Kahve ve çay hakkında ilginç bilgiler

  • Analiz, Hayatın içinden
  • 37
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Güne başlarken bir bardak kahve ya da çay gibisi yoktur! Ayılmak için ihtiyacımız olan kafeini alınca, işte gün asıl o zaman başlar. Kahve ve çay içmek kendimizi iyi hissetmek için sabahların vazgeçilmezi; durun daha bitmedi!

Çay ve kahveyi çok seviyoruz; peki ne kadar tüketiyoruz?

Güne başlamanın en iyi yolu dedik; peki sadece bu kadar mı? Elbette değil! Yemeklerden sonra da keyfi başka olur çayın, kahvenin; gün içinde daha birçok farklı zamanda da öyle… Durum böyle olunca, her iki içeceği de bolca tüketiyoruz. Amerika’da yetişkin nüfusun %52′si günlük olarak kahve içiyor. %30′unun favori kahvesi latte ve cappuccino. 🙂

Çay ise bizim ülkemizde olduğu gibi Amerika’da da bolca tüketilen bir içecek. Bir kişinin yıllık ortalama çay tüketimi, 155 bardağa denk geliyor.

Çayın faydaları

Hepimizin bildiği üzere, birçok çay çeşidi var. Aralarında en çok tüketilen, %78 oranında siyah çay. Yeşil çay tüketimi ise %20. Bu oran siyah çaya göre daha düşük de olsa, çay çeşitleri arasında en yararlı olanı yeşil çay. Özellikle göğüs, mide ve akciğer kanserinin düşmanı olan yeşil çay, iyi bir antioksidan; fakat çay türleri arasında en güçlü antioksidan olma özelliği beyaz çaya ait.

Kahve sanıldığı kadar zararlı değil!

Çok duyarız kahvenin gelişimi engellediği, kalp krizine ve mide kanserine yol açtığı gibi zararlı yanlarını; fakat bunların hiçbiri doğru değil! Kahve sanıldığının aksine, hafızayı tazeliyor. Bunun yanı sıra, alzheimer, kalp krizi ve gut hastalığını engelliyor.

Azı karar; çoğu zarar:))

Çay ve kahve tüketmenin faydaları ortada. Evet kafein birçok hastalığı önleme konusunda oldukça etkili; fakat herşeyin olduğu gibi, kafeinin de fazlası sağlığınıza zarar verebiliyor. Bir bardak kahve 80-185 mg; bir bardak çay ise 15-70 mg kafein içeriyor.Alınan bu yüksek doz kafein; uykusuzluk (insomnia), yorgunluk ve anksiyete (kaygı bozukluğu) gibi rahatsızlıklara neden oluyor.

Sağlığınız için kahve ve çay tüketin; fakat sağlığınızdan olmak istemiyorsanız, sakın ölçüyü kaçırmayın!

Bütün enteresan infografikler için tıklayın!

Why-Coffee-and-Tea-are-Amazing-for-You

KAYNAK: http://www.infopik.com/infografik/onlar-hakkinda-bilinmeyenler-kahve-ve-cay

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih