Film önerilerim: Ölmeden izlenmesi gereken 100 harika film

 • Analiz, Sinema
 • 82
 • 28 yorum
 • Semih

Aşağıdaki filmler, geçmişten bugüne izlediğim, çok beğendiğim ve arşivlediğim filmlerdir. Eski filmler (1920-1980 arası) bana pek hitap etmiyor, o yüzden liste hep yeni filmlerden oluşmaktadır. Neyse aşağıda detaylı bilgileriyle birlikte her filmi tanıtacağım, izlemediklerinizi en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederim, tadı damağınızda kalacaktır 🙂 Her bir filmin Türkçe olarak konusunu, imdb puanını, blog puanımı, oyuncularını, yönetmenini, senaristini, yapım yılını, süresini vereceğim. Umarım seçimlerinizde kolaylık sağlar 🙂

İyi seyirler ….

Ayrıca, bu 250 filmlik bir listenin ilk kısmıdır. Aşağıdakileri de okumadan geçmeyin:

https://semihyaman.com/2013/05/05/film-onerilerim-imdb-top-250den-45-seckin-film/

https://semihyaman.com/2013/05/05/film-onerilerim-en-iyi-seriler/

Diziler konusunda da bu gönderilere bakabilirsiniz:

https://semihyaman.com/2013/05/04/izlenmesi-gereken-gerilim-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/izlenmesi-gereken-komedi-turu-diziler/

https://semihyaman.com/2013/05/05/harika-belgeseller/

1. Underworld (Karanlıklar Ülkesi) (2003)

1.Underworld

IMDB puanı: 6.9

Blog puanı: 8.0

Starring: Kate Beckinsale, Scott Speedman

Directed by: Len Wiseman

Written by: Danny McBride

Runtime: 121 min

Konu: Şehirlerde yaşayan insanlar yeraltında neler döndüğünü bilmiyor. İki farklı ırk arasında yaşanan gerilimin ise hiç farkında değil… Yeraltı, aristokrat vampirler ile sokakları elinde tutan kurt adam Lycan’lar arasında bölünmüş durumda. Bu yeraltı organizasyonu, gotik dünyanın dengesi; bir vampirin bir Lycan’a aşık olması ile alt üst olur. Kısaca, bir vampirin, bir kurt adamı sevmesiyle başlayacaktır savaş! Vampirlerin ve kurt adamların cirit attığı bir aşk hikayesi ilginizi çekiyorsa filmin yolunu beklemeye başlayın deriz.

2. The Italian Job (İtalyan İşi) (2003)

2.The Italian Job

IMDB puanı: 6.9

Blog puanı: 8.2

Starring: Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton

Directed by: F. Gary Gray

Written by: Donna Powers

Runtime: 111 min

Konu: Charlie Croker, Los Angeles‘lı soyguncu bir çetenin başıdır. Proje aşamasındaki büyük bir altın soygunu için şehir trafiğini kullanmaya karar verir. Soygun günü tüm trafiğin tıkanmasına neden olacak ve polislerin kendilerine ulaşmasını engelleyeceklerdir. Kurtuluş için trafiğin içinden sıyrılmayı kolaylaştıracak küçük arabalar ayarlar… 69 yapımı soygun filminin yeniden çevrimi. İlk filmde Avrupa’da gerçekleştirilmesi planlanan soygun, bu defa Los Angeles’de gerçekleşiyor. İlk filmde olduğu gibi dönemin yıldız oyuncuları yer alıyor. Arabalar ise ilk filmde yer alan Mini Cooper’ın yeni modelleri.

3. Swordfish (Kod adı Kılıçbalığı) (2001)

3.Swordfish

IMDB puanı: 6.4

Blog puanı: 8.4

Starring: John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry,Don Cheadle

Directed by: Dominic Sena

Written by: Skip Woods

Runtime: 99 min

Konu: Bağlanın… Hackleyin… Her şeyi çalın…

John Travolta’nın delifişek bir gizli ajanı canlandırdığı film, CIA’in hapisten yeni çıkmış usta bir hacker aracılığıyla büyük miktarda parayı iç etme girişimini konu alıyor. Filmin ana fikri şu: Şifreyi biliyorsan, her yere girebilirsin: ABD çapında uyuşturucuyla mücadeleden sorumlu DEA, “Kılıçbalığı” kod adlı operasyonunu 1986 yılında iptal edince, 400 milyon dolar gibi yüksek miktarda kara para, kimsenin kullanamayacağı bir biçimde açıkta kalmıştır. Aradan geçen 15 yıllık süre içinde faizlerle 9.5 milyara çıkan bu birikimde gözü olan biri vardır şimdi: Gabriel Shear. Shear, Kara Hücre adlı gizli bir anti-terör örgütünün karizmatik lideridir ve bu parayı uluslararası terörizme karşı vermekte oldukları mücadeleye kaynak olarak aktarmak istemektedir. Fakat paraya ulaşmak için, özel bir güvenlik kodunu kırmak gerekir önce. Usta bir hacker olan Stanley Jobson’ı bu işi yapmaya zorlar Shear. Tek arzusu kızı Holly’e kavuşabilmek olan bu hacker da, geçmişteki suçlarının kefaleti olarak önemli miktarda paraya muhtaçtır…

4. Next (2007)

4.Next

IMDB puanı: 6.1

Blog puanı: 7.8

Starring: Nicolas Cage, Julianne Moore, Jessica Biel

Directed by: Lee Tamahori

Written by: Jonathan Hensleigh

Runtime: 96 min

Konu: Sıradışı bir yeteneğin sahibi olan Cris , hayatını oldukça zora sokan bu durumdan dolayı kaçak gibi yaşamaktadır. Birkaç dakika sonra olabilecekleri görmesini sağlayan bu yeteneğini kendi yararı için kullanmak isteyen devlet yetkililerinden kaçan Cris, Las Vegas’ta sihirbaz olarak çalışmaktadır.
Kumar masalarında kazanmak için oldukça işe yarayan bu yeteneği, yine kumar masalarında kendisini ele verecektir. FBI anti-terör ajanı Callie Ferris’in dikkatini çeken bu sıradışı durum, Cris’in bu kaçak yaşamının sonu olur.
Terörist bir grubun Los Angeles’a nükleer bomba atma tehdidi sonrası Callie, Cris’i kullanmak isterken aynı nedenden dolayı teröristler de Cris’i öldürmek isterler. Halbuki Cris’in yaşamak için önemli bir nedeni vardır. Gelecekte aşık olacağını bildiği kızı görmüştür ve onunla tanışabilmek için sabırsızlanmaktadır.
Sinema dünyası için oldukça verimli bir yazar olan Philip K. Dick, şimdi de The Golden Man isimli öyküsünden uyarlama olan Next ile beyazperdede! Daha önce Bıçak Sırtı, Azınlık Raporu, A Scanner Darkly gibi kitapları beyazperdeye uyarlanan, yönetmenlerin ve senaristlerin çokça üzerinde durduğu ama bir o kadar da zorlu bir yazar…

5. Salt (Ajan Salt) (2010)

5.Salt

IMDB puanı: 6.4

Blog puanı: 7.6

Starring: Liev Schreiber, Angelina Jolie, Chjwetel Ejiofor, Zoe Lister Jones

Directed by: Phillip Noyce

Written by: Kurt Wimmer, Brian Helgeland

Runtime: 100 min

Konu: Evelyn Salt, görevi, şerefi ve ülkesi üzerine yemin etmiş bir CIA ajanıdır. Ancak bir itirafçının onu Rus ajanı olmakla suçlamasıyla bağlılığı test edilecektir. Salt sahip olduğu tüm gizli görev tecrübesini kullanarak kendini temize çıkarmak amacıyla kaçar. Salt’ın masum olduğunu kanıtlamak için gösterdiği tüm çaba, hakkındaki şüpheleri arttıracak ve geriye yanıtlanması gerekn bir tek soru bırakacaktır: “Salt kimdir?”…

6. Machete (Ustura) (2010)

6.Machete

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.4

Starring: Danny Trejo, Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Robert De Niro

Directed by: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis

Written by: Robert Rodriguez

Runtime: 105 min

Konu: Kendisini tutan suç örgütünün ihanetine uğrayan Machete, eski patronundan kanlı bir intikam alacaktır.

7. Mr. and Mrs. Smith (Bay ve Bayan Smith) (2005)

7.Mr.&Mrs.Smith

IMDB puanı: 6.4

Blog puanı: 8.6

Starring: Brad Pitt, Angelina Jolie

Directed by: Doug Liman

Written by: Simon Kinberg

Runtime: 120 min

Konu: Sıradan bir evlilik yaşayan John ve Jane Smith’in hayatları gün geçtikçe daha sıkıcı bir hal almaktadır. Hayatlarındaki monotonluğu bozan tek şey; birbirlerine söyledikleri yalanlardır.

Çift, aslında, birbirine rakip iki organizasyona tetikçi olarak çalışmaktadır. John ve Jane, birbirlerini yok etme görevini alınca ortalık beklemedikleri kadar hareketlenir.

Doug Liman’ın Hollywood’un en popüler iki oyuncusunu bir araya getirdiği film yapım aşamasında da oldukça konuşulmuştu. Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin çekimlerde fazlaca yakınlaşması ünlü aktörün evliliğini sona erdirmişti.

8. Hancock (2008)

8.Hancock

IMDB puanı: 6.5

Blog puanı: 8.3

Starring: Will Smith, Jason Bateman, Charlize Theron

Directed by: Peter Berg

Written by: Vy Vincent Ngo

Runtime: 92 min

Konu: Süper kahraman John Hancock, alkol bağımlılığından ve hantallığından dolayı halk gözünde giderek bir alay konusunu olmaya başlar.  John Hancock, Los Angeles halkı tarafından en nefret edilen karakterlerden biri haline gelir. Hancock’ın Los Angeles binalarına ve yollarına verdiği maddi zarar insanların hayatlarını kurtarmasına rağmen yaptığı bu iyiliği gölgelemektedir.

Bir gün Halkla İlişkiler Uzmanı Ray Embrey’in hayatını kurtarır. Ray Hancock’a teşekkür etmek amacıyla ona Los Angeles halkı gözündeki imajını yeniden düzeltebilme konusunda destek vermek ister. Bunun üzerine Ray, Hancock’ı bir akşam yemeğe davet eder. Embrey’in karısı Hancock’ı sevmemektedir ama bu Honcock’ın kendini kanıtlaması için mükemmel bir fırsat olacaktır

Bir anti-kahraman hikayesi Hancock, süper kahraman hikayelerine farklı bir gözle bakarak eğlenceli bir iş ortaya çıkarmış.

9. Deja Vu (2006)

9.Deja Vu

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 8.9

Starring: Denzel Washington, Jim CaviezelAdam GoldbergBruce GreenwoodVal KilmerPaula Patton

Directed by: Tony Scott

Written by: Bill Marsilii

Runtime: 126 min

Konu: Carlin, polis teşkilatında çalışan önemli bir ajandır. New Orleans’ta meydana gelen bir patlamanın soruşturması kendisine verilince şimdiye kadar yaşadığı belki de en ilginç soruşturmanın bir parçası olacaktır. Amerikan polis teşkilatının geliştirmiş olduğu bir teknoloji, insanların geçmişleri dahil hayatlarını gözetleme imkanı vermektedir. Fakat şimdiye kadar hiç denenmemiş olan, zamanda geriye giderek olayların akışını değiştirme işlemidir. Patlamanın öncesine dönerek çok kısa bir zaman dilimi içerisinde herşeyi geri döndürebileceğini düşünen Carlin, çok riskli bir işe girişecektir. Son derece kısa bir zaman dilimi içerisinde bütün yaşananları geri döndürebilmek için Carlin’in tek bir şansı vardır. Gazap Ateşi’ndeki işbiliğinden sonra Tony Scott-Denzel Washington birlikteliği yeniden bir aksiyonla beyazperdede yerini buluyor.

10. Shoot ‘Em Up (Hepsini Vur) (2007)

10.Shoot 'em Up

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.4

Starring: Clive Owen, Paul Giamatti

Directed by: Michael Davis

Written by: Michael Davis

Runtime: 86 min

Konu: Smith, şiddet ve gerilimle yoğrulmuş sert mizaçlı bir adamdır. Fakat bir gün bu yapısına tamamen ters bir canlıyı korumanın sorumluluğunu üzerine almak zorunda kalır. Yeni doğmuş bir bebeği… Ateşli bir çatışmanın ortasında doğmasına yardım etmek zorunda kaldığı bebeğin etrafı, hayata gelir gelmez bir dolu düşmanla çevrilir. Neden olduğu belli olmayan bir güç, bebeğin ölmesi için herşeyini seferber etmiştir. Hertz denen tehlikeli bir adamın liderliğindeki tetikçiler grubu, herşeyi göze almış bir şekilde bebeği öldürmek için üstlerine saldırmaktadır. Smith, DQ adındaki bir hayat kadını ile bebeği korumaya çalışırken bir yandan bu işin arkasındaki gizemi ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

11. Wanted (2008)

11.Wanted

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.8

Starring: James McAvoy, Morgan Freeman, Angelina Jolie

Directed by: Timur Bekmambetov

Written by: Michael Brandt

Runtime: 110 min

Konu: Rus yönetmen Bekmambetov’un son projesi Wanted’ta, McAvoy babasının kiralık katil olduğunu öğrenen ve onun izinden gitmeye karar veren heyecanlı bir genç olan Wes’i, Jolie ve Freeman ise oğlana mesleğin inceliklerini öğretecek olan Fox ve Sloan adlı deneyimli katilleri canlandırıyor. Hayatında oldukça başarısız olan ve bu döngüyü kırmak isteyen Wes, Fox’u tanıdığı günden itibaren bakış açısını değiştirerek benliğinin içinde sinsi sinsi dolaşan kızgın ve öfkeli kurdu serbest bırakır. Eğitimli bir suikastçı olmaksa elbette kolay değildir. Mark Millar’ın grafik romanından uyarlanan filmin, romandan oldukça farklı olduğu söyleniyor. Wanted?ın bir özelliği de, büyük ilgi toplayan Red One digital kameranın kullanıldığı ilk film olması.

12. I, Robot (Ben, Robot) (2004)

12.I,Robot

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 8.5

Starring: Will Smith, Bridget Moynahan

Directed by: Alex Proyas

Written by: Jeff Vintar

Runtime: 115 min

Konu: Dedektif Del Spooner ve robotlar konusunda uzman Dr. Susan Calvin, US Robotics çalışanlarında görevli saygın bilim adamı Dr. Miles Hogenmiller’ın ölümünü araştırmaktadırlar. Araştırmanın seyri ilerledikçe intiharın ardında başka bir gerçek yattığından şüphelenirler. Hogenmiller’ın, ölümünden kısa bir süre öncesine kadar gizli bir proje üzerinde çalıştığını keşfederler. “Sonny” kod adını taşıyan ve canlı bir beyne sahip bir robot tasarlamıştır. Araştırmalar, bilim adamının bir robot tarafından öldürüldüğünü düşündürmektedir. Fakat robotların suç işlemesinin kanunlarla yasaklandığı düşünülürse ortadaki durum, göründüğünden daha karışıktır. Isaac Asimov’un klasik öykü serisinden uyarlanan ve Gizemli Şehir’den beri ortada gözükmeyen Alex Proyas’ın bu çalışması, son yılların en ilgi çekici filmlerinden biri…

13. Total Recall (Gerçeğe Çağrı) (1990)

13.Total Recall

IMDB puanı: 7.5

Blog puanı: 8.8

Starring: Arnold Schwarzenegger, Rachel Ticotin

Directed by: Paul Verhoeven

Written by: Dan O’Bannon

Runtime: 113 min

Konu: Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) her gece Mars hakkında rüyalar gören bir işçidir. Meraklanan Quaid, anı transferi yoluyla insanları tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır. Fakat anı transferi sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder. Kendini bir gizli ajan olarak, Mars’ın zalim hakimi Coogan’a karşı mücadele ederken bulur.

Eski dostlar, hatta karısı bile aniden ona düşman olmuştur. Fakat Quaid’in tüm bu yaşadıkları gerçek midir? Eski anılarını mı hatırlamaktadır? Yoksa anı transferi sırasında yaşadıkları yüzünden bir hayal mi görmektedir?

14. Avatar (2009)

14.Avatar

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 9.0

Starring: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang

Directed by: James Cameron

Written by: James Cameron

Runtime: 162 min

Konu: Titanic’in yönetmeni James Cameron’ın destansı bir aksiyon/bilim kurgu filmi olarak tasarladığı AVATAR, bizleri hayal gücümüzün ötesinde muhteşem bir dünyaya taşıyor. Uzaklardaki gezegen Pandora’ya doğru, yok olmak üzere olan bir toplumu kurtarmak için yola çıkan Jake Sully’nin bir kahramanlık savaşına liderlik ettiğine tanık olacağız.

Bu proje James Cameron’ın aklına ilk defa 14 yıl önce, yani hayal gücünü gerçeğe dönüştüremediği zamanlarda gelmiş. Şimdi ise 4 yıllık yapım hazırlığından sonra Avatar, çekilebilmesi için icat edilen kameraların kullandığı yenilikçi teknolojiyle, karakterlerin duygu yoğunluğu ve hikayenin büyüklüğünü harmanlıyor. 9 dalda Oscar adayı olan film, daha önce benzeri görülmemiş bir sinema deneyimi yaşatmak için geliyor.

