İzlenmesi gereken gerilim türü diziler

 • Analiz, Sinema
 • 38
 • Yorum yapılmamış
 • Semih

Aşağıdakiler zevkle takip ettiğim gerilim türü dizilerdir, size Wikipedia ve Filimadamı’ndan alınmış detay bilgileriyle birlikte tanıtıyorum. Belki birkaç tane yeni dizi keşfederseniz ne mutlu bana:) Bu dizilerden izledikleriniz hakkında ya da alternatif önerileriniz hakkında yorumlarınızı beklerim…

The Following:

Not: [B-]

1.The Following

FBI Amerika Birleşik Devletleri’nde hemen hemen 300’den fazla aktif seri katil olduğunu tahmin etmektedir. Bu katiller birbirleriyle iletişim kurmak için bir yol bulurlarsa ne olur? Ya da birlikte çalışıp ülke çapında ortaklıklar kurarlarsa? Zeki bir psikopat seri katil diğerlerini bir araya getirir ve bir hayran kitlesi oluşturursa neler yaşanır? Senarist/yapımcı Kevin Williamson’ın yeni aksiyon gerilim dizisi,dizide; Kevin Bacon, eski bir FBI ajanını oynayacak. Aktörün canlandıracağı karakter olay yeri ve mağdurun özelliklerinden yola çıkarak katilin nasıl biri olacağına ilişkin varsayımda bulunma ve işlenen suçlarda neden-sonuç ilişkilerini çözümlemede uzmanlık sahibi olup seri katilin şeytani planının bir parçası haline gelecek ve kendisini bir anda olayların ortasında bulacak.

Rome’un yıldızlarından James Purefoy ise öldürücü ve tehlikeli Joe Carroll karakterini canlandıracak. Joe Carroll kült seri katiller yaratmada teknolojiyi ustalıkla kullanan birisi. 

Da Vinci’s Demons:

Not: [A+]

15.Da Vinci's Demons

Da Vinci’nin çalkantılı hayatının, gençlik dönemine odaklanacak olan dizi, şimdiye kadar anlatılmamış öyküleri ekrana getirmeye hazırlanıyor. Rönesans İtalya’sında geçen hikaye, Leonarda Da Vinci’nin yaratıcı bir sanatçı, hayalperest bir aşık ve idealist bir adam olarak tanımlanan kişilğine bir başka bakış..

Spartacus:

Not: [A-]

2.1.Spartacus Blood and Sand2.2.Spartacus Gods of the Arena

Spartacus: Kan ve Kum (Blood and Sand)

Konu: Trakyalı bir asker olan Spartacus sürekli baskısı altında kaldıkları Roma Cumhuriyeti ile birlikte Getaelar’a karşı savaşmak için Roma ordusuna katılır. İlk çarpışmadan sonra Spartacus doğuya doğru çekilen Getae ordusunu takip etmek yerine Karadeniz’e gitme emri veren Gaius Claudius Glaber’a karşı gelir ve köyüne gitmeye karar verir. Köyüne yaklaştığında Getaelar’ın orayı mahvettiğini görür ancak karısı kurtulmuştur. Geceyi bir mağarada karısıyla geçiren Spartacus’u sabah Roma ordusu bulur. Glaber, Spartacus’u köle olarak alır ve karısını da Suriyeli bir tüccara satar. Spartacus daha sonra Ludus’a (Batiatus’un gladyatör okulu) girer ve karısını bulmak için savaşmaya başlar.

Spartacus: Arenanın İlahları (Gods of the Arena)

Konu: Spartaküs: Kan ve Kum’un ikinci sezon çekimleri sürerken başrol oyuncusu Andy Whitfield’da Hodgkin-dışı lenfoma tespit edilmiş, dizinin ikinci sezon çekimlerinin uzayacağı görülünce de Gods of the Arena’nın çekilmesi gündeme gelmiştir. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı Steven S. DeKnight, Gods of the Arena’nın altı bölümlük bir mini dizi olacağını ve Ludus’un geçmişini işleyeceğini belirtmiştir. Dizinin çekimleri Ağustos 2010’da Yeni Zelanda’da başlamıştır.

Spartacus: İntikam (Vengeance)

Konu: Spartaküs: Kan ve Kum‘un sonunda gerçekleşen Batiatus Konağı’ndaki kanlı kaçışının ardından, Spartaküs: İntikam‘da gladyatör ayaklanması Roma Cumhuriyeti’nin kalbine korku salmaya başlar. Praetor Claudius Glaber ve onun Romalı askerleri, daha fazla zarara neden olmadan önce Spartaküs’ün büyüyen özgürleşmiş köleler grubunu bastırmak üzere Capua’ya gönderilir.

Spartacus: Lanetlerinin Savaşı (War of the Damned)

Spartacus ve özgürlük savaşçılarının, Roma ordusuna karşı verdikleri son savaşı anlatan 10 bölümlük 3. ve son sezondur.

Dexter:

Not: [A+]

aa

 

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006’da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir. Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan, aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat sürdürüyor. Miami’ de geçen hikaye Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay’ in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

Dexter dizisi geniş eleştiriler ve popülerlik kazanmıştır. Showtime dörüncü sezonda bugüne kadar en çok izlenen bölümüne imza atmıştır, 2.6 milyon izleyici ile rekor kıran dizi 13 Aralık 2009 tarihinde kendi sezon finali yayınlandı. Michael C. Hall, Altın Küre de dahil olmak üzere Dexter rolüyle birçok ödüle layık görüldü ve adaylık aldı. 8. sezonun galası 3 milyon izleyici ile şimdiye kadar Dexter’daki en çok izlenen bölüm oldu.

Ocak 2013’te, Showtime Dexter’in sekizinci sezonunun 30 Haziran tarihinde başlayacağını duyurdu. Nisan 2013 yılından itibaren devam eden spekülasyonlar ardından, Showtime sekizinci sezonun Dexter’ın son sezon olacağını açıkladı ve 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile izleyicilerine veda etti.

Hikaye:

Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry’nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfetti. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter’e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

 • En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
 • Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
 • Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahalini temizlemeyi gösterdi. Dexter “Karanlık Yolcuyu”(öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter’da her öldürdüğü katilden bir şey alır: bir neşter ile o kurbanının yanağını bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır onlarıda toplar. koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter’ı bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünürmek, iyi bir insan ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve “normal” insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını, ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı “sevgi” dir. O Harry’nin eğitiminden habersizdir ama Harry’nin Dexter’e gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter “normal olmanın” bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter’a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody’e (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison’a) bağlılığı, onun öldürmek için “ihtiyaç” duyduğu şey Dexter’ın hayatını zorlaştırmaktadır.

Miami en aşağılık suçluları ve Dexter’ın düşmanlarından bazıları şunlardır. Buz Kamyonlu Katil/Rudy Cooper/Brian Moser, Little Chino, Miquel Prado, The Skinner, Arthur Mitchell/Trinity Killer, Jordan Chase, Travis Marshall, and Isaak Sirko.

Dizinin başında, “Buz Kamyonlu Katil” Dexter’ın bir seri katil ve onun yaşam tarzı bilerek, Dexter’a mesajlar gönderir. “Buz Kamyonlu Katil” lakaplı bir seri katil olarak Miami Metro departmanında soruşturma olarak girer. Daha sonra, Katilin Rudy Cooper Olduğu ortaya çıkar. Ayrıca katil Debra’nın sevgili ve protez doktorudur. Rudy aslında Dexter’ın biyolojik kardeşidir, Brian Moser’ın annelerinın bir kargo konteynerının içinde öldürülmüş olarak tanıklık etmesinden ötürü Dexter bunu bilir. Brian Debra’yı öldürmek ister, ancak Dexter polisler olay yerinde gelmeden önce müdahale eder ve Brian’ı durdurur. Daha sonra, Dexter bir tuzak kurar ve öz kardeşi olan Brian’ı öldürür ve buna intahar süsü vermeyide ihmal etmedi. O kardeşini öldürdüğü için suçluluk hissediyor. Onu olduğu gibi kabul ediyor ve Debra’yı koruyor. Eğer Debra doğruyu bilse idi, onu reddeder miydi?

James Doakes Dexter’den şüphe etmeye başlar ve Dexter’ı takip etmeye başlar. FBI’den Ajan Frank, Liman Koyu Kasabı avı için Miami Metro Departmanına gelir. Aslında Dexter’ın olan kurbanlar keşfedildi. Dexter da kendisinin karanlık tarafının farkında olan Lila ile çıkmaya başlar. Dexter her şeyi kız arkadaşıdan uzak tutmaya çalışır. Rita Dexter’dan şüphelenmeye başlar. Sonunda, Doakes, Dexter’ın gizli sırrını öğrendi ve Lila tarafından öldürüldü. Dexter ve Rita yeniden birlikte olmaya başladırlar ve Lundy evine döndü. Lila sezon sonunda Dexter tarafından Paris’te öldürüldü. Lila önceden Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i öldürme teşebbüsünde bulunmuştu.

Başsavcı Yardımcısı Miguel Prado’nun kardeşini yanlışlıkla öldürdükten sonra onunla arkadaş olmaya başladı. Debra dedektifliğe yükseldi ve The Skinner olarak bilinen bir dava üzerinde çalışmaya başlar. Dexter, Miquel’e Harry’nin kodlarını öğretmeye çalışır ama o Dexter’ın eğlendiğini düşünür. Miquel, Dexter’ın aksine çok kararsızdır ve Lawyer Ellen’ı nefretinden ötürü öldürür. Bundan sonra, Dexter, Miquel’i takip eder ve onu öldürür. Miquel’in ölümünü Skinner üzerinden komplo kurar.

Cult:

Not: [B+]

4.Cult

Oldukça popüler bir televizyon şovu olan Cult, hayali suç olaylarını ekrana getiren bir yapımdır. Araştırmacı gazeteci Jeff Sefton, programa takıntılı bir şekilde hayran olan kardeşi Nate, gizemli bir şekilde ortadan kaybolunca programı araştırmaya başlar.
Programın yapım ekibinde çalışan Skye ile beraber programın çılgın izleyici kitlesini, programda yer alan suçların gerçek hayatta işlendiğine inanarak araştırmaya başlarlar..

 

666 Park Avenue:

Not: [B-]

5.666 Park Avenue

New York’un en tarihi apartmanlarından birinde yöneticilik yapma teklifini kabul edip buraya yerleşen ve çok geçmeden açıklanamayan doğaüstü olaylara şahit olmaya ve ürkütücü deneyimler yaşamaya başlayan genç bir çiftin öyküsü anlatılıyor.

 

Leverage:

Not: [B+]

6.Leverage

Leverage (Türkçe: Koz), TNT’nin 2008 yılı yapımı dizi.

Dizinin kahramanları, eski bir sigorta müfettişi tarafından yönetilen bir grup kanundışı insan. “Kötü adam”ların gazabına uğramış, ama kanundan yardım alamayan “masum insan”ların yardımına koşuyorlar.

Onların intikamlarını almak için planlar ve eylemlere girişiyor, kötüleri ruhları duymadan dolandırıyor, oyuna getiriyorlar. Dizinin sloganı da “ödeşmeye hazır ol“(Get Ready to Get Even).

Acımasız sigorta şirketlerine, uluslararası dev holdinglere ve yaptıkları haksızlıklar yanlarına kar kalan pek çok kuruma karşı artık halkın elinde bir koz var. Nate Ford’un başını çektiği ekip, yasalara uygun dolandırıcılıkları kimsenin yanına kar bırakmıyor. Her biri farklı alanlarda uzman dört azılı dolandırıcı ve eski bir sigorta müfettişi, mahkemede hakkın yerini bulamadığı davaları, kendi bildikleri yoldan çözüyor.

Awake:

Not: [B-]

7.Awake

Oğlu ve eşiyle geçirdiği trafik kazası sonucu aile üyelerinden birini kaybeden dedektif Michael Britten uykuya dalarak birinde eşinin diğerinde oğlunun öldüğü iki paralel evren arasında geçiş yapmaktadır. Kaybı yüzünden bürosunun emriyle zorunlu olarak göründüğü iki farklı pskiyatrın birbirilerini gerçek olmamakla suçlaması ve çözmeye çalıştığı cinayet vakalarındaki ipuçlarının iki evrende birbiriyle ilişkili olması dedektifi iyice çıkmaza sokmaktadır.

Harry Potter serisinde Draco’nun babası Lucius Malfoy rolünden tanıdığımız Jason Isaac, Dedektif Britten rolünde.

Missing:

Not: [B-]

8.Missing

Sahip olduğunuz tek varlığı kurtarmak için ne kadar ileri gidersiniz? Oğlu Michael şüphe uyandıran bir şekilde ortadan kaybolduktan sonra, Rebecca Winstone onu bulmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Becca sadece oğlunu arayan bir anne değildir, aynı zamanda Michael’ın babası gibi bir CIA ajanıdır. Ancak Becca oğlunu sağ bulmak istiyorsa, tüm yeteneklerini, azmini sergilemek, eski dostlarına güvenmek ve eski yaraları yeniden açmak zorundadır. Bir annenin sevgisi sınır tanımaz.

Ringer:

Not: [B+]

9.Ringer

Bridget (Sarah Michelle Gellar) bir cinayetin tek tanığıdır ve hayatı tehlikede olduğu için gözlerden uzak kalarak, saklanmaya çalışır. FBI ajanı Victor Machado’nun (Nestor Carbonell) korumasına rağmen izini kaybettirmek için New York’a giden Bridget, dışarıdan bakıldığında masalsı bir hayat süren ikiz kız kardeşi Siobhan’ını bulur.
Bir gün baş başa denize açıldıklarında Siobhan, geride yüzüğünü bırakarak esrarengiz biçimde ortadan kaybolur. İkizini denizde kaybeden Bridget şimdi, kendisini kimsenin tanımadığı bu yeni hayatı kimliği olarak kullanmaya başlayacaktır.

 

24:

Not: [A-]

10. 24

24, Emmy ve Altın Küre ödüllü Amerikan aksiyon televizyon dizisidir. CTU (Counter Terrorist Unit Türkçe: Terörle Mücadele Ünitesi) adı verilen bir birimin, önceleri yöneticisi olan ancak daha sonra birimden ayrılan Jack Bauer’ı canlandıran Kiefer Sutherland’ın çevresinde dönen olayların işlendiği bir dizidir. Dizide anlatılan olaylar gerçek zamanlı olarak izleyiciye aktarılmaktadır. Her bölüm bir saat içerisinde olanları anlatırken, her sezon da 24 saat içerisinde olup bitenlerin anlatıldığı çok uzun metrajlı bir film havasındadır.

Dizi 24 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan 8. sezon ve 192+24. bölümüyle ekranlara veda etti.


Flashforward:

Not: [A-]

11.Flashforward

FlashForward ABC tarafından yayınlanan bir Amerikan bilim-kurgu televizyon dizisidir. Kanadalı bilim-kurgu yazarı olan Robert J. Sawyer’ın aynı isimli romanından esinlenilerek televizyona aktarılmıştır. 24 Eylül 2009 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. 3 Aralık 2009’da dizinin 10. bölümü yayınlandıktan sonra ABC 2010 Kış Olimpiyatları’nı yayınlayacağı gerekçesiyle diziye 3.5 aylık bir ara vermiştir. 18 Mart 2010’da ise 11 ve 12. bölümler bir arada verilerek iki saatlik bölümle geri dönmüştür. Ve yine iki saatlik bir bölümle 27 Mayıs 2010’da sezon finali yapılmıştır.

Konu: Gizemli bir olay dünya üzerindeki herkesin 137 saniye boyunca bilincini kaybetmesine sebep olmuş, bu süreçte herkes 6 ay sonrasını görmüştür – bir küresel “öngörü”. Los Angeles FBI ajanlarından oluşan Stanford Wedeck (Vance) tarafından yönetilen bir ekip bu süreçte ne olduğunu ve bir daha olup olmayacağını incelemeye başlamıştır. Benford araştırma üzerine önemli bir katkıda bulunur. Öngörüsünde 6 aylık araştırmanın sonucunu görmüştür ve araştırma için gördüğü kanıtları biraraya getirmeye başlar. Ekip kararma sırasında bilincini yitirmeyen “0 numaralı zanlı (Suspect Zero)” yu, tehlikeli olduğu düşünülen “D. Gibbons” ve 1991’de bazı bilinç kayıplarının olduğu Somali’yi araştırmaya başlar. Bu sırada öngörülerle birlikte kişisel açıklamalar karakterlerin hayatlarını şekillendirmektedir. Mark Benford öngörüsünde yeniden alkole başladığını, eşi Olivia da bir başka adamla birlikte olduğunu görür. Diğer karakterler de benzer şekilde beklenmeyen ve şaşırtıcı bilgilerle pençeleşmektedir.

Lost:

Not: [A-]

12.Lost

Lost, Amerikan drama televizyon dizisidir. Program, Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağınınkaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir. Her bölüm tipik olarak adada geçen ana hikâyenin yanı sıra, bir karakterin hayatındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir. İlk bölüm, ilk kez 22 Eylül 2004’te yayınlandı ve altı sezon yayınlandıktan sonra 121. bölümü ile şov, 23 Mayıs 2010 tarihinde sona erdi. Dizi, Amerika Birleşik Devletleri’nde American Broadcasting Company (ABC) kanalında yayınlanmakla birlikte, birçok ülkede bölgesel kanallarda yayınlandı.

Geniş ansambl oyuncu kadrosu ve Ohau, Hawaii’deki çekimlerin maliyeti nedeniyle Lost, televizyon tarihinin en pahalı dizilerinden biridir. Damon Lindelof, J. J. Abrams ve Jeffrey Lieber tarafından yaratıldı ve ABC Studios, Bad Robot Productions ile Grass Skirt Productions tarafından yapımı gerçekleştirildi. Dizinin tema müziği ise Michael Giacchino tarafından bestelendi.

Olumlu eleştiriler alan ve popüler bir başarı elde eden Lost, ilk yılından itibaren ABC’de yayınlanan her bölümü ortalama 15.69 milyon kişi tarafından seyredildi. 2005 Emmy Ödülleri’nde “en iyi drama dizisi” dalında, 2005 Britanya Akademi Televizyon Ödülleri’nde “en iyi Amerikan ithalatı” dalında, 2006 Altın Küre Ödülleri’nde “en iyi drama” dalında, 2006 Screen Actors Guild Ödülleri’nde “en iyi drama dizisi” dalında ödüller alan dizi, birçok önemli endüstri ödülü kazandı. Sıkı hayran kitlesi elde etmesiyle diğer televizyon dizilerinde[6], reklamlarda, çizgi romanlarda, web çizgi romanlarında, komedi dergilerinde, bir video oyununda ve şarkı sözlerinde dizinin hikâyesine ya da bir unsuruna göndermeler yapılarak dizi Amerikan popüler kültürünün bir parçası haline geldi. Programın kurgusal evreni, bağlantılı romanlarda, forumlarda, video oyunlarında, alternatif reality oyunlarında, The Lost Experience ve Find 815‘da araştırıldı.

The Event:

Not: [C+]

13.Event

Kız arkadaşı esrarengiz bir şekilde kaybolan Sean Walker, farkında olmadan kendisini ABD başkanının bile bilmediği Amerikan tarihinin en büyük sırrının içinde bulur.

 

The Lost Room:

Not: [A-]

14.The Lost Room

The Lost Room (Türkçe: Kayıp Oda), ABD’de Sci Fi Channel’da yayınlanmış olan bir bilim-kurgu mini dizisi. Dizi bir oda ve bu odadaki olağandışı güçlere sahip günlük objeler etrafında geçmektedir. Baş kahraman Joe Miller, odada kaybolan kızı Anna’yı kurtarmak için bu objeleri araştırmaktadır. 1960’larda Route 66’da tipik bir motel iken bir yıl sonra “olay” adı verilen durum sonucu gerçek zaman ve uzayın dışında bir kayıp oda belirmiştir.

