İzlenmesi gereken komedi türü diziler

  • Analiz, Sinema
  • 31
  • 1 Yorum
  • Semih

Aşağıdakiler zevkle takip ettiğim komedi türü dizilerdir, size Wikipedia’dan alınmış detay bilgileriyle birlikte tanıtıyorum. Belki yeni dizi keşfederseniz ne mutlu bana:) Bu dizilerden izledikleriniz hakkında ya da alternatif önerileriniz hakkında yorumlarınızı beklerim…

The Big Bang Theory:

Not: [A+]

1.The Big Bang Theory

The Big Bang Theory veya kısaca TBBT, Chuck Lorre ve Bill Prady tarafından yaratılmış Amerikan durum komedisi. İlk kez 24 Eylül 2007’de CBS’de yayınlanmıştır.

Kaliforniya’nın Pasadena şehrinde geçen dizi beş ana karakter etrafında gelişiyor: Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan iki üstün zekalı ev arkadaşı olan deneysel fizikçi Leonard Hofstadter ve teorik fizikçi Sheldon Cooper, garson ve oyunculuğa hevesli sarışın karşı komşuları Penny, Leonard ve Sheldon’ın doktorası olmayan uzay mühendisi tuhaf iş arkadaşları Howard Wolowitz ve yine aynı yerde çalışan astrofizikçi Rajesh Koothrappali. Bu dört erkeğin bilime ve bilim kurguya olan ilgileri ve zekaları, Penny’nin sosyal beceri ve normal davranışlarıyla yan yana gelince komik sonuçlar doğuruyor. Ayrıca 3 yardımcı oyuncu bazı bölümlerde ana oyuncu olarak dizide yer almıştır: Üniversiteden iş arkadaşları ve hem Leonard hem de Howard’ın eski sevgilisi Leslie Winkle, Penny’nin çalıştığı şirkette part-time garson olarak çalıştığı sırada Howard’la arkadaş olan mikrobiyologBernadette Rostenkowski ve bir çevirimiçi arkadaşlık sitesi aracılığıyla Sheldon ile tanışan nörobiyolog ve bir nevi Sheldon’ın kadın versiyonu Amy Farrah Fowler.

Prodüksiyonu Warner Bros. Television ve Chuck Lorre Productions tarafından yapılan dizi, 2009 yılında Televizyon Eleştirmenleri Derneği tarafından en iyi komedi dizisi seçilmiş ve Jim Parsons da canlandırdığı Sheldon Cooper karakteri ile komedi dalında bireysel başarı ödülü almıştır.

Dizinin müziği Barenaked Ladies adlı grup tarafından yazılmıştır. Şarkı, evrenin büyük patlamadan bu güne değişimini anlatır. 9 Ekim 2007’de 1 dakika 45 saniyelik versiyonu yayınlanmıştır.

Two and a Half Men:

Not: [A+]

2.Two and a Half Men

Two and a Half Men 2006, 2007 ve 2008 yıllarında üst üste üç kez Emmy Ödülü’ne aday gösterilmiş televizyon dizisidir.

Dizi, Charlie Sheen tarafından oynanan bekar ve çapkın Charlie Harper karakterinin yaşamının, eşinden yeni ayrılmış kardeşi Jon Cryer tarafından oynanan Alan Harper’ın evine oğlu Angus T. Jones tarafından oynanan Jacob David ile taşınmasıyla değişmesiyle başlar. Charlie ve yeğenin arasında masum bir bağlılık vardır. Two and a Half Men 2005-2006 yılında Amerikan televizyonunda en fazla reyting alan durum komedisidir. Dizinin ismi iki erkeği (Charlie ve Alan) ve yarım erkek (ya da çocuk) Jake’i temsil eder.

Charlie Sheen, 2005 ve 2006 yıllarında Altın Küre, 2006 ile 2009 yılları arasında da dört yıl üst üste Emmy ödülüne aday olmuş ancak alamamıştır. Jon Cryer da 2006 ile 2009 yılları arasında da dört yıl üst üste Emmy ödülüne aday olup 2009 yılında kazanmıştır.

Oyuncular ve Karakterler:

  • Alan Harper (oyuncu: Jon Cryer) Charlie’nin kiropraktör kardeşi ve Jack’in boşanmış babası.
  • Walden Schmidt (oyuncu: Ashton Kutcher) (9. sezon-günümüz): Çocuksu, yeni boşanmış internet kralı. Charlie’nin ölümünden sonra onun evini satın almıştır. Alan ve oğlu Jack ile birlikte yaşar.
  • Jake Harper (oyuncu: Angus T. Jones) Alan ve Judith’in vasat oğlu.
  • Evelyn Harper (oyuncu: Holland Taylor) Charlie ve Alan’ın annesi. Los Angeles’ın güçlü emlakçılarından.

Sadece Sheen ve Cryer her bölümde oynamıştır. Konuk oyuncular arasında, Ryan Stiles, Jeri Ryan, Denise Richards, Sara Rue, Richard Lewis,Megan Fox, Teri Hatcher, Heather Locklear, Camryn Manheim, Sean Penn, Elvis Costello, Emanuelle Vaugier, Martin Sheen, Steven Tyler,Enrique Iglesias ve Robert Wagner oynamıştır.

Coupling:

Not: [A+]

3.Coupling

Coupling, Steven Moffat tarafından yazılmış; 2000 ve 2004 yılları arası süren İngiliz komedi dizisidir. CNBC-e tarafından yayınlanmıştır. Günümüzde ise D-Smart 4. kanaldan yayın yapan Dizi Smart adlı TV kanalında yayınlanmaktadır. Cinsellik konulu dizi, cüretkar ve bir o kadar da komik olan sohbetler ile dikkat çekmektedir.

Konu:

Dizide Susan, Steve, Jeff(4. sezona kadar), Sally, Patrick, Jane bir arkadaş grubudur.

İlk sezonun ilk bölümü Suzan’ın Patrick ile, Steve’in de Jane ile ayrılmaları ve hemen ardından Suzan ve Steve’in flörtleri ile başlar.

Daha sonraki sezonlarda ağırlıklı olarak Susan ve Steve’in ilşkileri işlenir. Bu arada Patrick ile Sally arasındaki gizli aşk da sürekli farklı temalarla işlenir.

Dizideki bölümlerin konusu genellikle Susan ve Steve’in başından geçen olayları diğer arkadaşlarına anlatmalarına ve hayattan buna benzer örnekler bulmalarına yol açar. özellikle dizinin lokomotif tiplerinden olan Jeff’in akıl almaz benzetme ve akıl yürütmeleri de buna renk katar. Jeff rolündeki Richard Coyle dördüncü sezonda diziden ayrılmış, bu sezonda Olivier karakteri kadroya katılmıştır.

KAYNAK: TR.WIKIPEDIA.ORG

Bir yanıt yazın

1 Yorum

Yazar: Semih