15. Troy (Truva) (2004)

15.Troy

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 7.8

Starring: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Peter O’Toole

Directed by: Wolfgang Petersen

Written by: David Benioff

Runtime: 163 min

Konu: İnsanlık tarihi savaşlarla doludur. Kimi güç için, kimi onur için, kimi de zafer için savaşmıştır. Bazıları ise aşk için savaşı göze almıştır. Eski Yunan’da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris’in Helena’yı baştan çıkartması, kocası Kral Menelaus’u çok kızdırmıştır. İntikam almak ve Helena’yı Truva’dan geri getirmek niyetinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon’un desteğiyle tüm Yunan kabilelerini birleştirerek Truva’ya savaş açar. Agamemnon’un kardeşini desteklemesinin esas sebebi onurunu temizlemek değil, Truva’yı ele geçirerek Ege denizini kontrolü altına almaktır. Fakat Truva kolay lokma değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva duvarlarını aşamamıştır. Kral Priam ve güçlü Prens Hector şehrin ele geçirilmeyeceğine inanmaktadır ve uzun kuşatmaya hazırlıklılardır. Truva savaşının anahtarı ise efsanevi savaşçı Aşil’dir. Küstah, asi ve yenilmez Aşil, kimsenin komutası altına girmemekte, sadece kendi onuru için savaşmaktadır. Truva savaşına katılmasındaki tek amacı, çok ünlenmiş olan ismini, şehri ele geçirerek tarihe yazdırmaktır. Paris’in aşkı, binlerce insanın ölümüne ve bir uygarlığın yok olmasına sebep olacaktır.

16. Watchmen (2009)

16.Watchmen

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 9.0

Starring: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode,Jackie Earle Haley, Jeffrey Dean Morgan, Patrick Wilson

Directed by: Zack Snyder

Written by: David Hayter

Runtime: 162 min

Konu: 86-87 yılları arasında basılan 12 sayıdan oluşan Watchmen yayınlandığı Soğuk Savaş Dönemi’nden fazlasıyla etkilenmiş bir çizgi roman. 85 yılında, Amerika ve Sovyetler Birliği’nin nükleer savaşın eşiğinde olduğu sıralarda New York’ta geçen hikayede, süper kahramanlar kostüm ve maskeleriyle günlük hayatın bir parçası olarak halkın arasında yaşamaktadırlar.

Kendilerine atfedilen “süper-kahraman” tanımının aksine, ironik olarak süper güçleri olmayan bu kahramanlar, kanunlara bağlı olmadan kendi çabalarıyla adaleti sağlamaya çalışmaktadırlar.

Eski arkadaşlarından birinin öldürülmesi üzerine, cinayeti araştırmaya başlayan Rorschach, aslında bu olayın süper kahramanlara yönelik çok daha büyük bir komplonun başlangıcı olduğunu düşünmeye başlar. Bunun üzerine, bu komployu engelleyebilmek için, dağılmış olan eski takımını bir araya getirmek için çalışacaktır.

17. Taken (96 Saat) (2008)

17.Taken

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 8.2

Starring: Liam Neeson, Maggie Grace

Directed by: Pierre Morel

Written by: Luc Besson

Runtime: 93 min

Konu: Kızının kaçırılışını, cep telefonu bağlantısında hiçbir şey yapamadan dinleyen bir babanın durumundan daha kötü ne olabilir? Kâbus gibi bu durum, eski bir gizli ajan olan Bryan’ın başına gelir. Genç kadınları satan bir çetenin elinden kızını kurtarmak için önünde çok kısa bir zaman vardır. Ancak Bryan’ın önünde çözülmesi gereken ilk sorun, kendisinin Los Angeles’te, kaçırılan kızının ise Paris’te olmasıdır.

18. Sin City (Günah Şehri) (2005)

18.Sin City

IMDB puanı: 8.2

Blog puanı: 8.0

Starring: Bruce Willis, Mickey Rourke

Directed by: Frank Miller, Robert Rodriguez

Written by: Frank Miller

Runtime: 124 min

Konu: 80’li yılların en çok övgü almış grafik romanları genellikle Frank Miller imzası taşır. Film noir atmosferinde, ABD’deki hayali bir günah şehrinde yaşanan olayları anlatan epik ve erotik film Sin City için de durum farklı değil. Sin City mitosunun kahramanı iri yarı, acımasız ama duygusal Marv, hayatının kadını Goldie’yle tanışır. Daha ilk gecelerinin sabahında onu ölü bulur. Bundan sonra, şehrin polis teşkilatı, tek sanık olduğu için Marv’ın peşini bırakmayacaktır. Meksikalı yönetmen Robert Rodriguez, bu kült çizgi romanı beyazperdede de ölümsüzleştiriyor. Yazıp, yönetip, müziklerini yaptığı yapımda, Steve Mickey Rourke, Benicio del Toro, Bruce Willis ve sayısız başka yıldız rol alıyor.

19. Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği) (1989)

19.Dead Poets Society

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 9.1

Starring: Robin Williams, Robert Sean Leonard

Directed by: Peter Weir

Written by: Tom Schulman

Runtime: 128 min

Konu:1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti.

20. Crash (Çarpışma) (2004)

20.Crash

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 8.5

Starring: Thandie Newton, Matt Dillon, Don Cheadle,Michael Pena, Sandra Bullock

Directed by: Paul Haggis

Written by: Paul Haggis

Runtime: 112 min

Konu:Bir ev kadını ve uyuşturucu bağımlısı kocası. Birbirine aşık iki polis dedektifi. Afrika-Amerikalı bir yönetmen ve karısı. Meksikalı bir çilingir. İki araba hırsızı. Orta yaşlı Koreli bir çift ve çaylak bir polis. Los Angeles’ın günlük monotonluğunda birbirinden habersiz yaşayan sıradan insanlar. 36 saat içinde birbirleriyle tanışırlar. Bu birbirinden farklı hayatları nasıl bir öykü bir araya getirir. Irk farklılıklarının ne kadar önemsiz olduğunu, suçlu ve saldırganın, siyahla beyaz kadar yakın, bir o kadar da uzak, olduğunu savunan, doğruyla yanlışın görecesinde kaybolan bir film. Eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan filmde, insanlığın gölgesinde kalan gerçekler gün ışığına çıkıyor.

21. Good Morning, Vietnam (1987)

21.Good Morning,Vietnam

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.7

Starring: Robin Williams, Forest Whitaker

Directed by: Barry Levinson

Written by: Mitch Markowitz

Runtime: 121 min

Konu: Günaydın Vietnam, 1987 yapımı Amerikan sinema filmi. Kara mizah türünün güzel bir örneği olan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapmış. Başrollerinde Robin Williams ve Forest Whitaker oynuyor.
Ünlü bir DJ olan Adrian Cronauer, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı havadalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder. Askerler tarafından çok sevilir, ancak üst yönetim içinde öfke uyandırır. Bilmeceler, inanılmaz eğlenceli fıkra bombardımanları ve 60?ların hitleriyle dopdolu film, Cronauer?in sıkı Saigon macerasının ortasında bir dünyanın nasıl deliye döndüğünü gösteriyor. Cronauer Vietnam Savaşı sırasında askere yollanır ve Saygon’daki Amerikan radyosunu kendine özgü yayınlarıyla tam bir show’a çevirir. Film, savaşın dehşetine, komedinin ve iyimserliğin çerçevesinden bakıyor. Barry Levinson’un 1987 yapımı ünlü filmi, çılgın temposuyla savaşı dekor alan kara-mizah başyapıtı.

22. Thelma & Louise (1991)

22.Thelma&Louise

IMDB puanı: 7.3

Blog puanı: 7.9

Starring: Susan Sarandon, Geena Davis

Directed by: Ridley Scott

Written by: Callie Khouri

Runtime: 130 min

Konu: Erkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar. İlk uğrak yerleri olan barda gevşeyip dansederler ve yöre erkekleriyle eğlenip hoş bir akşam geçirirler. Ancak bir adam Thelma’yı park yerine kadar izleyip tecavüze yeltenince Louise yetişip onu öldürmek zorunda kalır. Polisin kendilerine hiç bir zaman inanmayacağı paranoyasına kapılan kadınlar kaçmaya karar verirler ve bir anda kanun kaçağı durumuna düşerler. Son olaylardan kötü etkilenen Thelma kafayı toparlamak için genç bir kovboy olan J.D (Brad Pitt) ile bir gecelik ilişki yaşar ve işler daha da sarpa sarar. Yönetmen Ridley Scott’ın bu çok meşhur feminist yol filmi 1990’ların en iyi filmleri arasında çoktan yerini aldı. Bıçak Sırtı ve Alien’le birlikte yönetmenin en iyi işlerinden biri sayılan Thelma ve Louise, eşsiz bir senaryo ve kusursuz bir görüntü yönetimi ile gözalıcı bir yapım. Film 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve sonunda En İyi Özgün Senaryo ödülünü senaristi Callie Khouri’ye kazandırmıştı.

