle, yalan söyleme, imla hatalarına dikkat et!” …

Hayalinizdeki işe girip her gün mutlu olabilmek için çok mu zor bunları yapmak?

CVveonyazıtricks

CV ile ilgili bu da var!

“Kariyer” hakkında birbirinden enteresan gönderiler için tıklayın!

Bütün enteresan infografikler için tıklayın!

KAYNAKhttp://www.infopik.com/infografik/hayalinizdeki-is-icin-gereken-cv-ve-onyazi-ipuclari

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih