Film önerilerim: IMDB top 250’den 45 seçkin film

  • Analiz, Sinema
  • 44
  • 7 yorum
  • Semih

Aşağıdaki filmler, IMDB ilk 250 listesinden bizzat izlediğim ve çok beğendiğim filmlerdir. Eski filmler (1920-1980 arası) bana pek hitap etmiyor, o yüzden listedeki eski tarihli filmleri hemen hemen hep pas geçtim, aklımda kalan çok beğendiğim “12 Angry Men” vardı bir tek. Neyse aşağıda detaylı bilgileriyle birlikte her filmi tanıtacağım, izlemediklerinizi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederim, tadı damağınızda kalacaktır 🙂 Her bir filmin Türkçe olarak konusunu, imdb puanını, blog puanımı, imdb sıralamasını, oyuncularını, yönetmenini, senaristini, yapım yılını, süresini vereceğim. Umarım seçimlerinizde kolaylık sağlar 🙂

İyi seyirler ….

Ayrıca, bu 250 filmlik bir listenin ikinci kısmıdır. Aşağıdakileri de okumadan geçmeyin:

https://semihyaman.com/2013/05/06/film-onerilerim-olmeden-izlenmesi-gereken-100-harika-film/

https://semihyaman.com/2013/05/05/film-onerilerim-en-iyi-seriler/

Diziler konusunda da bu gönderilere bakabilirsiniz:

https://semihyaman.com/2013/05/04/izlenmesi-gereken-gerilim-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/izlenmesi-gereken-komedi-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/harika-belgeseller/

1. The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) (1994)

1.shawshank redemption

IMDB puanı: 9.3

Blog puanı: 9.6

IMDB sıralaması: 1.

Starring: Tim Robbins, Morgan Freeman, Clancy Brown

Directed by: Frank Darabont

Written by: Frank Darabont

Runtime: 142 min

Konu:Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy’nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şeyler bulma çabası içindeki hali, çevresindeki herkesi çok etkileyecektir. Bir süre sonra parmaklıkların arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine bütün mahkumları inandırır. Bu mahkumlardan biri olan Red ve Andy, unutulmaz bir dostluk kurarak hapishaneyi bambaşka bir yer haline getirirler.

Stephen King’in korku türü haricindeki ender romanlarından birinin uyarlaması olan film, gösterime çıktığı yılda inanılmaz bir başarı elde etmiş ve gişe rekorları kırmıştı.

2. 12 Angry Men (12 Öfkeli Adam) (1957)

2.12AngryMen

IMDB puanı: 8.9

Blog puanı: 9.0

IMDB sıralaması: 6.

Starring: Henry Fonda, Lee J. Cobb

Directed by: Sidney Lumet

Written by: Reginald Rose

Runtime: 96 min

Konu: Latin kökenli bir Amerikalı genç babasını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle birinci dereceden cinayetle suçlanır ve mahkeme önüne çıkarılır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, mahkemeye sunduğu savunma oldukça zayıftır ve kurbanın çığlıklarını ve katilin kaçışını duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır, dolayısıyla dava kısa sürecek gibi görünmektedir. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.

Jüri üyeleri kararı açıklamak için odalarından döndüklerinde şaşırtıcı olmayan sonuçlar ortaya çıkar: oniki jüri üyesinden onbiri genç adam hakkında “suçlu” hükmünde bulunmuşlardır. Sekiz numaralı jüri üyesi Davis “suçsuz” hükmü yönünde oy veren tek üyedir.

Davis’in jüri üyelerini kararlarını tekrar düşünmeye ve eldeki kanıtları tekrar değerlendirmeye ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin “suçlu” kararı vermesinin arkasında aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

3. Fight Club (Dövüş Kulübü) (1999)

3.Fight Club

IMDB puanı: 8.9

Blog puanı: 9.3

IMDB sıralaması: 10.

Starring: Edward Norton, Brad Pitt

Directed by: David Fincher

Written by: Jim Uhls

Runtime: 139 min

Konu: Bir araba şirketinde çalışan genç ve profesyonel baş karakter geceleri uyuyamamaktadır. Kahramanımız, bir terapi grubuna katılarak kendini onlardan biri gibi gösterir. Bu durum ona içsel bir rahatlama vermektedir. Bu gruplara katılmak hayatının bir parçası olmuşken, önüne Marla Singer engeli çıkar ve Marla’yla aynı gruplara katılmamak üzere anlaşırlar. Bir iş gezisi dönüşü kahramanımızın evi patlamada yanar. Daha sonraları evinde kalacağı bir arkadaşı olan sabun satıcısını, Tyler Durden’ı, çağırır ve barda başlayan dövüş serüveni bir kulübe dönüşerek sokaklara yayılır.

4. Inception (Başlangıç) (2010)

4.Inception

IMDB puanı: 8.8

Blog puanı: 9.5

IMDB sıralaması: 14.

Starring: Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Christopher Nolan

Runtime: 148 min

Konu: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

5. Goodfellas (Sıkı Dostlar) (1990)

5.Goodfellas

IMDB puanı: 8.8

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 15.

Starring: Ray Liotta, Lorraine Bracco, Robert De Niro,Joe Pesci, Paul Sorvino

Directed by: Martin Scorsese

Written by: Martin Scorsese

Runtime: 146 min

Konu: Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmde Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i olumsuz etkilemiştir ve bu konuda birşeyler yapması gerekmektedir. Büyük usta Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biri olan Goodfellas, 1991 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joe Pesci’ye ödül kazandırmıştı.

6. Forrest Gump (1994)

6.Forrest Gump

IMDB puanı: 8.7

Blog puanı: 8.8

IMDB sıralaması: 18.