23. The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) (1998)

23.The Thin Red Line

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.6

Starring: Jim Caviezel, Nick Nolte, Sean Penn

Directed by: Terrence Malick

Written by: Terrence Malick

Runtime: 170 min

Konu: İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü. Film Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış. Ama öykü, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, korkunç stres altındaki insanların aralarında gelişen güçlü bağların arasında dolaşıyor.

24. Sicko (Hasta) (2007)

24.Sicko

IMDB puanı: 8.0

Blog puanı: 8.4

Starring: Michael Moore, Tucker Albrizzi

Directed by: Michael Moore

Written by: Michael Moore

Runtime: 123 min

Konu: SICKO çılgın, çoğu zaman acımasız ve her zaman kâr amaçlı Amerikan Sağlık Sistemini gözler önüne seren bir portredir. Günlük yaşamda insanların tıbbi bakımla ilgili karşılaştıkları sıra dışı ve üzücü olayları anlatmaktadır. Michael Moore, çığır açmış olan eski filmleri Oscar ödüllü Bowling For Columbine ve tüm zamanların belgesel tarzındaki gişe rekortmeni FAHRENHEIT 9/11’in izinden gidiyor. Yeni filmi Sicko’nun, yaptığı en iyi film olduğunu söyleyenler var.

25. The Island (Ada) (2005)

25.The Island

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 7.9

Starring: Scarlett Johansson, Ewan McGregor

Directed by: Michael Bay

Written by: Robert Kurtzman

Runtime: 136 min

Konu:21. yüzyılda ütopik bir toplum… Filmin kahramanı Lincoln ve toplumun diğer üyelerinin tek amacı büyük çekilişi kazanıp, “ada”ya gitmektir. Bu umutla hayatına devam eden genç adam günün birinde olan biten her şeyin bir düzmece olduğunu öğrenir.

Lincoln ve diğerleri, aslında dış hayattan soyutlanmış olarak yaşayan klonlardır. Ve yaşatılma amaçları, klonları oldukları insanların yedek parçaları olarak varolmaktır. Günün birinde sağlığı bozulacak olan gerçek sahiplerine organ sağlamaktan başka varoluş amaçları yoktur.

Hasat zamanının yaklaştığını ve eninde sonunda sıranın kendisine de geleceğini bilen Lincoln, yaşadığı yerden kaçmaya ve yaratıcılarıyla yüzleşmeye karar verir.

26. As Good as It Gets (Benden Bu Kadar) (1997)

26.As Good As It Gets

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 8.7

Starring: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear

Directed by: James L. Brooks

Written by: Mark Andrus

Runtime: 139 min

Konu:Hallerinden hoşnut olmayan üç kişinin öyküsü. Melvin (Jack Nicholson) insanların pek bulaşmak istemedikleri aksi bir aşk romanı yazarıdır. Her gün aynı saatte aynı yerde aynı kahvaltıyı yapar. Burada Garsonluk yapan Carol ona tahammül edebilen ender insanlardandır. Simon ise Melvin’in yetenekli ressam komşusudur. Bu üç mutsuz insanın hayatları, çirkin ve zayıf bir köpek olan Verdell’le karşılaşmalarıyla değişmeye başlar. Tam 7 dalda Oscara aday olan filmin oyuncuları Oscar sahibi oldu. Jack Nicholson “en iyi erkek oyuncu” ödülünü alırken, Helen Hunt “en iyi kadın oyuncu” ödülüne layık görüldü.

27. The Machinist (Makinist) (2004)

27.The Machinist

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.5

Starring: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sanchez-Gijon

Directed by: Brad Anderson

Written by: Scott Kosar

Runtime: 101 min

Konu: Trevor Reznik bir fabrikada işçidir. İşi sadece tekdüze değil, aynı zamanda yıpratıcı ve çok da gürültülüdür. En ufak bir dikkatsizliğin korkunç bir kazayla cezalandırılacağı türden bir iştir. Oysa, Trevor hiç bir şeye konsantre olacak durumda değildir; çünkü bir yıldır hiç uyumamıştır. Trevor gecelerini, Marie isimli garson kızla buluştuğu hava limanındaki kafeyle; sokak kızı Stevie’nin apartman dairesi arasında gidip gelerek geçirmektedir.