Sci-Fi Channel’ın oldukça ses getiren 2006 yapımı bu 3 bölümlük mini dizisi IMDb’de 8.3 puan almıştır ve Lost Room bugüne kadar Sci-Fi Channel’ın hazırladığı en iyi dizilerden biri olarak gösterilmektedir.

Bölümler:

 1. The Key and the Clock (Türkçe: Anahtar ve Saat)
 2. The Comb and the Box (Türkçe: Tarak ve Kutu)
 3. The Eye and the Prime Object (Türkçe: Göz ve Esas Nesne)

Odadaki Bazı Eşyaların Özellikleri:

 • Anahtar: Her kapıyı açar ve otel kapısını ve çıkarken hayal ettiğiniz kapıdan çıkarsınız.
 • Otobüs Bileti: New Mexico – Gallup dışında bir otobana gökten zembille atar :).
 • Kol Saati: İçine konan yumurtayı pişir.
 • Tırnak Törpüsü: Bakan kişi kısa süreli derin bir uykuya yatırır.
 • Şemsiye: Taşıyan kişiyi tanınmış biri gibi düşünmesini sağlar.
 • Kurşun Kalem: Sert bir nesneye vurduğunuzda 10 peni düşmesini sağlar.
 • Tükenmez Kalem: Değdiği herşeyi mikrodalga ile anında pişirir.
 • Tarak: Saçtan geçirildiği zaman en fazla 10 saniyeliğine zamanı durdurabilir. Mide bulantısı yapar ve yalnızca kullanan kişi hareket edebilir.
 • Cam Göz: Canlı dokuyu iyileştirme ya da yok etme gücüne sahiptir.
 • İçki Şişesi: Kapağı açılınca, hedef alınan kişinin havasız kalmasına neden olur.
 • Makas: Objelerin yerini değiştirir, objeleri döndürür.
 • Kol Düğmeleri: Takan kişinin kan basıncını düşürür.
 • İskambil destesi: Bakan kişinin çeşitli görüntüler görmesine neden olur ki etkileri yıkıcı derecede güçlü olabilir. Kartları kullanan kişilerin de kartı üzerinde kullandığı kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamasına neden olur.
 • Çeyreklik : Yutulduğunda anıları geri getirir.
 • Gözlük: Takan kişinin etrafında gerçekleşen kötü (yangın ,silahla vurulma vb.) şeylerden etkilenmez.
 • Paloroid resim : 1961’deki olayın gerçekleşmesinden hemen önce, odanın son durumunun görülmesini sağlar.
 • Saat: Pirinç maddesinin katı halden gaz haline geçmesine neden olur.
 • Saat kutusu: 10 metrelik bir alandaki entropi (evrendeki düzensizlik)’yi azaltır.
 • Ustura: Dokunduğu cam yüzeyi parçalar.
 • Radyo: Doğru istasyon açıldığında, kişinin boyunu 7–8 cm uzatır.
 • Occupant: Esas nesne, nesneleri kendinden uzak tutabilme yetisine sahip. Odaya girip, odayı resetlerse diğer nesnelerin yanına gider. Oda dışında hiçbirşey etki etmez.
 • Ceket: Bilinmiyor (oda dışında hiç bir maddenin yok edilememesinden dolayı kurşun geçirmiyor diğer tüm maddeler gibi)

Kombinasyonlar:

 • Kol saati + Bıçak: Kişinin telepati kurmasını sağlıyor.
 • Anahtar + Saat kutusu + Tarak: 10 numaralı odadaki alternatif boyuta kısa bir süreliğine girilebilmesini sağlıyor.
 • Küllük + Saat + Anahtar + Tırnak makası + Diş fırçası + Saat kutusu + Sigara paketi : conroy deneyinde kullanılan kombinasyon olup, gerçeklikte bir yırtık açılmasına sebep oluyor, kapının kapatılması (ve genelde anahtar ile kapıyı açan kişinin odanın içinde kalması) ile yırtık kapatılıyor.


KAYNAK: TR.WIKIPEDIA.ORG & FILIMADAMI.COM

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih