Film önerilerim: En iyi seriler

  • Analiz, Sinema
  • 36
  • 6 yorum
  • Semih

Aşağıdaki film serileri, bizzat izlediğim ve çok beğendiğim, devamı getirilmesine rağmen yeni gelen her bir filmin öncekine göre kalitesinden fazla bir şey kaybetmediği serilerdir. İzlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederim, tadı damağınızda kalacaktır 🙂 Her bir filmin konusunu Türkçe olarak (imdb puanı, blog puanı, yönetmen, oyuncular, senarist, filmin süresi ve yapım yılı ile birlikte) filimadamı, imdb ve jinni sitesini baz alarak paylaştım, umarım seçimlerinizde kolaylık sağlar 🙂

İyi seyirler ….

Ayrıca, bu 250 filmlik bir listenin üçüncü kısmıdır. Aşağıdakileri de okumadan geçmeyin:

https://semihyaman.com/2013/05/06/film-onerilerim-olmeden-izlenmesi-gereken-100-harika-film/

https://semihyaman.com/2013/05/05/film-onerilerim-imdb-top-250den-45-seckin-film/

Diziler konusunda da bu gönderilere bakabilirsiniz:

https://semihyaman.com/2013/05/04/izlenmesi-gereken-gerilim-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/izlenmesi-gereken-komedi-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/harika-belgeseller/

– Matrix (1999) 

1.1.matrix

IMDB puanı: 8.7

Blog puanı: 9.1

Starring: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Directed by: Larry Wachowski, Andy Wachowski

Written by: Andy Wachowski

Runtime: 136 min

Konu: İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Neo, umutsuz bir çaba ile Matrix hakkındaki gerçeği araştırıyor. Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor. Matrix Nedir? Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

– Matrix Reloaded (2003)

1.2.matrixreloaded

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 8.0

Starring: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne

Directed by: Larry Wachowski, Andy Wachowski

Written by: Andy Wachowski

Runtime: 138 min

Konu: Neo ve Zion’un diğer isyancıları, Matrix’i dönüştürme çalışmalarına başlıyor. Neo’nun kendi gücünün ve misyonunun iyice farkına vardığı noktadan başlıyoruz filme. İlk filmde kendisini ve yoldaşlarını ajanların elinden kurtaran Neo, ikinci filmde bütün bir Zion şehrini ve sakinlerini kanatları altına almaya çalışacak. Bunun için de, ulaşmak son derece güç olsa da, Anahtarcı’yı bulmaları gerekiyor. Bu durum ise düşmanlarına yenilerini de katacaktır. Kendisini kopyalayıp, kopyalarından bir ordu hazırlayan Ajan Smith’e İkizler de katılır. The Matrix Reloaded’da, direnmeyi sürdüren tek insan kolonisi olan Zion’un kapıları seyircilere açılıyor. Fakat açılan kapılarından girmeye çalışan başkaları da olacaktır!.. Devam filmi ayrıca, ilk filmin ana karakterlerinin yanına yeni karakterler de ekliyor. Bunların en başında tabii, yakın zamanda, filmdeki kostümüyle çekilmiş fotoğraflarından bir fikir edindiğimiz Monica Bellucci ve Nona Gaye yer alıyor.

– Matrix Revolutions (2003)

1.3.matrixrevolutions

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.8

Starring: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne

Directed by: Larry Wachowski, Andy Wachowski

Written by: Andy Wachowski

Runtime: 129 min

Konu: Gerçek dünya, Matrix’in makine askerleri tarafından istila edilirken, Zion’un da yaşanabilir bir yer haline getirilme çalışmaları paralel olarak devam ediyor. Neo’nun tüm insanlığı, gerçek yaşama geri döndürüp döndüremeyeceği ve Matrix sisteminin tam anlamıyla durdurulup durdurulmayacağı, gerçek dünya ile sanal dünya Matrix’in arasında sıkışıp kalan Neo’nun kendini kurtarabilmesine bağlıdır. Aksiyon ve bilimkurgu sinemasında önemli bir dönüm noktası olan Matrix serisinin son ayağı olan Matrix Revolutions, makineler ve insanoğlunun amansız savaşına sahne oluyor.

2. X-Men Serisi

– X-Men (2000)

2.1.x-men

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 8.2

Starring: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen

Directed by: Bryan Singer

Written by: Christopher McQuarrie

Runtime: 104 min

Konu:Uzun metraj çizgi film ve televizyon filmi uyarlamalarından sonra nihayet okur kitlesini tatmin eden “X-Men” çizgi romanının uyarlaması, Olağan Şüpheliler’le adını duyuran Bryan Singer’ın imzasını ve bir alay özel efektin görkemini taşıyor. Konu şöyle: Profesör Xavier, istemleri dışında mutasyona uğramış gençleri (“mutant”lar) bir okulda toplamıştır. “X-Men” olarak adlandırılan öğrencilerin görevi, yapay mutantların oluşturabileceği tehditlere karşı dünyayı korumaktır. Bu tehditlerin kaynağı, mutanların üstünlüğünü savunan Magneto adlı bir diğer mutant’tır. Xavier’ın öğrencilerinden Rogue kaçırılınca, X-Men ekibi onu geri getirmek üzere Magneto’nun mutantlarına karşı mücadeleye girer. Tüm mutantlar, bir yandan da kendilerine karşı soykırım kampanyası yürüten Senatör McKelly’le uğraşmak zorundadır. Unutmadan ekleyelim: Hangi mutant grubunda yer aldığı henüz müphem bir karakter de var filmde. Adı Wolverine. Bileğine gizli pençeler yuvalarından her çıkışta can acıtıyorlar – fakat yalnızca Wolverine’in canını değil…

– X- Men 2 (2003)

2.2.X-men2

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.5

Starring: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen,Halle Berry

Directed by: Bryan Singer

Written by: Michael Dougherty

Runtime: 133 min

Konu: X-Men son yıllarda vizyona giren çizgi roman uyarlamaları içinde en başarılı olanlardan biri oldu. Çizgi roman okuyucularını ve serüvensever izleyicileri memnun ettiği gibi, yapımcılarına 300 milyon dolar kazandırdı. Devam filmi X2 aynı ekibinden elinden, yeni karakterlerin katılımı ve artan bir aksiyonla seriye devam ediyor. X-Men dünyasından yeni mutantların ve karakterlerin katılımı ile esas mücadele başlıyor. Nightcrawler, Lady Deathstrike ve William Stryker gibi yeni karakterler katılıyor öyküye. Yeni filmde mutantlarımız, kendilerine karşı organize olmuş Stryker’a karşı bir mücadele veriyorlar. Sıradışı güçlere sahip olan düşmanları karşısında; Magneto da plastik parmaklıklar arkasından kaçıp Profesör Charles Xavier ie işbirliği yapıyor. Filmde izleyeceğimiz bir diğer hikaye ise, geçmişini araştırmak üzere kuzeye doğru bir yolculuğa çıkan Wolverine’in serüveni.

– X-Men: The Last Stand (X-Men: Son Direniş) (2006)

2.3.X-men the last stand

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 7.7

Starring: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen,Famke Janssen, Halle Berry

Directed by: Brett Ratner

Written by: Simon Kinberg

Runtime: 104 min

Konu:Son bölümde X-Men topluluğu ilk kez bir seçim aşamasındadırlar. Yeni bir tedavi yöntemi bulunmuştur ve mutantlar tüm yetilerinden kurtularak normal insanlar gibi yaşayabileceklerdir. Onları insanlardan ve gerçek hayattan uzak tutan bu inanılmaz özelliklerinden arınıp arınmamaları konusunda ise mutantların lideri Charles Xavier, ve Magneto arasında gerçek bir görüş ayrılığı oluşmuştur. Son bir savaşın temelleri atılmaktadır. Son ve en büyük savaş. X – Men: Son Direniş bir çok toplumsal konuda sorgulamalar getiriyor: Uyum göstermek önyargıyı engeller mi? Kişisel özelliklerinden vazgeçerek eziyetten kurtulmak korkaklık mıdır? Büyük bir güce sahip olmak bir vergi midir yoksa lanet mi?

– X-Men origins: Wolverine (X-Men Başlangıç: Wolverine) (2009)

2.4.X-men origins

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.0

Starring: Hugh Jackman, Liev Schreiber

Directed by: Gavin Hood

Written by: David Benioff

Runtime: 107 min

Konu:

X-Men Başlangıç: Wolverine, Origins serisinin ilk filmi. Wolverine’in hayatının gizli kalan ilk kısımları ortaya çıkıyor… Hugh Jackman’ın canlandırdığı Wolverine karakterinin geçmişine yolculuk yapılacak olan filmde en merak edilen karakterlerden biride Gambit…

Logan Kanada Rockies dağlarında ağaç kesme işi yaparken bir yandan da karanlık geçmişine dair bir teselli aramaktadır. Hayatta ilk kez sevgiyi bulduğu ve bir öğretmen olan Kayla ile düzgün bir yaşam sürmektedir. Bu ilişki Logan’ı geçmişten kalma yaralarını silmeye iter.

Mutant hayatı yaşayan Wolverine, kız arkadaşının da ölümüyle intikam duygusuyla dolar ve Victor Greed’ten (Sabertooth) intikamını almak için çok gizli bir program olan Weapon X ‘e katılır. Böylece yolu Stryker ile yine karşılaşacaktır. Programa katılmayı önceden reddeden Wolverine, Sabretooth’un kız arkadaşı Silver Fox’un öldürmesi üzerine katılmayı kabul eder. Kendisini yenilmez hale getirecek Adamantium metalinin vücuduna enjekte edilmesiyle Wolverine’in intikam macerası başlar.

– X-Men: First Class (X-Men: Birinci Sınıf) (2011)

2.5.X-men first class

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 8.4

Starring: Michael Fassbender, Rose Byrne, James McAvoy, Jennifer Lawrence

Directed by: Matthew Vaughn

Written by: Jane Goldman, Ashley Edward Miller

Runtime: 132 min

Konu: X-Men: Birinci Sınıf,  X-Men serilerinin kökenine iniyor ve dünyada çapındaki olayların ardındaki gizemli hikayeyi açığa çıkarıyor.

Mutantlar dünyaya ayak basmadan ve Charles Xavier ile Erik Lehnsherr, Profesör X ve Magneto isimlerini almadan önce, güçlerini henüz keşfeden iki gençtiler. En kötü karakterler olmalarının yanısıra, biribirlerinin en iyi arkadaşıydılar da; diğer Mutantlarla(kimi bildiğimiz, kimi yeni eklenen) işbirliği yapar, nükleer Mahşer’i önlemeye çalışırlardı. Süre zarfında aralarında ölümüne bir düşmanlık yeşerdi ve Magneto’nun Birliği ile Profesör X’in X-Men’i arasında daimi bir savaşa dönüştü. İnsanların akıllarını okuyup, kontrol edebilen, telepatik güçlere sahip Oxford mezunu genç Charles, uzun zaman boyunca kendisi gibi başkalarının da olup olmadığını merak etmiştir. Diğer mutantların varlığını keşfedince, hepsini bir araya toplar ve dünyanın görüp görebileceği en büyük tehlike olan Tom Cohen’i birlikte durdurmaya çalışırlar.

3. Batman Serisi (Christopher Nolan’ın yönettikleri yani serinin son üç filmi)

– Batman begins (Batman başlıyor) (2005)

3.1.batman begins

IMDB puanı: 8.3

Blog puanı: 9.2

Starring: Christian Bale, Katie Holmes, Cillian Murphy

Directed by: Christopher Nolan

Written by: David S. Goyer

Runtime: 140 min

Konu: Gotham’ın koruyucusu Batman, modern zamanlarda beşinci kez sinemaya dönüyor. Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği bu filmde daha önce anlatılmış olan öykülerden farklı olarak bu kez yarasa adamın kariyerine ilk başladığı yıllar konu alınıyor. Bir gece, şehrin sokaklarında, ailesinin trajik bir şekilde öldürülmesine tanık olan genç Bruce Wayne, intikam yemini eder. Dünyayı dolaşarak suçla savaşmanın yöntemlerini öğrenir ve Gotham şehrine geri döner. Yüksek teknolojiyi de yanına alarak suça karşı savaşını başlatır. İlk hedefi, şehirdeki kokuşmuş düzenin kendisi olacaktır. Büyük ölçüde, Frank Miller’ın yıllar önce yazdığı Batman: Year One isimli kült çizgi romandan esinlenerek yaratılan serüvende, kara şövalyeyi bu kez Christian Bale canlandırıyor.

– The Dark Knight (Kara Şövalye) (2008)

3.2.the dark knight

IMDB puanı: 9.0

Blog puanı: 9.4

Starring: Christian Bale, Heath Ledger

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Christopher Nolan

Runtime: 152 min

Konu: Batman Başlıyor ile Batman serisine yeni bir soluk getiren ve son iki filmle yakalanan ciddiyetsiz havayı değiştirip farklı bir kahraman filmine imza atan Christopher Nolan devam filmi Kara Şövalye’nin de yönetmen koltuğunda. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent işbirliği sayesinde Gotham sokakları suç örgütlerinden yavaş yavaş temizlenmeye başlamıştır. Bu başarılı ortaklığın meyve vermeye başladığı sıralarda ortaya çıkan yeni suç dehası Joker’in dehşet saçmaya başlamasıyla Gotham, karmaşanın hakim olduğu eski günlerine dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Tekrardan şehri Joker’in yarattığı suç ve dehşet ortamından arındırmak zorunda kalan Batman, varlığının suçluların azalmasına yardımcı mı olduğu, yoksa var olduğu için mi yeni suçluların ortaya çıktığı konusunda kendisini sorgulamaya başlayacaktır. Christian Bale’in tekrardan Batman/Bruce Wayne olarak kamera karşısına geçtiği filmde efsanevi Joker rolü Jack Nicholson’dan Ocak ayında hayatını kaybeden Heath Ledger’a devredildi. Açılışında Ledger’ın anısına yapımcılar tarafından bir de anma yazısı yayınlanacak. Ayrıca izleyiciler, destekleyen salonlarda, açılışı da dahil olmak üzere 6 sahnesi IMAX kamerasıyla çekilen filmi izleyerek IMAX deneyimini yaşayabilecekler.

– The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) (2012)

3.3.the dark knight rises

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 9.1

Starring: Tom Hardy, Anne Hathaway, Christian Bale,Gary Oldman

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Bob Kane, Christopher Nolan

Runtime: 164 min

Konu: Sekiz yıl sonra… Terörist lider Bane, Gotham şehrinin güvenliğini tehlikeye atarken, Batman efsanesini yok etmek için Kedikadın Selina Kyle’dan da yardım almıştır.

Christopher Nolan yorumlu Batman efsanesinin sonu gelirken, başrol Bruce Wayne/ Batman olarak yine Christian Bale’i, ezeli düşman Bane olarak Tom Hardy’yi, Selina Kyle rolünde Anne Hathaway’i ve John Blake olarak da Joseph Gordon-Levitt’i seyrediyoruz. Marion Cotillard, Morgan Freeman, Gary Oldman gibi isimler de kadronun ağır topları arasında…

Filmin senaryosunu Christopher Nolan ve Jonathan Nolan beraber kaleme alırken, filmin yapım ekibinde üçlemenin ilk iki filminde beraber çalıştığı isimler var. 3D’ye her zaman ihtiyatlı yaklaşan yönetmen Nolan’ın Başlangıç/Inception’da olduğu gibi yine IMAX formatına özel son teknoloji IMAX kameralarla çekilen Kara Şövalye Yükseliyor filminin müzikleri de Oscarlı müzisyen Hans Zimmer’a ait…

4. Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) Serisi

– Mission Impossible (1996)

4.1.mission impossible

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 7.6

Starring: Tom Cruise, Jon Voight

Directed by: Brian De Palma

Written by: Robert Towne

Runtime: 110 min

Konu: 1960’ların çok popüler tv dizisinden uyarlanan filmde, CIA benzeri bir gizli servisin ekip lideri Ethan Hunt, Prag’da gerçekleştirdikleri bir operasyonun ters gitmesi sonucu ihanetle suçlanır ve kendini temize çıkarabilmek için kaçar. Tek şansı, gerçek köstebeği bulmak ve planları ortaya çıkarmaktır.

Bunun için, Hunt ve güvendiği arkadaşlarından oluşan ekibi, CIA’nın merkezindeki yüksek güvenlikle korunan bir bilgisayar sistemine girmek zorundadır.

Yüksek tempolu filmin yönetmen koltuğundaki usta isim Brian De Palma, son yılların gözde senaristi David Koepp’in de katkılarıyla aksiyon severlere gerçek bir ziyafet sunmayı başarmış.

– Mission Impossible 2 (2000)

4.2.mission impossible 2

IMDB puanı: 5.9

Blog puanı: 7.1

Starring: Tom Cruise, Dougray Scott, Thandie Newton

Directed by: John Woo

Written by: William Goldman

Runtime: 123 min

Konu:Eski bir IMF ajanı olan Sean Ambrose, Chimera adlı ölümcül bir virüsü ele geçirmeye çalışmaktadır. Virüsü ve antivirüsünü kullanarak borsayı kontrolüne alarak bir servet yapmak isteyen Ambrose’un peşine Ethan Hunt düşer. Ethan, Ambrose’u bulabilmek için onun eski sevgilisi Nyah Hall’u kullanmaya karar verir. Ancak Nyah’ın büyüleyici güzelliği, Ethan’ın ona aşık olmasına ve önceliklerinin değişmesine sebep olur. Duygusal yönü de aksiyon dolu içeriği kadar ağır basan filmin yönetmeni, Hong Kong’lu aksiyon ustası John Woo. Brian De Palma’nın çektiği ilk filme oldukça farklı bir devam çeken Woo, nefes kesici aksiyon sahneleriyle izleyiciyi koltuklarına çivilemeyi başarmış.

– Mission Impossible 3 (2006)

4.3.mission impossible 3

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 7.6

Starring: Tom Cruise, Ving Rhames, Sasha Alexander,Billy Crudup, Laurence Fishburne

Directed by: Jeffrey Abrams

Written by: Jeffrey Abrams

Runtime: 126 min

Konu: Gizli ajan Ethan Hunt beyazperdeye geri dönerken, bugüne kadar karşılaştığı en amansız rakibini de yanında getirdi. Hunt ile ekibi bugüne kadar izini kimsenin takip edemediği silah satıcısı ve bilgi sağlayıcısı Owen Davian?a karşı zor bir göreve soyunuyor. 60?ların ünlü dizisinden günümüze kadar popülaritesini kaybetmeyen Görevimiz Tehlike?nin beyazperdedeki üçüncü macerasında yönetmen koltuğunu J.J. Abrams devam aldı. Lost ve Alias dizilerini yaratarak TV dünyasında büyük sükse yapan, kendine has ciddi sayıda bir hayran kitlesine sahip Abrams?ın beyazperdeye attığı bu dev adımı heyecanla karşılamamak mümkün değil. Üstüne üstlük genç yönetmen arkasına Tom Cruise gibi bir starla, Capote?yle, uzun yıllardır hak ettiği Oscar?a kavuşan Philip Seymour Hoffman?ı da almış durumda.

– Mission Impossible: Ghost Protocol (2011)

4.4.mission impossible ghost protocol

IMBD puanı: 7.4

Blog puanı: 8.1

Starring: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg,Paula Patton

Directed by: Brad Bird

Written by: Jeffrey Abrams, Josh Appelbaum

Runtime: 133 min

Konu: Bu öyle sıradan bir görev değil. Global çapta olay yaratacak terörist bir bomba saldırısına neden olmakla itham edilince IMF kapatılma noktasına gelir. Ethan Hunt ve arkadaşları, “Ghost Protocol” adı verdikleri yeni bir operasyon ile kimlik değiştirerek bu sefer kendi birimlerini temize çıkartmak için mücadele verecekler. Kimseden yardım almadan, kimseyle iletişimde olmadan. Bu en tehlikeli, en zor görev…

5. Ice Age (Buz Devri) Serisi

– Ice Age (Buz Devri) (2002)

5.1.ice age

IMDB puanı: 7.5

Blog puanı: 8.4

Starring: Ray Romano, John Leguizamo

Directed by: Chris Wedge

Written by: Michael Berg

Runtime: 81 min

Konu: Ice Age, Fox’a ait Blue Sky Stüdyoları’nın hazırladığı son dijital animasyon filmi. Film, buzul çağının korkunç şartlarında macera ve tehlike dolu dünyada, 3 unutulmaz karakter etrafında gelişiyor: uzun tüylü bir mamut, kılıç dişli bir kaplan ve şaşkın bir rakun. Üçlü kayıp bir insan bebeğini kabilesiyle kavuşturmaya çalışıyor. Yönetmen ise kısa filmi Bunny ile Oscar almış olan Chris Wedge.

– Ice Age: The Meltdown (Buz Devri 2: Erime Başlıyor) (2006)

5.2.ice age the meltdown

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.0

Starring: Ray Romano, John Leguizamo

Directed by: Carlos Saldanha

Written by: Peter Gaulke

Runtime: 91 min

Konu: Buz Devri’nin üç kahramanı Manny, Sid ve Diego erimeye başlayan buzların arasından çıkıyorlar ve ısınan dünyalarının keyfini sürüyorlar. Üstelik bu kez aralarına yeni isimler de katıldı onlar kadar sevimli olan… Bir ailesi olsun isteyen mamut Manny dünyada kalan tek dişi mamut olan Ellie ile tanışır ama pek de iyi anlaşamazlar. Çünkü Ellie nedense kendisini bir mamut değil de opossum sanmaktadır. Üstelik opossum olan iki çılgın kardeşi de vardır: Crash ve Eddie… Hep birlikte vadinin diğer tarafına geçmeye çalışacaklardır. Çünkü eriyen buzlar bir felakete dönüşmek üzeredir. Bütün bunlar olurken Scrat da yine kucağında çok sevdiği meşe palamudu ile beraber onların arasındadır.

– Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı) (2009)

5.3.ice age dawn of the dinosaurs

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 7.8

Starring: John Leguizamo, Queen Latifah

Directed by: Carlos Saldanha

Written by: Peter Ackerman

Runtime: 94 min

Konu: Dinazorlar iniyor! Ice Age’in yeni filminde karşımıza dinazorlar çıkıyor. Kaplanlara, avcılara, eriyen buzullara kafa tutan kahramanlarımız bu sefer dinazorlarla karşı karşıya geliyor. Film dinazorların her zaman yaşadığını, buzun erimesiyle ortaya çıktıklarını öne sürüyor. Filmin maskotu olan fare Scrat cevzinin peşine düşerek bizi yine gülmekten kıracağa benziyor. Kahramanlarımız Sid, Manny ve Diego’ya ikinci bölümde yer alan Ellie ve fareler, bu bölümde de eşlik ediyor.

– Ice Age: Continental Drift (Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor) (2012)

5.4.ice age continental drift

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.5

Starring: Ray Romano, Queen Latifah, Denis Leary,John Leguizamo

Directed by: Steve Martino, Mike Thurmeier

Written by: Michael Berg, Jason Fuchs

Runtime: 88 min

Konu: Ice Age: Continental Drift; Manny, Diego ve Sid’in, kendilerini diğerlerinden ayıran afetten sonra sürüklendikleri bir kıtada başlarına gelenleri anlatıyor. Bir buzdağından derme çatma bir gemi yapan kahramanlarımızın maceralarla dolu epik deniz seferi böyle başlıyor. Manny ve arkadaşlarını bu yeni dünyada egzotik deniz canavarları ve acımasız korsanlar da bekliyor. Tarih öncesi sincap Scrat ise bildiğiniz gibi, lanetli palamudu onu nereye sürüklerse oraya gidiyor.

6. Kill Bill Serisi

– Kill Bill: Vol. 1 (2003)

6.1.kill bill vol1

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 8.8

Starring: Uma Thurman, Lucy Liu, Vivica A. Fox, Chiaki Kuriyama, Sonny Chiba

Directed by: Quentin Tarantino

Written by: Quentin Tarantino

Runtime: 111 min

Konu: Gelin, zamanında kadın suikastçılardan oluşan bir grubunun parçasıdır. Bill ve öteki suikastçılar ona karşı birleşince konumunu bırakmıştır. Düğün günü kendisine kurulan bir tuzak nedeniyle girdiği komadan uyanınca intikam almaya yemin eder!.. Sık sık Uzakdoğu dövüş filmlerinin kendisini ne kadar çok etkilediğini söyleyen Quentin Tarantino, Uma Thurman için yazdığı ve başrolünü de genç oyuncuya verdiği filmle, köklerine dönüş yapıyor. Bill rolünde ise, 80?lerden sonra unutulmaya başlamış aksiyon yıldızı David Carradine oynuyor. Jackie Brown?dan beri ortalıkta gözükmeyen ve neredeyse kendisini unutturmaya başlayan Tarantino?nun bu filmi, estetik dövüş sahneleriyle dolu bir intikam hikayesi. Başlangıçta tek bir film olarak düşünülen yapım, Tarantino çektiği sahnelere kıyamıyınca ikiye bölünmüştü.

– Kill Bill: Vol. 2 (2004)

6.2.kill bill vol2

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 8.3

Starring: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah, Michael Madsen

Directed by: Quentin Tarantino

Written by: Quentin Tarantino

Runtime: 136 min

Konu:Quentin Tarantino, üç saatlik Kill Bill’ini makul boyutlara kısaltamayınca, yönetmenin dördüncü filmi, beşinci filmi de doğurmuş oldu.
Uma Thurman’ın etkileyici ve kimi zaman şaşırtıcı bir performansla ortaya koyduğu Gelin, intikam almaya devam ediyor. Komadan uyanan güzelimiz, ayak parmaklarını canlandırır canlandırmaz, bir kadının en mutlu gününü rezil eden ekibi cezalandırmaya başlamıştı.
Fakat hatırlanacağı üzere, hazırladığı liste de öyle bir çırpıda halledilecek cinsinden değil. Belki sadece bu yüzden filmini ikiye ayıran yönetmene hak vermek gerek.
Aslında ikinci filmde bizi nelerin beklediği az çok belli. Gelin ile Bill’in, sinema tarihine geçeceği söylenen hesaplaşmasına kadar intikam öyküleri izlemeye devam edeceğiz. Ve tabii ilk filmdeki belirsizlikler de yavaş yavaş aydınlanacak. Kadın kahramanımız ile Bill’in ilişkisi neydi, neden böyle oldu gibi sorular henüz cevap bulmuş değil. Üstelik, eğer gerçekten doğruysa, Gelin’in kızı nerede ve ne yapıyor?
Quentin Tarantino, sinema tarihinin en kadir kıymet bilen sinemacılarından biri. Kendisini daima mutlu eden uzakdoğu sinemasına, neredeyse onların dilinden konuşan bir mücevher armağan ediyor. Bunun kıymetini bilecek olan ise, izleyiciler.

7. Blade Serisi

– Blade (Bıçağın iki yüzü) (1998)

7.1.blade

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 8.5

Starring: Wesley Snipes, Stephen Dorff

Directed by: Stephen Norrington

Written by: David S. Goyer

Runtime: 120 min

Konu: Annesi kendisine hamileyken vampirlerin saldırısı sonucu ölen Blade, bütün ömrünü vampirlerden öç almaya adar. O genlerinde vampirlik taşıdığından dolayı gün ışığına karşı dayanıklıdır. Düşmanları onu Gündüz Gezen diye adlandırır.

Blade onlar için yokedilmesi gereken en büyük tehlikedir.Blade, bir çizgi roman karakteri olarak yaratılmıştı.

– Blade 2 (2002)

7.2.blade 2

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.6

Starring: Wesley Snipes, Kris Kristofferson

Directed by: Guillermo Del Toro

Written by: David S. Goyer

Runtime: 117 min

Konu: Yarı vampir yarı insan olan savaşçı Blade‘in yeni düşmanı, vampir topluluğu içinden çıkmış garip bir vampirik mutant olan Reaper: Bir kaza sonucu tetiklenen “kan dalgası” ile ortaya çıkan bu yaratık, sadece insanların değil, tüm insan nüfusunu hızla tükettiği için aç bırakacağı vampirlerin de yeryüzündeki varlığını tehdit etmektedir. İlk filmden tanıdığımız Whistler‘ın yanısıra, bir zırh uzmanı olan Scud da amansız savaşta Blade’in yanında yer alırlar…

– Blade: Trinity (2004)

7.3.blade trinity

IMDB puanı: 5.8

Blog puanı: 7.0

Starring: Wesley Snipes, Kris Kristofferson, Jessica Biel

Directed by: David S. Goyer

Written by: David S. Goyer

Runtime: 113 min

Konu: Vampir avcısı Blade, yıllarca gecelerini vampirlere karşı savaşarak geçirmiştir. Son dönemde FBI’ ın Blade’ in peşine düşmesi, onun kaçmasına ve gündüzleri de faal olmasına sebep olur. Bir grup vampir yılların efsanevi ve korkunç yaratığı Dracula? yı yeniden canlandırır. Üstelik Drake artık eskisinden de güçlüdür ve gün ışığından etkilenmeyecektir. Bir yandan FBI? nın güçleriye mücadele eden Blade, Gece Avcıları adındaki vampir avcısı bir grupla işbirliği yapar. Çünkü karşısındaki düşmanları çok güçlüdür. Baş dişi vampir Danica Talos, yardımcıları Asher ve Grimwood? Gece avcıları ve Blade? in işi bu sefer gerçekten zordur. Dehşet saçan Dracula ve onun ölümsüzler çetesiyle karşı karşıya gelmelerinin sonucu bütün insanlığı ilgilendirmektedir.

8. Saw (Testere) Serisi

– Saw (2004)

8.1.sawIMDB: 7.7

Blog puanı: 8.4

Starring: Cary Elwes, Leigh Whannell, Monica Potter,Danny Glover

Directed by: James Wan

Written by: Leigh Whannell

Runtime: 103 min

Konu: İlk kareden itibaren izleyiciyi bilinmeyenlerle dolu bir girdaba sürükleyen tüyler ürpertici gerilim filmi “Testere” (Saw), korku unsuruna eşsiz insanîlikte bir bakış açısı getiriyor…

İki adam yer altında bir banyoda uyanır ve kendilerini duvara zincirlenmiş bulurlar. Her ikisinin de bildiği tek şey, diğerini sekiz saat içinde öldürmediği takdirde ikisinin de öleceğidir…

Yoğun, karmaşık, muammalarla dolu bir konuya ve sürpriz bir sona sahip olan filmin yönetmeni James Wan “Film size sürekli olarak şunu soruyor: ‘Onların yerinde olsaydınız, siz ne yapardınız? Hayatta kalabilmek için akıl almaz şeyler yapar mıydınız?’” diyor.

Filmdeki her kurban, korkunç bir seçim yapmak zorunda. Çünkü hayatta kalabilmeleri bu seçime bağlı. Bir adam et kesen kablolardan kaçarak canlı canlı gömülmekten kurtulmaya çalışırken, bir kadının çenesini koparacak düzenekten kurtulmak için bir adamı öldürmesi gerekiyor. Jigsaw (Testereli Adam) olarak bilinen bir katilin ustalıkla kurguladığı bu oyunlar geleneksel seri katil hikayelerinin çok ötesine götürmüş filmi.

– Saw 2 (2005)

8.2.Saw2

IMDB: 6.5    

Blog puanı: 7.5

Starring: Tony Nappo, Shawnee Smith

Directed by: Darren Lynn Bousman

Written by: Darren Lynn Bousman

Runtime: 93 min

Konu: Korkunç ve dahiyane planları ile kurbanlarına hayatın değerini anlatmaya çalışan seri katil Jigsaw bir yıl sonra geri döndü. Yeni kurbanlar ve oyunlarla akıl almaz vahşetine devam ediyor. Kurbanları, yine, hayatlarının kıymetini anlayacak ve tutsaklıklarından kurtulmak için ipuçlarını birleştireceklerdir. Tehdit altında geçen saatlerin yeni konuğu dedektif Eric Mathews?dur. Katili yakalamak gibi zor bir işi beceren dedektif bunun sadece oyunun parçası olduğunu anlayınca kendini vahşetin içinde bulur.

– Saw 3 (2006)  

8.3.Saw3IMDB: 6.1    

Blog puanı: 6.9

Starring: Tobin Bell, Angus MacFadyen

Directed by: Darren Lynn Bousman

Written by: Leigh Whannell

Runtime: 108 min

Konu: Bir önceki filmde, ölmek üzere olarak polislerin elinde bıraktığımız efsane katil Jigsaw, yardımcısı Amanda’nın da yardımları ile kaçmayı başarır ve tüm adanmışlığı ile yeni kurbanlar bularak dehşet saçmaya devam eder. Amanda’nın da yardımı ile hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da yeni kurbanları için planladığı korkunç oyunlarının tuzaklarını kurmaktadır. İlk filmin vizyona çıktığı 2004 tarihinden bu yana, korku ve gerilim türünde ilgi ve merakla izlenen bir seri haline gelen Testere,üçüncü filmde de yönetmen koltuğunu Darren Lynn Bousman’a bırakıyor.

– Saw 4 (2007)

8.4.Saw4IMDB: 5.8    

Blog puanı: 7.0

Starring: Tobin Bell, Scott Patterson, Betsy Russell,Costas Mandylor

Directed by: Darren Lynn Bousman

Written by: Patrick Melton

Runtime: 93 min

Konu: Testere efsanesi üçüncü filmde kaldığı yerden devam ediyor. Binaya kilitli kalmış olan Jeff, oksijeni tükenmeden kayıp kızını bulmak zorundadır. Aksi takdirde her ikisini birden kaçınılmaz son, ölüm beklemektedir.
Kızını bulabilmek için çabalarken bir kaset bulur. Kanser olduğunu öğrendikten sonra Jigsaw tarafından çekilmiş olan bu kaset, Jigsaw’ın geçmişi ile ilgili inanılmaz gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Kızını ve kendisini bu korkunç kapandan kurtarabilmek için gerekli olan ipuçlarının bu kasette olduğunu anlayan Jeff’in işi, sandığından çok daha zordur.
Testere serisinin ikinci filminden beri yönetmen koltuğunda oturan Darren Lynn Bousman, serinin dördüncü filminde de yine iş başında… Serinin fanatiklerinin yeni süprizlere hazır olmaları gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

– Saw 5 (2008)

8.5.Saw5IMDB: 5.6  

Blog puanı: 7.2

Starring: Tobin Bell, Costas Mandylor

Directed by: David Hackl

Written by: Patrick Melton

Runtime: 92 min

Konu: Hoffman dışardan bakıldığında Jigsaw efsanesini devam ettirecek tek kişi olarak gözükmektedir. Ama Hoffman’ın bu sırrı tehdit edilince, sağ kalan herkesi tek tek avlamaya geri döner.

Testere efsanesi beşinci devam filmiyle sürüyor. Seri, eski saygınlığını yitirmeye başlasa da, ilk filmlerinin hatırına yine bir sürü insanın ilgisini çekeceği su götürmez bir gerçek.

Testere V , serinin en iddialı bölümü olarak izleyici karşısına çıkıyor.

– Saw 6 (2009)  

8.6.Saw6

IMDB: 5.9  

Blog puanı: 6.5

Starring: Costas Mandylor, Mark Rolston

Directed by: Kevin Greutert

Written by: Patrick Melton

Runtime: 90 min

Konu: Özel Ajan Strahm artık ölmüştür. Dedektif Hoffman ise Jigsaw’ın mirasını devralan yeni isim olarak ortaya çıkar. Peşindeki FBI kendisini bulmaya adım adım yaklaşınca Hoffman yeni bir oyun başlatmak zorunda kalır.

– Saw 3D (2010)

8.7.Saw3DIMDB: 5.5  

Blog puanı: 5.8

Starring: Tobin Bell, Tanedra Howard

Directed by: Kevin Greutert

Written by: Marcus Dunstan, Patrick Melton

Runtime: 90 min

Konu: Jigsaw’un ölümcül oyunları devam ederken, Jigsaw’dan kurtulan bir grup insan kendilerine yardımcı olmak için destek ararlar ve bu kişi Bobby Dagen’den başkası değildir… Dagen, Jigsaw’dan kurtulmuş nadir insanlardan biridir ve sahip olduğu bazı gizli sırlar yeni bir dehşet dalgası yaratacaktır…

9. Ocean’s 11 Serisi

– Ocean’s 11 (2001)

9.1.ocean's eleven

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 9.1

Starring: George Clooney, Brad Pitt

Directed by: Steven Soderbergh

Written by: Ted Griffin

Runtime: 116 min

Konu: Şık ve hareketli Danny Ocean, tam bir aksiyon adamıdır. New Jersey hapishanesinden şartlı salıverilmesine 24 saat kalmışken bile karizmatik hırsız, bir sonraki planına son rötuşları yapmaktadır. 3 kuralı uygulayarak – kimseye zarar verme, hak etmeyen kimseden çalma ve oyunu, kaybedecek hiçbir şeyin yokmuş gibi oyna – Danny tarihteki en incelikle hazırlanmış ve sofistike kumarhane soygununun orkestra şefliğini yapacaktır. Bir gece yarısı Danny ve özenle seçilmiş 11 adamı, Terry Benedict’in Los Angeles’da sahip olduğu üç kumarhaneden 150 milyon USD çalacaklardır. Danny’nin eski karısı Tess ile çıkmaya başlayan Terry, kuşkusuz daha fazlasını da hak etmiştir. Danny istediği parayı ele geçirmek için hem hayatını hem de Tess ile yeniden barışma şansını riske atmaktadır. Yine de herşey Danny’nin sık elenip ince dokunmuş entrikasına uygun gelişirse iki arzusu arasında seçim yapması da gerekmeyecektir.

– Ocean’s 12 (2004)

9.2.ocean' twelve

IMDB puanı: 6.3

Blog puanı: 8.5

Starring: George Clooney, Julia Roberts

Directed by: Steven Soderbergh

Written by: George Nolfi

Runtime: 125 min

Konu: Danny Ocean’ın çetesi geri döndü. Daha önce Las Vegas’ta üç büyük kumarhaneyi aynı anda soyup, Terry Benedict’e gününü gösteren çete, bu kez aynı anda Avrupa’nın üç büyük şehrinde, Paris, Roma ve Amsterdam’da, aynı şeyi yapmayı kafaya koymuş durumda.

Elbette geçen seferin intikamını almak isteyen Terry Benedict, olanları unutmuş değil. Özellikle karısı Tess ile ilgili kuyruk acısı, Danny’den öç almak için başlı başına yeterli bir sebep. Üstelik bu kez Danny ve çetesinin peşinde güzel ve kararlı bir Interpol ajanı da var.

Steven Soderbergh bir kez daha George ClooneyBrad PittMatt DamonAndy Garcia ve diğer gözüpek oyuncularla çalışıyor. Bu ikinci serüvende onlara dişi-ajan rolüyle Catherine Zeta-Jones eşlik ediyor.

– Ocean’s 13 (2007)

9.3.ocean's thirteen

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.0

Starring: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon

Directed by: Steven Soderbergh

Written by: David Levien

Runtime: 122 min

Konu: Danny Ocean ve ekibinin macera arayışları bitmek bilmiyor. En büyük soygun çetelerinden biri haline gelen bu ekibin artık kendi kumarhaneleri de vardır. Fakat şimdi, yapacakları soygun kadar, kendi kumarhanelerini korumak da önemli hale gelmiştir. Dünyanın en acımasız kumarhane sahiplarinden biri olan Willie Banks, Ocean’ın ekibinden Reuben Tishkoff’a büyük bir kazık atmıştır. Bunun sonucu, Danny ve ekibinin yeniden bir araya gelerek belki de şimdiye kadar giriştikleri en tehlikeli soyguna hazırlanma vakitleri gelmiştir. İlk iki filmde olduğu gibi yine yönetmenlik koltuğunda oturan Steven Soderbergh’e ek olarak filmin ana kadrosu tamamiyle korunuyor. Kadroya eklenen yeni isimse, Al Pacino, başlı başına bir heyecan nedeni..

10. Final Destination (Son Durak) Serisi

– Final Destination (2000)

10.1.final destination

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.5

Starring: Devon Sawa, Ali Larter

Directed by: James Wong

Written by: Glen Morgan

Runtime: 98 min

Konu: Ölümden kaçılmaz. Ölüm er ya da geç gelir ama Alex Browning’i öteki insanlardan ayıran en önemli özelliği Ölüm Meleği’nin ne zaman, nasıl ve nerede geleceğini bilmesidir. Alex’e verilen bu ilahi armağan ilk kez okul arkadaşlarıyla birlikte Paris’e yapacağı bir uçak yolculuğu sırasında kendini gösterir. Yolcu kabinindeki yerini alıp kemerini bağladıktan sonra uçak tam kalkmak üzereyken ilk kez gaipten haber alma deneyimini yaşayan Alex, uçağın kalkıştan birkaç saniye sonra havada patlayacağını görür. Kaçınılmaz sonu önceden görerek paniğe kapılır ve herkesin uçaktan inmesini ister. Çıkan kargaşa sırasında Alex’in de içinde yer aldığı yedi kişi uçaktan zorla indirilir. Havaalanının bekleme salonuna geri dönen Alex’in yanında Billy ve Tod adlı iki arkadaşı; onun uyarısına kulak vererek inen Clear adlı genç bir kadın; Alex’i destekledikleri için uçaktan atılan Carter adlı bir yolcuyla onun Terry adlı kız arkadaşı ve uçaktan inen öğrencilerin yanında gönüllü olarak kalmayı tercih eden öğretmen Bayan Lewton vardır. Bekleme salonundaki bu yedi kişi, kısa süre sonra Alex’in önsezisinin trajik bir şekilde doğru çıktığını görürler. Çünkü pistten kalkan uçak şiddetle patlayarak havada alev topuna dönüşmüştür. Alex’in önsezileri doğru çıkmıştır ve yedi kişinin hayatı kurtulmuştur ama buna karşın kaza sonrasında suçluluk ve kuşku duygularından kurtulamaz. Bu arada başta FBI olmak üzere çeşitli kuruluşlar attığı her adımı yakından izlemeye başlarlar. Zaman içinde Alex’in düşünceleri değişmeye; ölümü kısa bir süre için yendiklerini, ancak kaçınılmaz kaderin bu yedi kişinin yapışmasının çok uzun sürmeyeceğine inanmaya başlar. Ancak ölümden kuyrtulan diğer altı kişi, onun ölüm teorisine inanmak istemez. Alex’in önsezileri bir kez daha doğru çıkar ve ölümü kısa süreliğine aldatmayı başaran yedi kişi birer birer kaderinin kurbanı olmaya başlar.

– Final Destination 2 (2003)

10.2.final destination 2

IMDB puanı: 6.2

Blog puanı: 7.5

Starring: Ali Larter, A.J. Cook

Directed by: David R. Ellis

Written by: J. Mackye Gruber

Runtime: 90 min

Konu: 19 yaşındaki Kimberly Corman, arkadaşlarıyla birlikte Daytona Beach’e doğru bir yolculuğa çıkmıştır. İlk başlarda herşey yolunda gözükmektedir. Yola bakarak geçirecekleri ateşli saatlerin hayalini kurarlarken büyük bir kaza olur. Serinin bir önceki filmi Son Durak‘taki gibi sadece bir avuç genç kazadan kurtulmayı başarır.

Kader, çok geçmeden karanlık ağlarını şanslı gençlerin başına örmeye başlar. Teker teker ölmekten kurtulmanın bir yolunu aramaya başlarlar. Fakat kaza geliyorum demez…

– Final Destination 3 (2006)

10.3.final destination 3

IMDB puanı: 5.7

Blog puanı: 6.9

Starring: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman

Directed by: James Wong

Written by: James Wong

Runtime: 93 min

Konu: Mezuniyet gecesi için düzenlenen eğlenceye katılmak üzere lunaparka giden Wendy, hız trenine bindikleri sırada hayalle gerçek arasında korkunç bir kabus görür. Birkaç dakika içinde eğlencenin zirvesini vadeden tren bir ölüm makinesine dönüşecektir.

Trenden inmek isteyen Wendy’e arkadaşı Kevin da katılır ancak gençler arasındaki tartışma uzayınca görevliler bir grubu trenden indirirler. Kendi aralarındaki kavgaya devam eden gençler az sonra arkadaşlarının ölümüne tanık olmaktan kaçamayacaklardır.

Hikayenin bundan sonrası seriden aşina olduğumuz biçimde devam ediyor ve gençlerle Azrail arasında korkunç bir düello başlıyor.

– Final Destination 4 (2009)

10.4.final destination 4

IMDB puanı: 5.0

Blog puanı: 6.4

Starring: Nick Zano, Krista Allen, Andrew Fiscella,Richard T. Jones

Directed by: David R. Ellis

Written by: Eric Bress

Runtime: 82 min

Konu:

Nick ve arkadaşları heyecanlı bir otomobil yarışını izliyorlardır. Nick alanda gelişebilecek bir kazanın farkına varır. Sahayı saran koruma duvarları kaza yapan bir araba nedeniyle izleyicilerin üzerine çöker, bu kaza onlarca kişinin ölmesine neden olur. Tüm bunlar anlık olarak Nicke’in gözleri önüne gelmiş bir vizyondur.

Nick arkadaşlarını hemen sahadan uzaklaştırır, çok geçmeden vizyonda gördüğü her olay gerçekleşmeye başlar. Başlarına gelecek felaketten kurtulmuşlardır, ancak ölüm bu kez onlara hiç olmadığı kadar yakındır.

– Final Destination 5 (2011)

10.5.final destination 5

IMDB puanı: 5.8

Blog puanı: 7.4

Starring: Emma Bell, Nicholas D’Agosto, Tony Todd,David Koechner

Directed by: Steven Quale

Written by: Eric Heisserer, Gary Dauberman, Jeffrey Reddick

Runtime: 95 min

Konu: Yoksa atlatabilir misin? “Final Destination 5/Son Durak 5”te, her zaman olduğu gibi hazır ve nazır bekleyen Ölüm, tehditkar varlığını önce bir grup mesai arkadaşının şirket gezisi sırasında hissettirir. Otobüs yolculuğu devam ederken, Sam (Nicholas D’Agosto) kendisinin, arkadaşlarının ve birçok başka insanın daha köprünün çökmesi sonucu ölüşüne dair bir öngörü yaşar. Bu öngörü sona erdiğinde, gördükleri gerçek olmaya başlar ve Sam panik hâlinde mesai arkadaşlarından olabildiğince çoğunu, ayrıca dostu Peter (Miles Fisher) ve kız arkadaşı Molly’yi (Emma Bell) Ölüm onları yakalamadan önce felaketten uzaklaştırmaya çalışır. Ama hiçbir şeyden şüphelenmeyen bu grubun hayatta kalmaması gerekmektedir; ve, zamana karşı dehşet veren bir yarışta, talihsiz grup yana yakına Ölüm’ün sinsi planlarından kurtulmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar.

11. Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları) Serisi

– Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti) (2003)

11.1.pirates of the caribbean 2003

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 9.1

Starring: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley,Geoffrey Rush

Directed by: Gore Verbinski

Written by: Terry Rossio

Runtime: 143 min

Konu: Vali’nin kızı Elizabeth Swann, bir korsan olan Kaptan Barbossa tarafından kaçırılır. Başka bir korsan Jack Sparrow, Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner ile işbirliği yaparak, kızı kurtarmaya çalışır. Peşine düştükleri korsanların ise gücünü ayışığından alan bir lanetleri vardır. Yaşam ile ölüm arasındaki sınırı aşmak ve güçlerine kavuşmak için kaçırdıkları genç kadını kullanmak istemektedirler. 17. yy’da karayiplerde geçen öykünün temelleri Walt Disney’e dayanıyor. Parlak oyuncu kadrosunu yöneten ise, Halka’nın yönetmeni olarak tanıdığımız Gore Verbinski. Filmin yapımcılığını da aksiyonun kralı Jerry Bruckheimer üstleniyor.

– Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest (Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı) (2006)

11.2.pirates of the caribbean 2006

IMDB puanı: 7.3

Blog puanı: 8.8

Starring: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley

Directed by: Gore Verbinski

Written by: Ted Elliott

Runtime: 151 min

Konu: İlk serüvenden hatırladığımız gözüpek delikanlı Will Turner ve güzel Elizabeth, düğün hazırlıklarını yapadursunlar; dostları eksantrik Kaptan Jack Sparrow, yine bela aramaktadır. Elbette ki, Sparrow’un başına açılacak belalardan Will Turner ve Elizabeth de nasiplerini alacaklardır. Jack’in, efsanevi Uçan Hollandalı’nın kaptanı Davey Jones’a kan borcu olduğu ortaya çıkınca, tekrar ortalık birbirine girer. Eğer Sparrow, bu borçtan kurtulamazsa ömrü boyunca Uçan Hollandalı’nın kölesi olarak yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Ama her beladan kurtulmanın elbet bir yolu olabileceğini düşünen uyanık Jack Sparrow’un, Ölü Adamın Sandığı?na sahip olan kişinin Davy Jones’u da kontrol edebileceğini öğrenmesiyle işler karışır. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti ile sevdiğimiz kadro, aynı yetenekli insanların elinde, yeni bir macerada yine seyirciyle buluşuyor. İzleyici beklentisinin yoğunluğunun bilincinde olan yapımcıların üçüncü devam filmini de, bu filmle arka arkaya çektiklerini belirtelim.

– Pirates of the Caribbean: At World’s End (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu) (2007)

11.3.pirates of the caribbean 2007

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 8.6

Starring: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley

Directed by: Gore Verbinski

Written by: Terry Rossio

Runtime: 169 min

Konu: 2006 yılında tüm dünya ülkelerinde hasılat rekorları kıran, yılın en çok seyirci toplayan filmi ünvanını kazanan “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”in (Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı) kaldığı yerden devam eden üçüncü filmin konusu şöyle: Kaptan Jack Sparrow’u, Davy Jones’un sandığındaki akıllara zarar tuzaktan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmaya kararlı olan Will Turner ile Elizabeth Swann, çaresizlik içinde Kaptan Barbossa ile ittifak yaparlar. Doğu Hindistan Ticaret Şirketi’nin kontrolü altında olan Davy Jones’un ürkütücü görünümlü hayalet gemisi The Flying Dutchman, dünyanın bütün denizlerini kasıp kavurmaktadır. İhanet, vefasızlık ve dönekliğin kol gezdiği vahşi denizlerde yelken açan korsanlarımızın yolu egzotik Singapur’a düşer. Burada sevimli ve kurnaz Çinli korsan Sao Feng ile karşılaşırlar. Dünyanın sonu olarak tanımlanan uzakdoğu okyanuslarındaki bu nihai savaşta terazinin dengeleri ortadadır. Korsanların her biri sadece kendi hayatı ve kaderi için taraf olmakla kalmayacak; aynı zamanda özgürlük sevdalısı korsan yaşam tarzının geleceğini kurtarma mücadelesi verecektir.

– Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde) (2011)

11.4.pirates of the caribbean 2011

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.8

Starring: Johnny Depp, Penélope Cruz, Ian McShane,Gemma Ward

Directed by: Rob Marshall

Written by: Ted Elliott, Terry Rossio

Runtime: 141 min

Konu: Tim Powers’ın On Stranger Tides adlı romanından uyarlanmıştır. Kaptan Jack Sparrow ve Kaptan Hector Barbossa bu sefer gençlik pınarını bulmak için birbirleriyle yarışacaklar. Fakat bu pek kolay olacağa benzemiyor. Karşılacakları zorlukları aşmak için tahmin bile edemeyeceğimiz yollara başvuracaklar, hatta birlikte çalışmaktan başka şansları olmayıp beraber bu yolda ilerlemeye karar verecekler.

12. Naked Gun (Çıplak Silah) Serisi

– The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (Çıplak Silah) (1988)

12.1.naked gun 1988

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 7.8

Starring: Leslie Nielsen, Priscilla Presley

Directed by: David Zucker

Written by: Jerry Zucker

Runtime: 85 min

Konu: Polis Frank Drebin, Kraliçe Elizabeth’i öldürmek üzere çevrilen dolapların peşindedir. Olaylar zincirine bir de Priscilla Presley, O.J. Simpson, iki beyzbol takımı katılınca film tam bir kahkaha tufanına dönüyor.

– The Naked Gun 2½: The Smell of Fear (Çıplak Silah 2 1/2 – Korkunun Kokusu) (1991)

12.2.naked gun 1991IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.4

Starring: Leslie Nielsen, Priscilla Presley

Directed by: David Zucker

Written by: Jerry Zucker

Runtime: 85 min

Konu: Komedinin en esaslı adamı Leslie NielsenPat Proft’un yarattığı Harrison karakterine hayat veriyor.

Kendisinden önceki pek çok kahraman gibi, Harrison da haksız yere suçlanıp, kendini aklamaya çalışıyor. Onun diğerlerinden tek farkı daha komik olması. Evet, Harrison bir kaçak. Ama bildiğiniz “Kaçak” değil.Görevimiz Tehlike, Cesur Yürek, Casablanca ve daha pek çok filmden bir çok sahne izleyeceğiniz bu eğlenceli film sadece tek bir film değil, tüm filmler bu filmde!

 – Naked Gun 33 1/3: The Final Insult (1994)

12.3.naked gun 1994

IMDB puanı: 6.2

Blog puanı: 8.2

Starring: Leslie Nielsen, Priscilla Presley

Directed by: Peter Segal

Written by: Jerry Zucker

Runtime: 83 min

Konu: Oscar gecesi… Kim kazanacak? Kim kaybedecek? Durun! Sıradan biri değil. Bir teröristi durdurmak üzere törenin ortasına dalan Frank Drebin’in ta kendisi.

Los Angeles Polis Teşkilatı’ndan Teğmen Frank Drebin, emekli olduktan sonra günlük sıradan bir hayat yaşamaktadır. Los Angeles’ı tehlikeli bir terör örgütü tehdit etmeye başlayınca Frank, yeniden mesleğe döner. Eski arkadaşları ile bir araya gelir ve kendini komik, macera dolu olayların içinde bulur…

13. Hannibal Serisi

– The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) (1991)

13.1.the silence of the lambs

IMDB puanı: 8.7

Blog puanı: 9.1

Starring: Jodie Foster, Anthony Hopkins

Directed by: Jonathan Demme

Written by: Ted Tally

Runtime: 118 min

Konu: Akademiden başarıyla mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alabilmesi için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir. 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olan film, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

– Hannibal (2001)

13.2.hannibal

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.5

Starring: Anthony Hopkins, Julianne Moore

Directed by: Ridley Scott

Written by: David Mamet

Runtime: 131 min

Konu: “Sessizliği bozun…” sloganıyla ürkütücü içeriğini açığa vuran Hannibal,Thomas Harris‘in aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı. Kuzuların Sessizliği‘nin (hem filmin, hem de romanın) devamı niteliğindeki yapımda, uzun bir aradan sonra Amerika’ya dönen cani Hannibal Lecter‘in FBI ajanı Clarice Starling‘i bulma çabası konu ediliyor.

Floransa’da gizleniyor olan Lecter, Amerika’da kendisiyle hesaplaşmak isteyen diğer bir suçlunun, değer verdiği yegane insan olan Starling’e zarar vermesinden kokmaktadır. İki caninin karmaşık planları arasında kalan ajan Starling, en zorlu mücadeleyi kendini korumak için verecektir…

– Red Dragon (Kızıl Ejder) (2002)

13.3.red dragon

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.4

Starring: Edward Norton, Anthony Hopkins, Ralph Fiennes

Directed by: Brett Ratner

Written by: Ted Tally

Runtime: 124 min

Konu: FBI’dan emekli olmaya hazırlanan Will Graham (Edward Norton) kentte terör estiren bir katilin izini sürmesi için göreve geri çağrılır. Gerçek adı Francis Dollarhyde olan bu katil, Kızıl Ejderha ismini kullanmaktadır. Acımasız katilin bu kez Reba adlı genç bir kadını öldürmeye niyetlendiğini fark eden Will Graham, kadını kurtarmak için herşeyi yapmaya hazırdır. Bu amaç doğrultusunda eski düşmanı olan Dr. Hannibal Lecter’ı (Anthony Hopkins) bile ziyaret etmeyi göze alır. Thomas Harris’in 1981 yılında yazdığı ve Altın Kitaplar’dan da geçtiğimiz aylarda yayınlanan aynı adlı kitap daha öne 1986 yılında Michael Mann tarafından Manhunter adıyla sinemaya uyarlanmış, Hannibal Lecter rolünde Brian Cox oynarken Will Graham rolünde William L. Petersen kamera karşısına geçmişti.

14. Mariachi Serisi

– El Mariachi (Gitarim ve silahım) (1992)

14.1.el mariachi

IMDB puanı: 6.9

Blog puanı: 7.8

Starring: Carlos Gallardo, Consuelo Gomez

Directed by: Robert Rodriguez

Written by: Robert Rodriguez

Runtime: 81 min

Konu: 7000 dolarlık minicik bir bütçeyle başyapıt sayılabilecek bir filmi nasıl yaparsınız ? Robert Rodriguez bu sorunun cevabını ‘El Mariachi’ ile veriyor. Meksika’da ‘Mariachi’ler (gezgin gitaristler) döneminin sonları. Bir Mariachi elinde gitar kutusuyla küçük bir kasabaya uğruyor. Kasabanın mafya babası da o gün elinde içi silah dolu bir gitar kutusu olan bir katili bekliyordur. Mariachi bu katil ile karıştırılınca ortalık epey bir şenleniyor.

– Desperado (1995)

14.2.desperado

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 8.3

Starring: Antonio Banderas, Joaquim De Almeida

Directed by: Robert Rodriguez

Written by: Robert Rodriguez

Runtime: 104 min

Konu: El Mariachi (Desperado), sevgilisini katledip, gitar çaldığı narin parmaklarını kıran gaddar Bucho’dan intikam almak için yanıp tutuşarak Meksika topraklarını diyar diyar gezmektedir.

Bu yolculuk sırasında kendisine yaverlik yapan Buscemi (Steve Buscemi)’nin sayesinde bütün gittiği yerlerde bir efsane olan Mariachi, düşmanının izine iyice yakınlaştığı bir sırada güzel Carolina’yla tanışıp ona aşık olur. Bundan sonra bir hayli çetin bir mücadele başlayacaktır.

Uyuşturucu ticareti, cinayet, aşk müzik ve ihanetle donanmış bu öykünün kahramanı El Mariachi-Müzisyen tiplemesi, yetenekli Latin yönetmen Robert Rodriguez’in ün kazanmasını sağlayan, ilk filmi El Mariachi-Gitarım ve Silahım‘ın da baş kahramanıydı.

Rodriguez’in ustası Quentin Tarantino’nun da filmde küçük bir rol oynadığını belirtelim.

– Once Upon a Time in Mexico (Bir zamanlar Meksika’da) (2003)

14.3.once upon a time in mexico

IMDB puanı: 6.3

Blog puanı: 7.5

Starring: Antonio Banderas, Johnny Depp

Directed by: Robert Rodriguez

Written by: Robert Rodriguez

Runtime: 102 min

Konu: Film bir kez daha El Mariachi’yi ana karakter olarak alıyor. Kötülere haddini bildirmek üzere sık sık gitar çantasını açmak zorunda kalan adam, Meksika Başkanını yok etmeyi amaçlayan Barillo’yu aramaktadır. Aynı cağrafyaya bir CIA ajanının gelmesiyle bölgede hararet yükselmeye başlar. Eski defterler açılacak, intikam, hırs gibi duyguların havada uçuştuğu bir kovalamaca başlayacaktır. El Mariachi ve Desperado’nun ardından üçlemenin son halkası. Yönetmen bu filmin serinin İyi, Kötü, Çirkin’i olacağını söylüyor. Filmin en büyük kozu ise şüphesiz oyuncuları. Bütün bu oyuncuları Meksika’nın çöllerinde biraraya getirmek ancak Robert Rodriguez’in aklına gelirdi…

15. Terminator Serisi

– Terminator (Yokedici) (1984)

15.1.terminator

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.7

Starring: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn

Directed by: James Cameron

Written by: James Cameron

Runtime: 108 min

Konu: 2029 yılının kıyamet-sonrası Los Angeles’ında Skynet adlı yapay zeka ürünü bilgisayar sistemi 1990’larda büyük bölümünü yok ettiği insan ırkının kurtulmayı başaran direnişçilerine karşı savaşmaktadır.
Direnişçiler Skynet’e karşı başarıya ulaşmadan hemen önce Skynet savaşçı Terminator’larından birine zamanda yolculuk yaptırarak onu geçmişe göndermeyi başarır. Terminator’ın görevi direnişçilerin başı olan John Connor’ın annesi Sarah Connor’ı öldürmektir…
1980’lerin en popüler popüler bilim-kurgu tasarımları olarak hatırlanan nükleer yıkım, kıyamet-sonrası dünya, insan görünümlü cyborg’lar gibi fikirlerin gerçekleştirilmesinin tarihi itibariyle teknik açıdan en mükemmel örneğini teşkil eden Terminator, filmin yönetmeni ve yardımcı yazarı James Cameron’ı dünya çapında üne kavuşturmış ve aksiyon filmleriyle yıldızlaşan Arnold Schwarzenegger’in ününü sabitleştirmesini sağlamıştı.

– Terminator 2: Judgment Day (Terminator 2: Mahşer Günü) (1991)

15.2.terminator 2

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 8.9

Starring: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton,Edward Furlong

Directed by: James Cameron

Written by: James Cameron

Runtime: 137 min

Konu: Sarah Connor’ın Skynet tarafından gelecekten gönderilen Terminator’ın elinden kurtulmasından on yıl kadar sonra bu kez, T-1000 modeli yeni bir Terminator, insan direnişçilerin gelecekteki lideri ve Sarah’nın oğlu John Connor’ı hedef alır. Ölümcül T-1000 kendini istediği şekle sokabilmesiyle yok edilmesi neredeyse imkansız bir düşmandır. İnsanlığın geri kalanını yok etmekle görevlendirilen Terminator’ların varlığından haberdar tek insan olan Sarah, bir akıl hastanesine kapatılmıştır. Direnişçiler, geçmişe T-800 modeli bir Terminator göndermeyi başarırlar. T-800’ün görevi Sarah’yı akıl hastanesinden kaçırmak ve John’u T-1000’e karşı korumaktır. Özgürlüğüne kavuşan ve yanına T-800’ü ve John’u da alan Sarah’nın amacı, gelecekte dünyayı kontrolü altına alacak bir yapay zeka sistemi geliştirecek olan Cyberdyne firmasının en önemli beyni olan Miles Dyson’ı, gelecekteki felaketleri önlemek için keşiflerini yok etmeye ikna etmektir. Yok Edici serisinin düşük bütçeli ilk filminden 7 yıl sonra çok daha geniş bir bütçeyle çekilen Terminator 2, bol miktardaki bilgisayar animasyonu kullanarak elde edilmiş görüntüyle kamera görüntülerini akıcı bir şekilde bir arada kullanan ilk filmlerden biriydi. Özellikle T-1000’in şekil değiştirdiği sahnelerde kullanılan morphing tekniğiyle öncü bir statü kazanan Terminator, En İyi Ses, Ses Efekti, Görsel Efekt ve Makyaj dallarında Oscar kazanmıştı.

– Terminator 3: Rise of the Machines (Terminator 3: Makinelerin Yükselişi) (2003)

15.3.terminator 3

IMDB puanı: 6.4

Blog puanı: 7.4

Starring: Arnold Schwarzenegger, Kristanna Loken

Directed by: Jonathan Mostow

Written by: John Brancato

Runtime: 109 min

Konu: Terminator 2‘nin öyküsünün bıraktığı noktanın 10 yıl sonrasında başlayan Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi’nde, John Connor sıradan bir işçi olarak çalışarak hayatını sürdürmektedir. Annesi Sarah Connor, geçen sürede ölmüştür ve ikilinin Terminator 2’deki çabaları, Skynet yapay zeka sisteminin kurulmasına engel olamamıştır.

Sarah’nın ölmesine rağmen John, halen insan direnişinin gelecekteki lideri olacağından Skynet, gelecekten onu öldürmek için bir kez daha bir Terminator gönderir. Dişi Terminator T-X önceki tüm Terminatör’lerden daha güçlüdür. Direnişçilerin John’u korumak için gönderdiği Terminator ise bu kez bir T-101’dir.

Terminator serisinin üçüncü filmi olan Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, Terminator efsanesinin yaratıcısı olarak tanınan James Cameron‘ın hiçbir katkısı olmadan çekilen bir yapım. Yönetmen koltuğunu devralan Jonathan Mostow‘u Tuzak ve U-571 gibi filmlerinden hatırlıyoruz.

Genç oyuncu Nick Stahl, John Connor rolünü Edward Furlong‘dan devralmış. Yeni Terminator T-X rolünü oynayan Kristanna Loken ise iki televizyon dizisi dışında oyunculuk deneyimi olmayan bir isim olmasına rağmen filmdeki performansıyla olumlu eleştiriler alıyor.

– Terminator Salvation (Terminator Kurtuluş) (2009)

15.4.terminator salvation

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 6.9

Starring: Christian Bale, Sam Worthington

Directed by: McG

Written by: Michael Ferris

Runtime: 115 min

Konu:The Terminator film serisinin bu çok beklenen ve kıyamet sonrası 2018 yılında geçen yeni bölümünde Christian Bale, Skynet ve Terminator ordusuna karşı insanların direnişine liderlik eden John Connor’ı canlandırıyor. Ancak gelecekteki Connor’ın inandığı şeyler, son anısı idam sehpasına yürümek olan Marcus (Sam Worthington) adlı bir yabancının ortaya çıkmasıyla kısmen değişir. Connor, Marcus’un gelecekten mi yollandığına yoksa geçmişten mi kurtarıldığına karar vermelidir. Skynet son saldırısına hazırlanırken, Connor ve Marcus kendilerini Skynet operasyonlarının kalbine götürecek bir yolculuğa çıkarlar. Orada, insanlığın yok edilmesinin ardındaki korkunç gerçeği ortaya çıkaracaklardır.

16. Da Vinci Code Serisi

– Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi) (2006)

16.1.da vinci code

IMDB puanı: 6.4

Blog puanı: 7.8

Starring: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen,Alfred Molina

Directed by: Ron Howard

Written by: Akiva Goldsman

Runtime: 149 min

Konu: Simgebilimci Profesör Robert Langdon’a bir toplantı için Paris’tedir. Gece oteline gelen bir telefonla polis tarafından Louvre müzesine çağrılır. İsa’nın Son Yemeği’nin sergilendiği salonda bir cinayet işlenmiştir. Kanının son damlasıyla cinayet mahalline şifreli ipuçları bırakan kurban, Langdon’u aynı gün telefonla aramış bulunan Müze müdüründen başkası değildir. Polis müfettişi Bezou Fache için Langdon sadece şifreleri çözecek isim değil, potansiyel katilin ta kendisidir. Fransız polisinin şifre çözme uzmanı genç ve güzel Sophie Neveu olaya karıştığında, herşey, göründüğünden çok daha karmaşık ve tarihin akışını değiştirebilecek bir sırrın etrafında düğümlenmeye başlayacaktır. Dan Brown’un histeri derecesinde çok satan kitabından uyarlanan Ron Howard imzalı filmde Langdon’u Tom Hanks’in, Fransız Müfettiş Fache’ı ise Jean Reno’nun canlandıracak olması gibi sürprizler var.

– Angels & Demons (Melekler ve Şeytanlar) (2009)

16.2.angels&demons

IMDB puanı: 6.6

Blog puanı: 7.5

Starring: Tom Hanks, Ayelet Zorer

Directed by: Ron Howard

Written by: David Koepp

Runtime: 138 min

Konu: Çok eski gizli bir kardeşlik örgütü. Dünyayı yok edecek ölümcül yeni bir silah, akıl almaz bir hedef.

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati’nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi’nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hala faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonarda Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri’nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra’nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati’nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerileme sürüklüyor…

17. Cube (Küp) Serisi

– Cube (Küp) (1997)

17.1.cube

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 8.4

Starring: Julian Richings, Nicole De Boer

Directed by: Vincenzo Natali

Written by: Andre Bijelic

Runtime: 90 min

Konu: Birbirine tamamen yabancı olan altı kişi uyandıklarında kendilerini içiçe geçmiş küp şeklindeki odalardan oluşan bir labirentin içinde bulurlar: bir polis, bir matematikçi, bir bina tasarımcısı, bir doktor ve bir engelli.

Tüm meziyetlerini kullanarak buradan kurtulmaya çalışırlar ama bu o kadar da kolay değildir. Her taraf ölümcül tuzaklarla doludur.

– Cube 2: Hypercube (2002)

17.2.cube 2

IMBD puanı: 5.6

Blog puanı: 6.8

Starring: Geraint Wyn Davies, Kari Matchett, Neil Crone

Directed by: Andrzej Sekula

Written by: Sean Hood

Runtime: 95 min

Konu:Birbirlerini tanımayan 8 kişi, kendilerini bir küpün içinde bulurlar. Çıkış yolu aramaya başladıktan sonra bulundukları ortamın gizemini keşfederler. Ortam, fizik kanunlarından bağımsızdır. Güçlerini, birikimlerini birleştirerk eski yaşamlarına dönmenin yolunu aramaya başlarlar… Bir sabah uyandıklarında kendilerini bir küpün içinde bulan insanları anlatan yaratıcı fantastik bilim kurgu Küp’ün devam filmi. Ama klasik bir devam filminden farklı olarak, aynı temanın farklı koşullarda tekrarı diyebiliriz. Ya da küp aynı, oyuncular değişti diyelim…

– Cube Zero (2004)

17.3.cube zero

IMDB puanı: 5.7

Blog puanı: 6.5

Starring: Zachary Bennett, David Huband

Directed by: Ernie Barbarash

Written by: Ernie Barbarash

Runtime: 97 min

Konu: Birbirlerini tanımayan, yedi kişi bilmedikleri bir biçimde kendilerini bir küp sisteminin içinde bulurlar. Kenarlarında yan bölümlere geçmek için birer kapı bulunan küpler içinde çıkış yolunu ararlar. Farklı meslek ve yaş gruplarından kahramanlar çıkış yolunu ararken, küplerin içindeki tehlike ve acayipliklerle savaşırlar. Zor durumda kalan karakterlerin birbirleri ve kendileri ile yaşadıkları çatışmalar konuyu daha ilginç hale getirir.

KAYNAK: IMDB.COM & FILIMADAMI.COM & JINNI.COM

Bir yanıt yazın

6 yorum

Yazar: Semih