Starring: Tom Hanks, Robin Wright

Directed by: Robert Zemeckis

Written by: Eric Roth

Runtime: 142 min

Konu: “Dünyaya Forrest Gump’ın gözleriyle baktıktan sonra bir daha hiç bir şey aynı olmayacak” Öykümüz düşük I.Q. sahibi Forrest Gump’ın yaşamını ve hayatının aşkı olan Jenny ile tanışmasını anlatıyor. Film boyunca, Gump’ın aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışmasını 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında izliyoruz. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik ediyor ve hatta rol alıyor. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da bihaber durumda.

7. Se7en (Yedi) (1995)

7.Se7en

IMDB puanı: 8.7

Blog puanı: 9.4

IMDB sıralaması: 22.

Starring: Brad Pitt, Morgan Freeman

Directed by: David Fincher

Written by: Andrew Kevin Walker

Runtime: 127 min

Konu: 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil ve onun peşindeki iki polis dedektifin çabalarını konu alan bir gerilim başyapıtı. Yönetmen David Fincher imzalı film, gerek sürükleyici konusu gerekse oyuncuların performanslarıyla gişede büyük başarı yakalamıştı. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz kötü adamı ve çarpıcı finali ile şimdiden bir klasik olarak yerini aldı.

8. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) (1995)

8.The Usual Suspects

IMDB puanı: 8.7

Blog puanı: 9.4

IMDB sıralaması: 26.

Starring: Gabriel Byrne, Kevin Spacey

Directed by: Bryan Singer

Written by: Christopher McQuarrie

Runtime: 106 min

Konu: Polis San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştırırdığında 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulur. Olaydan kurtulan iki kişi, yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir tetikçidir.
Polisteki sorgusunda Kint, 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatır. Beş suçlunun nasıl bir araya geldiğinden, kaçırılan bir kamyondan ve bir suç lordundan bahseder polislere.
Özellikle kurgusu ve öyküsündeki gerilim ve sürprizlerle dikkat çekici bir başyapıt…

9. Leon (Sevginin Gücü) (1994)

9.Leon

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 8.6

IMDB sıralaması: 31.

Starring: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman,Danny Aiello

Directed by: Luc Besson

Written by: Luc Besson

Runtime: 109 min

Konu: Kusursuz bir katil. Masum bir kız. Birbirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri kalmamış. Erkek sessizce hareket ediyor. Duygusuzca öldürüyor. İz bırakmadan yok oluyor. Zayıf noktasını ise sadece… 12 yaşındaki bir kız biliyor. 12 yaşında New York’ta yaşayan bir kız olan Mathilda üvey ailesinin yanında sevimsiz bir yaşamı paylaşmaktadır. Babası, iki taraflı oynayan bozulmuş polis Norman Stansfield için uyuşturucuları saklamaktadır. Mathilda’yı kaçıp gitmekten tek alıkoyan küçük erkek kardeşidir. Bir gün, Stansfield ve adamları sudan bir sebepten, tüm ailesini katlettikleri zaman, o sırada alışverişte olan Mathilda şans eseri hayatta kalır ve en çok ihtiyacı olduğu sırada Léon’un dairesine saklanarak kendini kurtarır. 12 yaşındaki kız, kısa süre içinde Léon’un sıradışı mesleğini keşfedecek ve küçük kardeşinin intikamını almak için bu profesyonel katilden yardım isteyecektir. Babalık yapmak işlerinde ve arkadaşlıkta olabildiğine deneyimsiz olan Léon Mathilda’yı beladan uzak tutmak için ümitsizce çabalar. Sonunda bir katil, bozulmuş bir polis ve masum küçük kızın ekseninde dönen hikaye doruğa çıkarak yönetmen Luc Besson’un en iyi filmlerinden birinin öyküsünü oluşturur.

10. American History X (Geçmişin Gölgesinde) (1998)

10.American HistoryX

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 8.5

IMDB sıralaması: 33.

Starring: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo

Directed by: Tony Kaye

Written by: David McKenna

Runtime: 119 min

Konu: Babasının katilini bulup öldürme hırsıyla dolu olan Derek, tüm şiddetini dışarıya yansıtır. Oturduğu bölgede kurulan beyaz hareketin lideri olur. Son derece zeki olan Derek, bu zekasını kasabayı karıştırmak için kullanmaktadır. Bir gün başına fena bir dert alır; birini öldürür ve hapse girer.

11. Memento (Akıl Defteri) (2000)

11.Memento

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 9.0

IMDB sıralaması: 34.

Starring: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Christopher Nolan

Runtime: 113 min

Konu: Leonard Shelby (Guy Pearce) ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen ve bir Jaguar kullanan, işadamı görüntüsünde biridir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır. Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının “kaza”‘dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu unutabilmektedir.

12. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) (1998)

12.Saving Private Ryan

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 37.

Starring: Tom Hanks, Tom Sizemore

Directed by: Steven Spielberg

Written by: Robert Rodat

Runtime: 169 min

Konu: Normandiya çıkartmasının yapıldığı 6 haziran 1944 günü küçük bir askeri birliğe farklı bir görev verilir. Düşman bölgelerine sızarak paraşütçü er James Ryan’ı kurtaracaklardır. Çünkü 4 çocuk annesi bir kadın, diğer 3 çocuğunu savaşta kaybetmiştir ve son çocuğunu da kaybetmek istemiyordur. Washington’ın emri kesindir. Kadının oğlu bulunacak ve sağ olarak getirilecektir. Yüzbaşı Miller’ın askerleri bir yandan tehlikelere göğüs gererken bir yandan da emri sorgulamaktadır. Bir insanın hayatı sekiz insanın hayatını tehlikeye atmaya değer mi ? Yapım, 1999’da aday olduğu 11 daldan, aralarında en iyi yönetim ve en iyi görüntü yönetiminin de olduğu 5 dalda Oscar ödülünü almıştı.

13. Django Unchained (Zincirsiz) (2012)

13.Django Unchained

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 9.5

IMDB sıralaması: 42.

Starring: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson

Directed by: Quentin Tarantino

Written by: Quentin Tarantino

Runtime: 165 min.

Konu: İç Savaş’tan iki yıl önce, güneyde geçen Django Unchained’de Oscar sahibi Jamie Foxx eski sahipleriyle geçmişi yüzünden Alman bir ödül avcısı olan Dr. King Schultz’la (Christoph Waltz) bir araya gelen Django karakterini canlandırıyor…

Schultz, katil Brittle kardeşlerin peşindedir ve ödülüne kavuşmasını sadece Django sağlayabilir. Doğru kabul edilen her şeye aykırı olan Schultz, Brittle kardeşlerin –ölü veya diri- yakalanmasını sağlarsa Django’yu özgürlüğüne kavuşturma sözü verir.

Başarıyla sonuçlanan planlarının ardından Schultz, Django’ya özgürlüğünü verir ama birbirlerinden ayrılmazlar. Schultz, Django ile birlikte Güney’in en çok aranan suçlularını avlamaya koyulur. Çok önemli avcılık yeteneklerini geliştiren Django’nun aslında tek bir amacı vardır: uzun zaman önce köle ticaretine kaybettiği karısı Broomhilda’yı (Kerry Washington) bulmak ve kurtarmak.

Django ve Schultz’un arayışı sonunda onları Calvin Candie’ye (Leonardo DiCaprio) ulaştırır. Calvin Candie kölelerin Ace Woody (Kurt Russell) tarafından birbiriyle dövüşmeleri için yetiştirildiği adı çıkmış bir çiftlik olan “Candyland”in sahibidir. Kılık değiştirerek çiftliği inceleyen Django ve Schultz, Candie’nin güvenilir ev kölesi Stephen’in (Samuel L. Jackson)dikkatini çeker, şüphe uyandırırlar. Hareketleri gözlenmeye başladıktan sonra ikiliye hain bir tuzak kurulur. Django ve Schultz, Broomhilda ile kaçacaklarsa, bağımsızlık ile beraberlik ve fedakarlık ile hayatta kalabilmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaklardır.

14. The Departed (Köstebek) (2006)

14.The Departed

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 8.8

IMDB sıralaması: 50.

Starring: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

Directed by: Martin Scorsese

Written by: William Monahan

Runtime: 151 min

Konu: Suç dünyası ile polis teşkilatı arasında oluşan karmaşık bir köstebek ağı… İrlandalı mafya lideri Costello, yıllar önce kendi adamlarını polis akademisine sokarak onların teşkilat içerisinde iyi yerlere gelmelerini sağlamıştır. Polis teşkilatının da bu konuda Costello’dan geri kalır yanı yoktur. Onların da çok güvendikleri bir adamları, Costello’nun en iyi iki adamından biri olmuştur. Fakat her günün tehlike içinde geçtiği bu dünyada, hiçbir sırrın açığa çıkmaması mümkün değildir. Köstebeklerin varlığının hissedilmesi ile her iki taraf için de, müthiş bir ölüm kalım savaşı başlar. Yıllardır farklı kimliklerde yaşamış olmanın verdiği yükün ağırlığına bir de, deşifre olma korkusu eklenince her iki köstebek için de tehlike dolu bir hayatta kalabilme mücadelesi başlar. Infernal Affairs isimli, oldukça beğeni kazanmış, 2002 yapımı Hong Kong filminin yeniden çevrimi olan Köstebek, konusunun yanında zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Son derece başarılı olan ilk filmin kalitesinin yakalanabilmesinde, bu kadronun önemli bir payı olacağını söylemekte yarar var.

15. Life is Beautiful (Hayat Güzeldir) (1997)

15.Life is Beautiful

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 9.4

IMDB sıralaması: 51.

Starring: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi

Directed by: Roberto Benigni

Written by: Roberto Benigni

Runtime: 116 min

Konu: Arka planında Yahudi Soykırımı olan Hayat Güzeldir, kendine has çocuksu cazibesiyle prensesinin kalbini çalmaya çalışan ve sonunda başaran, büyüleyici bir Yahudi garson olan Guido’nun hayatının ikinci yarısını anlatıyor.

Yıllar sonra, karısı ve genç oğluyla birlikte bir toplama kampına hapsedildiklerinde Guido, ailesini kurtarmak için kendilerini çevreleyen dehşeti reddeder; neşeli bir şekilde ve özenle, sahtekarlık ağını örmeye başlar.

1999’da 7 dalda Oscar’a aday olan film, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında bu ödüle kavuşmuştu.

16. WALL-E (2008)

16.Wall-E

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 60.

Starring: Fred Willard, Jeff Garlin, Ben Burtt, Sigourney Weaver

Directed by: Andrew Stanton

Written by: Andrew Stanton

Runtime: 98 min

Konu: Harap edilmiş, kirli ve kuru bir dünyadayız. Yüz yıllar önce bütün insanlar, çevrenin kesintisiz suistimali yüzünden yaşanamaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir mega şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile terk etmiştir.

Bu dünyayı temizlemekle yükümlü robotların halen çalışan tek üyesi Wall-E’nin (Waste Allocation Load Lifter – Earth class) çöp toplamak ve düzenlemekle dolu monoton iş gününü izliyoruz. Geçen 700 sene içinde kendine ait bir kişilik üreten Wall-E, günün sıkıcılığını ilginç bulduğu eşyaları toplayarak ve tek arkadaşı hamam böceği ile oynayarak dindirir.

Wall-E, işten dönünce akşamlarını Hello Dolly’nin VHS kopyasını izleyerek ve umutlu gözlerle (veya dürbünlerle) uzaya bakarak geçirmektedir. Amacı, bir gün başka bir robota aşık olmak ve filmde gördüğü el tutuşma sahnesini o robotta denemektir…

17. The Green Mile (Yeşil Yol) (1999)

17.The Green Mile

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 9.4

IMDB sıralaması: 62.

Starring: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan

Directed by: Frank Darabont

Written by: Frank Darabont

Runtime: 189 min

Konu: Film, yaşlı Paul Edgecomb’un arkadaşı Elanie Connelly’ e, Cold Mountain Hapishanesi’nde gardiyan olduğu uzun yıllar boyunca yaşadıklarını anlatmasından oluşuyor.

Edgecomb, hikayesini anlatırken bir huzurevinde yaşamaktadır ve hapishanedeki görevinin üzerinden yıllar geçmiştir. Hapishanedeki hücrelerinden alınan idam mahkumlarının elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına giderken yürüdükleri, bir millik yeşil yolda yaşananlara her defasında tanık olan Edgecomb, ömrü boyu unutamayacağı olaylara tanık olur.

Edgecomb, yıllar boyunca sayısız idam mahkumu nakleder. Ama hiç birisi, onu, John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı bir adam olan Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince, kırılgan ve düşünceli bir yapıya sahip olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Edgecomb’un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile aralarında bir diyalog başlar.

Stephen King’in romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda, yine King’in romanından uyarlama bir başyapıt olan Esaretin Bedeli filminin de yönetmenliğini yapmış Frank Darabont oturuyor.

18. Gladiator (Gladyatör) (2000)

18.Gladiator

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 9.0

IMDB sıralaması: 63.

Starring: Russell Crowe, Joaquin Phoenix

Directed by: Ridley Scott

Written by: David H. Franzoni

Runtime: 155 min

Konu: General Maximus?un imparatorluk içerisinde yükselmesi karşısında kıskançlığa kapılan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin derhal öldürülmesi emrini çıkarır. Ölümden zor kurtulan Maximus?u artık kölelik yaşamı beklemetedir. Arenaya gönderilerek orada bir gladyatör olarak eğitilir. Yıllar sonra Roma?ya geri döndüğünde tek bir amacı vardır. Yeni İmparator Commodus?u öldürerek karısıyla oğlunun katledilmesinin intikamını almak… Maximus arenalarda geçen yılları boyunca çok önemli bir gerçeği öğrenmiştir. İmparatorun gücü ne kadar fazla olursa olsun halkın iradesi ondan çok daha güçlüdür ve intikamını alabilmenin tek yolu imparatorluğunun en büyük kahramanı olabilmekten geçmektedir. Roma?daki büyük Colloseum Arenası?nın tam ortasında durmakta olan Romalı gladyatör, bakışları imparatorun locasına dikilmiş halde kararı beklemektedir. Yaşamın ve ölümün gücünü elinde bulunduran imparatorun baş parmağı havaya kalkmış durumdadır. Ucunun aşağıya dönmesiyle birlikte imparatorluğun acımasız yasaları işleyecek ve yendiği rakibini öldürmesi için gladyatöre gerekli sinyali vermiş olacaktır. Richard Harris gibi emektar oyuncuları da bünyesinde barındıran filmin çekimleri sırasında hayatını kaybeden Oliver Reed’in eksik planları bilgisayar hileleriyle tamamlanmış.

19. Intouchables (Can Dostum) (2011)

19.Intouchables

IMDB puanı: 8.6

Blog puanı: 9.3

IMDB sıralaması: 64.

Starring: François Cluzet, Audrey Fleurot, Omar Sy, Anne Le Ny

Directed by: Olivier Nakache, Eric Toledano

Written by: Olivier Nakache, Eric Toledano

Runtime: 112 min

Konu: Film, iki erkeğin arkadaşlığı kadar, iki karşıt dünya görüşünün de komik hikayesidir. Bu olağandışı arkadaşlık hikayesi, toplumsal olarak keskin karşıtlıklardan muzdarip bugünün Fransa’sının da bir portresini çizmeye çalışır.  Geçirdiği bir kazadan sonra felç olan zengin aristokrat Philippe, cezaevinden henüz salınmış genç göçmen Driss’i bakıcısı olarak işe alır.

İki farklı hayat tarzının çarpışmasının ve zamanla çılgın bir arkadaşlığa dönüşünün ve böylece “dokunulmaz” hale gelen iki erkeğin hikayesini anlatan iki yönetmenli Dokunulmazlar, film çevrelerinde ırkçılık, fiziksel engelli olmak ve yoksulluk  gibi konulara da değinmesiyle yılın en iyi komedi filmi olarak alkışlandı.

20. Amelie (2001)

20.Amelie

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 8.6

IMDB sıralaması: 66.

Starring: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Lorella Cravotta

Directed by: Jean-Pierre Jeunet

Written by: Guillaume Laurant, Jean-Pierre Jeunet

Runtime: 122 min

Konu:Şarküteri, Kayıp Çocuklar Şehri ve Alien 4 yönetmeninden Fransa’yı altüst eden yeni film. Mösyö Poulain’in bahçesinde neler oldu? Paris sokaklarında yırtılmış portreleri dolaşan esrarengiz adam kim? Yakışıklı Nino’nun fotoğraf albümü ile alıp veremediği ne var? Ve hepsinin ötesinde Amélie Poulin’i kim mutlu edecek? Jean Pierre-Jeunet tüm bu günlük hayata dair sorulara varoluşçu yanıtlarla geliyor.

21. The Prestige (Prestij) (2006)

21.The Prestige

IMDB puanı: 8.5

Blog puanı: 9.2

IMDB sıralaması: 68.

Starring: Christian Bale, Hugh Jackman, David Bowie,Michael Caine

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Christopher Priest

Runtime: 130 min

Konu: Rupert Angier ve Alfred Borden, genç yaşlarda karşılaştıkları ilk andan itibaren dostça bir rekabetin içinde yer alan iki sihirbazdır. Zaman içinde gelişen yetenekleri ile birlikte aralarındaki rekabet de büyür. Biri alışılmadık ve ilginç olan bir gösteri yaptıktan sonra diğerinin bu ilizyondaki sırları keşfetmek için giriştiği çaba şeklinde yıllarca devam eden bu rekabet, bir noktadan sonra hiç beklenmedik yerlere varacak ve çevrelerindeki herkes dahil kendilerini de büyük bir tehlikenin içineatacaktır. Genç yaşına rağmen Akıl Defteri ve Insomnia gibi etkileyici filmler ile beğeni toplayan yönetmen Christopher Nolan, Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi ağır toplardan oluşan bir kadro ile sihir dünyasına el atıyor.

22. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) (2004)

22.Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDB puanı: 8.4

Blog puanı: 8.1

IMDB sıralaması: 77.

Starring: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Elijah Wood

Directed by: Michel Gondry

Written by: Charlie Kaufman

Runtime: 108 min

Konu:Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister… Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

23. Full Metal Jacket (1987)

23.Full Metal Jacket

IMDB puanı: 8.4

Blog puanı: 8.6

IMDB sıralaması: 81.

Starring: Matthew Modine, R. Lee Ermey

Directed by: Stanley Kubrick

Written by: Gustav Hasford

Runtime: 116 min

Konu: Usta yönetmen Stanley Kubrick’ten Vietnam savaşına iki aşamalı dramatik bir bakış. Savaşın en yoğun olduğu dönemde Amerikalı gençler gönüllü olarak da olsa korku içinde askere alınmaktadır. Çavuş Hartman tarafından eğitime alınan bir grup asker, Vietnam şartlarına hazır olabilmeleri için çok zorlu bir eğitimden geçerler. Vietnam’a gittiklerinde, aldıkları eğitimin ve o sırada yaşadıkları zorlukların aslında hiçbirşey olduğunu görürler. Aldıkları emirleri uygulayabilmek için canlarını feda etmek zorunda kalacaklardır…

24. Braveheart (Cesur yürek) (1995)

24.Braveheart

IMDB puanı: 8.4

Blog puanı: 9.3

IMDB sıralaması: 84.

Starring: Mel Gibson, Sophie Marceau

Directed by: Mel Gibson

Written by: Randall Wallace

Runtime: 177 min

Konu: 13 yüzyıl İskoçyası. İngiliz Kralı Edward, İskoçya’yı da krallığına katmak istemektedir. İngiliz soylularına Prima Nocta, yani topraklarında evlenen her kadınla ilk geceyi geçirme hakkını vererek İskoç halkının ayaklanmasına sebep olur. Çocukken ailesini ve yakınlarını özgür İskoçya uğruna kaybeden William Wallace, yıllar sonra karısı da öldürülünce halkı organize etmeye ve İngilizleri topraklarından atmaya karar verir. Mel Gibson’ın yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapım, ülkemiz sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.

25. Oldboy (İhtiyar Delikanlı) (2003)

25.Oldboy

IMDB puanı: 8.4

Blog puanı: 9.0

IMDB sıralaması: 85.

Starring: Min-Sik Choi, Bo-Kyeong Kim

Directed by: Chan Wook Park

Written by: Chan Wook Park

Runtime: 120 min

Konu: Oh Dae-su, bir gün kendisini küçük karanlık bir hücrede bulur. Oraya kimler tarafından ve niye kapatıldığını bilmeyen adamın dünyayla bağlantısı sadece hücresindeki küçük televizyondur. Haberlerde karısının öldürüldüğünü duyunca olayla bağlantısı olduğu düşünüldüğü için kapatıldığını anlar. 15 yıl sonra, serbest bırakılan adam, ailesini öldüren kişileri bulmaya ve kendisini oraya kapatanlardan intikam almaya karar verir. 2004 Güney Kore Büyük Çan Ödüllerinde en iyi yönetmen başta olmak üzere birçok dalda ödül alan film, aynı zamanda 2004 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülünün de sahibi oldu.

26. Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi) (2009)

26.Inglourious Bastards

IMDB puanı: 8.3

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 108.

Starring: Brad Pitt, Eli Roth, Diane Kruger

Directed by: Quentin Tarantino

Written by: Quentin Tarantino

Runtime: 153 min

Konu:“Inglorious Basterds”ın konusu, Alman işgali altındaki Fransa’da başlar. Çok sevdiği ailesinin, Nazi Albay Hans Landa’nın (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanıklık eden Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın, katliamdan kılpayı kurtularak Paris’e kaçar. Orada sinema salonu sahibi ve işletmecisi olarak yeni bir kimlik edinir.

Aynı günlerda Avrupa’nın başka bir köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacıyla organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla bilinen Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine zarar verme misyonunu üstlenmiştir.

Bu amaçla, Alman sinema oyuncusu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile işbirliği yaparlar. Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yaptığı bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

27. Up (2009)

27.Up

IMDB puanı: 8.3

Blog puanı: 8.9

IMDB sıralaması: 115.

Starring: Edward Asner, Jordan Nagai, Christopher Plummer, John Ratzenberger

Directed by: Bob Peterson, Peter Docter

Written by: Bob Peterson

Runtime: 96 min

Konu: Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı yeni bir komedi. Ancak Carl, yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı.

28. Fargo (1996)

28.Fargo

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 8.8

IMDB sıralaması: 129.

Starring: Frances McDormand, William H. Macy

Directed by: Joel Coen

Written by: Joel Coen

Runtime: 98 min

Konu:Jerry Lundegaard büyük bir finansal kriz içerisindedir. Umutsuz durumundan kurtulmak için bir plan yapar. İki beceriksiz adamı karısını kaçırıp zengin babasından fidye istemeleri için tutar, para alındığında paylaşacaklardır.
Karısı kaçırılır, adamlar Amerika’nın kuzey ucuna, Dakota’nın Fargo kasabasına saklanırlar. Fakat herşey yolunda gözükürken hamile bir kadın polis bütün planı bozar…
Coen kardeşlerden gerçek bir klasik…

29. No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Yok) (2007)

29.No Country for Old Men

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 138.

Starring: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

Directed by: Joel Coen, Ethan Coen

Written by: Joel Coen

Runtime: 122 min

Konu: Koca bir uyuşturucu zulası, iki milyon dolarlık bir para ve iki ceset… Kötü giden bir uyuşturucu pazarlığından geriye kalan bu tehlikeli ‘üçlü’den, parayı alarak kaçan Moss, peşinden son derece kanlı ve şiddet dolu bir macerayı da sürükleyecektir. Coen Kardeşler’in en hit filmlerinden Fargo’nun ne oranda izlerini taşıdığı merak edilen yeni bir Amerikan suç filmi olarak karşımıza çıkan No Country for Old Men, 2007 Cannes Film Festivali’nde büyük ödül için yarışanlardan…

30. The Sixth Sense (Altıncı His) (1999)

30.The Sixth Sense

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 8.9

IMDB sıralaması: 143.

Starring: Bruce Willis, Haley Joel Osment

Directed by: M. Night Shyamalan

Written by: M. Night Shyamalan

Runtime: 107 min

Konu: Bir çocuk psikiyatrisi olan Dr. Crowe, yıllar önce bir saldırıya uğramış ve hayatı değişmiştir. Son ilgilendiği hastası, 6 yaşındaki bir erkek çocuğu olan Cole Sear’ın bir sırrı vardır. Çok az insana nasip olan bir yetenekle kutsanmış ya da lanetlenmiştir: ölmüş ama huzur bulamamış insanların etrafımızda dolaşan hayaletlerini görüp onlarla konuşmaktadır. Crowe, güçlerinin sınırlarını bilmediği ve anlayamadığı için korku içinde olan Cole’un yalnızca sırrını paylaşan tek kişi olmakla kalmayacak, aynı zamanda onunla birlikte cesur bir yolculuğa da çıkacaktır. İkisi de, içlerindeki boşluğu, yine kendi içlerine yapacakları bir yolculukta bulacakları şeylerle dolduracaklardır. Unutmamak gereken bir nokta daha olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim: gerçekler, bulundukları zaman çok acıtabilirler…

Altıncı His’in, sonradan Ölümsüz ve İşaretler ile bir tesadüf olmadığı kanıtlanan başarısı, aynı zamanda yönetmen M. Night Shyamalan’ın da kendi sineması ve grameri olan son büyük auteur’lerden biri olarak sahneye çıkışını müjdeliyor. 11 yaşındaki oyuncusunu Oscar’a aday yaparken Bruce Willis’in mainstream Hollywood filmleri dışında da, ne kadar iyi bir aktör olduğunu, Şampiyonların Kahvaltısı’ndan sonra bir kere daha ispat etmesine ön ayak oluyor.

31. Good will hunting (Can Dostum) (1997)

31.Good will Hunting

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 9.2

IMDB sıralaması: 153.

Starring: Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck

Directed by: Gus Van Sant

Written by: Ben Affleck

Runtime: 126 min

Konu: Film, fotografik hafızaya sahip yoksul bir gencin yerlerini sildiği üniversitenin profesörü Sean McGuire’la kurduğu dostluğu anlatıyor. McGuire, Will Hunting adlı bu gençteki yeteneğin farkındadır ve ona hayranlık duymaktadır. Nobel ödüllü profesörlerin bile çözmekte zorlanacakları problemleri kolayca çözen Will ise çıkardığı bar kavgası sonrası çarptırıldığı hapis cezasından kurtulabilmek için profesör McGuire’a ihtiyaç duymaktadır. Oscar ödüllerinde 9 dalda adaylığa layık görülmüş olan Can Dostum, Robin Williams ile “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülü ve senaryosu ile de “en iyi özgün senaryo” ödüllerini kazanmıştı.

32. V for Vendetta (2005)

32.V for Vendetta

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 9.3

IMDB sıralaması: 162.

Starring: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, John Hurt

Directed by: James McTeigue

Written by: Andy Wachowski

Runtime: 132 min

Konu: Tarihte olaylar farklı gelişmiş, yokedici bir savaş dünyanın yüzünü değiştirmiştir. Yüzyıllar boyu libarelleşmenin simgesi olan İngiltere artık uzun bir süreden beri, totaliter ve faşist bir şekilde yönetilmektedir. Ne siyasi ne de kişisel özgürlüklerin olduğu bu ortamda aniden ortaya çıkan ve zaman zaman absürtlük derecesinde saçma terörist eylemlere kalkışan esrarengiz bir figür her şeyi değiştirecektir. Özgürlüğün anlamını bilmeyen genç bir kadını da… Amerika’da 80’li yıllara damgasını vuran neo-karamsar grafik romanların en çok ses getirenlerinin önemli bir kısmında Frank Miller’ın imzası varsa eğer, azımsanmayacak bir bölümü de Britanya kökenli Alan Moore’un elinden çıkmıştır. V for Vendetta yayınlandığı 1988 yılından bu yana sayısız övgüyü kendinde toplamış bir eser. Ve şimdi Moore’un bir grafik romanı daha Cehennemden Gelen ve Muhteşem Kahramanlar ile aynı kaderi paylaşıyor ve beyazperdeye geliyor; üstelik Matrix’i gerçek yapan insanların eliyle. Joel Silver bir kez daha yapımcı rolüne soyunurken, Wachowski Biraderler senaryoyu yazıyor. Rejisör koltuğundaki isimse, Matrix’in yardımcı yönetmeni James McTeigue’den başkası değil.

33. Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) (1993)

33.Groundhog Day

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.4

IMDB sıralaması: 176.

Starring: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott

Directed by: Harold Ramis

Written by: Danny Rubin

Runtime: 101 min

Konu: Phil televizyonda hava durumu sunan ve ülke çapında bir şöhreti yakalamanın eşiğindeki bir spikerdir. Kamera önünde herkese mavi boncuk dağıtırken, gerçek hayatında burnu yukarda, benmerkezcil ve snop biridir. Aşağılamaktan kendini alamadığı kameranı Larry ve yapımcısı Rita’yla birlikte Pensilvanya’nın küçük bir kasabasına günübirlik gidip kış şenliklerine katılması gerekir. Buradaki insanların naifliği ve küçük dünyası Phil’in miğdesini bulandırmaktadır. Tek arzusu bir an önce haberin çekimlerini tamamlayıp geri dönmektir. Ancak aniden çıkan bir kar fırtınası yolları tıkar. Ertesi sabah kaldığı otel odasında gözlerini açan Phil’e kaderin müthiş bir oyunu olacaktır: kendini beğenmiş kahramanımız, nefret ettiği o aynı günü, tekrar tekrar yaşamak zorundadır! İki yıldızın, özellikle Bill Murray ve yanısıra Andie MacDowell’ın tüm yeteneklerini sergileme imkanı buldukları, herkes tarafından her daim sevilen, unutulmaz bir komedi.

34. Donnie Darko (Karanlık Yolculuk) (2001)

34.Donnie Darko

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.8

IMDB sıralaması: 177.

Starring: Jake Gyllenhaal, Jena Malone

Directed by: Richard Kelly

Written by: Richard Kelly

Runtime: 113 min

Konu: 80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Özellikle de tavşan kostümlü bir adam beliriyor sık sık. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir… 80’lerin gençlik filmleri, bilim kurgu ve korku filmlerinin, tüyler ürpertici karışımı olarak tanımlanabilecek film, son dönemin en ilgi çekici bağımsız yapımlarından biri. Yönetmenin ilk filmi olan Donnie Darko, 2001 Sundance Film Festivali’nde gösterildi. Filmin son derece başarılı web sitesi ise En İyi Web Sitesi ödülü aldı. David Lynch’in izinden giden genç yönetmen, yıllarca konuşulacak bir film ortaya koydu. Kaçırmamakta yarar var!

35. Twelve Monkeys (12 Maymun) (1995)

35.Twelve Monkeys

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.7

IMDB sıralaması: 178.

Starring: Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe

Directed by: Terry Gilliam

Written by: David Peoples

Runtime: 129 min

Konu: 1997’de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne yol açar. Çok az sayıda insan, yer altına çekilip virüsten korunmayı başarır. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi geliştirirler. Henüz test aşamasında olan cihazı kullanmak üzere, mahkumlardan James Cole’u seçerler. Cole, ilk denemesinde yanlış bir tarihe gider. Başarılı olan ikinci denemesi sonucunda, kendisini 1990’da bir akıl hastanesinde bulur. Burada psikiyatrist Kathryn Railly ve çılgın oda arkadaşı Jeffrey Goines ile tanışır. Goines’un virüsün yayılmasında kilit rol oynadığından şüphelenen Cole, tekrar zaman yolculuğu yaparak birkaç yıl ileri gider. Ona inanmaya başlayan Dr. Railly’nin de yardımıyla Goines’un bu virüsü yaymasını engellemeye çalışan Cole, kendisini karmaşık olayların içinde bulur.

36. Black Swan (Siyah Kuğu) (2010)

36.Black Swan

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.9

IMDB sıralaması: 181.

Starring: Mila Kunis, Natalie Portman, Winona Ryder,Vincent Cassel

Directed by: Darren Aronofsky

Written by: Darren Aronofsky, Mark Heyman

Runtime: 108 min

Konu: Nina çok yetenekli bir balerindir ve hayatı tamamen dans üzerine kurludur. Eski bir balerin olan ve bu konuda çok hırslı olan annesi Erica ile birlikte yaşamaktadır. Oyun yönetmeni Thomas Leroy yeni sezonda Kuğu Gölü’nün baş balerini Beth’i değiştirmeye karar verir ve ilk tercihi de Nina olur.

Balenin, Beyaz Kuğu ile Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Nina’nın yeni rakibi, Leroy’u etkilemeyi başarmıştır. İki genç dansçı arasındaki rekabet garip bir arkadaşlığa dönüşürken, Nina’nın karanlık tarafı da ortaya çıkmaya başlar.

37. Life of Pi (Pi’nin Yaşamı) (2012)

37.Life of Pi

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 9.2

IMDB sıralaması: 186.

Starring: Tobey Maguire, Irrfan Khan, Tabu, Sonu Sood

Directed by: Ang Lee

Written by: Yann Martel, David Magee

Runtime: 127 min.

Konu: Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından bir filika, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır.

Yazar Yann Martel’in bol ödüllü kitabından Jean-Pierre Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından uyarlanan “Life of Pi”nin kadrosu ise oldukça renkli. Milyoner’den tanıdığımız Suraj Sharma’nın Pi’yi canlandırdığı filmde ayrıca Tobey Maguire, Irrfan Khan, Adil Hussain rol alıyor.

38. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) (2001)

38.A Beautiful Mind

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 9.5

IMDB sıralaması: 193.

Starring: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris,Adam Goldberg, Christopher Plummer

Directed by: Ron Howard

Written by: Akiva Goldsman

Runtime: 135 min

Konu: John Forbes Nash Jr., genç yaşında oyun teorisi üzerine geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir. Uzun süre şizofreni ile mücadele eden matematikçi, yıllar sonra adeta yeniden doğarak Nobel ödülünü almayı başarır. Sylvia Nasar’ın John Nash biyografisi temel alınarak çekilen Akıl Oyunları, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar sahibi

39. Slumdog Millionaire (Milyoner) (2008)

39.Slumdog Millionaire

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 9.4

IMDB sıralaması: 195.

Starring: Dev Patel, Irrfan Khan, Anil Kapoor

Directed by: Danny Boyle

Written by: Simon Beaufoy

Runtime: 120 min

Konu:Jamal Malik Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır.

Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur…

4 Altın Küre Adaylığı, 15 ödül ve 11 adaylığı olan film, IMDB’nin top 250 listesinde yerini aldı.

40. The Artist (2011)

40.The Artist

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.4

IMDB sıralaması: 202.

Starring: Jean Dujardin, Berenice Bejo, John Goodman,James Cromwell

Directed by: Michel Hazanavicius

Written by: Michel Hazanavicius

Runtime: 100 min

Konu: 1920’li yılların sonunda Hollywood sinema sektörünü kökünden değiştirecek ‘teknolojik’ bir devrim yaşandı. Ses, “henüz hiçbir şey duymadınız” repliği ile film pelikülüne bir daha hiç ayrılmamak üzere girdi. Fakat sinema sektöründe yaşanan bu devrim boyutundaki bu değişim pek çok insanın mesleğini ve kariyerini de derinden sarstı. Dönemin en karizmatik aktörleri arasında yer alan George Valentin (Jean Dujardin) de sesin beklenmedik biçimde sinema perdesine yansımasından payına düşeni alıyor. Yanı başında boy gösteren taze ve güzel oyuncu Peppy Miller’ın ise aklı fikri şöhrette.

2011 Cannes Film Festivali’nin en gözde yapımlarından olan The Artist, başrol oyuncusu Jean Dujardin’e George Valentin performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırdı. Film sinema sanatının sessiz dönemine bir saygı duruşu niteliğinde diyalogsuz, sessiz, siyah-beyaz ve saniyede 22 kare ile çekildi. Altın Palmiye adayları arasında da olan filmin yazarlığını ve yönetmenliğini ise Michel Hazanavicius üstleniyor.

41. The Truman Show (1998)

41.The Truman Show

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 8.3

IMDB sıralaması: 213.

Starring: Jim Carrey, Ed Harris

Directed by: Peter Weir

Written by: Andrew Niccol

Runtime: 103 min

Konu: Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes tüm bunların düzmece olduğunu bilmektedir. Truman’ın yaşamı gerçek zannettiği bu stüdyolarda tam otuz yıldır, 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyaya yayınlanmaktadır.

Truman bundan hiç şüphelenmemiştir, ta ki öldü zannettiği babasını bir gün caddeden geçen figüranlar arasında görünceye kadar…

Alacakaranlık Kuşağı adlı kült televizyon dizisinin bir bölümünden esinlenerek yaratılan Truman Show, Batı dünyasında on yıllardır süregelen toplumsal eleştirilere bir örnek olarak yerini alıyor. Peter Weir‘in filminde söylemeye çalıştıkları ve Truman’ın trajedisi, kimi zaman beklendiği üzere gözlerinizi doldurmasa da, başı ve sonu olan eliyüzü düzgün bir Jim Carrey filmine kim hayır diyebilir.

42. Ip Man (2008)

42.Ip Man

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.9

IMDB sıralaması: 220.

Starring: Donnie Yen, Simon Yam, Fan Siu-Wang, Ka Tung Lam

Directed by: Wilson Yip

Written by: Edmond Wong

Runtime: 106 min

Konu: Filmin baş karakteri Çin ve Japonya arasındaki büyük savaş sırasında dövüş sanatlarında bir efsaneye dönüşen ve  Bruce Lee’nin hocası olan IP Man’dir. Çin’in Foshan şehrinde savaşın gölgesinde geçen biyografik hikaye 1930’lu yıllara uzanır.

43. 3 İdiots (3 Aptal) (2009)

43.3 İdiots

IMDB puanı: 8.3

Blog puanı: 8.8

IMDB sıralaması: 229.

Starring: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Rajeev Ravindranathan, Omi Vaidya

Directed by: Rajkumar Hirani

Written by: Chetan Bhagat, Rajkumar Hirani

Runtime: 160 min

Konu:Chetan Bhagat’ın “Five Point Someone” kitabından uyarlanmış bir film olan “3 Dangalak”, unutulmaz deneyimlerin paylaşıldığı, kendilerini bulmaya çalışan üç arkadaşın eğlenceli hikayesini anlatıyor. Madhavan ve Sharman Joshi tarafından canlandırılan iki arkadaş dünyaya bakış açılarını değiştiren kişi olan başınabuyruk Rancho’nun (Aamir Khan) peşindediler. Kolej günlerini hatırlarlar : Rancho, Pia (Kareena Kapoor) ile olan ilişkisi, ve Boman Irani tarafından canlandırılan gaddar öğretmenleri. Rancho’yu ararken geçen zamanda bir düğünle ve bir cenazeyle uğraşmak zorunda kalırlar.

44. Shutter Island (Zindan Adası) (2010) 

44.Shutter Island

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 9.2

IMDB sıralaması: 230.

Starring: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Emily Mortimer

Directed by: Martin Scorsese

Written by: Laeta Kalogridis, Dennis Lehane

Runtime: 138 min

Konu: Massachussets sahili açıklarındaki Zindan Adası’nda suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği bir psikiyatri hastanesi vardır. Teddy ve Chuck adlı iki polis müdürü, Rachel adlı bir katil hastanın esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmak üzere görevlendirilmişlerdir. Şiddetli bir kasırga nedeniyle hastayı aramaya başlayan polislerin işi zorlaşır.

45. Rain Man (Yağmur Adam) (1988)

45.Rain Man

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 9.1

IMDB sıralaması: 234.

Starring: Dustin Hoffman, Tom Cruise

Directed by: Barry Levinson

Written by: Ronald Bass

Runtime: 133 min

Konu: Los Angeles’ta maddiyate dayalı bir hayat süren fırlama Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond’un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!

Maddiyatçı Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond’u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca ağabeyinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında bol bol hayrete düşer. Nihayetinde Las Vegas’taki kumarhanelerde bu az bulunan kabiliyetten yararlanarak hile yapmaya bile çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond’u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.

Dört adet Oscar heykelciği yönetmen Barry Levinson‘a, senarist Ronald Bass‘a, başroldeki Dustin Hoffman‘a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülmüştü. On yılın en sevilen filmlerinden biri için sinemaseverler 1988’e dek beklemek zorunda kalmışlardı.

KAYNAK: IMDB.COM & JINNI.COM & FILIMADAMI.COM

Bir yanıt yazın

7 yorum

Yazar: Semih