Trevor’ın tuhaf hayatı bir de evindeki buzdolabının üzerinde şifreli mesajlar bulmaya başlayınca iyice esrarengiz bir hal alır.

Yönetmen Brand Anderson, obsesyon, paranoya ve şüphe ekseninde dönen filmini çekerken Kafka ve Dostoyevski’den etkilendiğini pek gizleme gereği hissetmiyor. Christian Bale Trevor rolü için 3 ayda 28 kilo vermeyi göze almış.

28. About Schmidt (Schmidt Hakkında) (2002)

28.About Schmidt

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 7.8

Starring: Jack Nicholson, Kathy Bates, Hope Davis,Dermot Mulroney

Directed by: Alexander Payne

Written by: Alexander Payne

Runtime: 125 min

Konu: Hayatı, ailesi ve işiyle meşgulken herhangi bir sorun yaşamayan Schmidt, emekliliğinin ardından karısını kaybetmesiyle tepetaklak olur. Üstelik kızı da, uygun olmayan bir adamla evlenme planları yapmaktadır. Geniş bir arazide bir uçandairenin açtığı kocaman bir boşluğa benzeyen yaşamına bir anlam katmak isteyen orta yaşlı adamımız; hem kendi yaşamını gözden geçirmek, hem de kızının yapmak üzere olduğu hatayı engellemek üzere bir yolculuğa çıkar. Senarist kimliğiyle tanıdığımız yönetmen Alexander Payne?den bol ödüllü bir yapım. Özellikle senaryonun ve oyunculukların bir hayli övgü topladığı filmde, JackNicholson eski unutulmaz performanslarını bile aşıyor.

29. The 40 Year Old Virgin (40 Yıllık Bekar) (2005)

29.The 40 year Old Virgin

IMDB puanı: 7.3

Blog puanı: 8.2

Starring: Steve Carell, Catherine Keener

Directed by: Judd Apatow

Written by: Judd Apatow

Runtime: 116 min

Konu: Andy Stitzer, hayatında çoğu şeyi halletmiş 40 yaşında bir adamdır. Elektronik mağazasında rahat bir işe, görkemli bir çizgi roman koleksiyonuna, güzel bir eve ve iyi arkadaşlara sahiptir. Ama onun yaşındaki çoğu kişinin birçok kez yapmış olduğu bir şeyi henüz gerçekleştirememiştir. Andy şimdiye kadar kimseyle seks yapmamıştır. Andy’nin iş arkadaşları bu işi çözmeye karar verirler ve onu bu durumdan kurtarmayı görev edinirler. Andy’e nasıl daha iyi görüneceğini, kendine güvenmesini öğretmeye çalışırlar, ama bunların hiçbiri işe yaramaz. Ta ki Andy 40 yaşındaki, 3 çocuk annesi Trish ile karşılaşana kadar… Andy’nin arkadaşları sonunda görevlerini başarıyla tamamladıklarını düşünürken, Andy ve Trish’in ilişkilerine “seks yok” kuralıyla başladıklarını öğrenirler.

30. Vicky Christina Barcelona ( Barselona, Barselona) (2008)

30.Vicky Cristina Barcelona

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.5

Starring: Javier Bardem, Penélope Cruz, Scarlett Johansson, Rebecca Hall

Directed by: Woody Allen

Written by: Woody Allen

Runtime: 96 min

Konu: Amerikalı Vicky ve Cristina İspanya’da bir yaz geçirirler ve gösterişli bir sanatçı (Javier Bardem) ve onun güzel fakat dengesiz eski eşi (Penélope Cruz) ile tanışırlar.

Vicky (Rebecca Hall) evlenmek üzere olan muhafazakar bir kadındır. Cristina (Scarlett Johansson) ise cinsel serüvenlere açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan aşk ilişkisi kaotik sonuçlar doğuracaktır.

Vicky Cristina Barcelona, öyküsünün geçtiği kent olmaksızın düşünülemeyecek bir film olarak karşımıza çıkıyor. Woody Allen aşk ve sanatın sınır tanımazlığını unutulmaz bir hikaye ile hatırlatıyor.

31. Looper (Tetikçiler) (2012)

31.Looper

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 7.3

Starring: Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt, Bruce Willis, Piper Perabo

Directed by: Rian Johnson

Written by: Rian Johnson

Runtime: 118 min

Konu:Gelecek zamandayız; 2072’de. Zamanlar arasında yolculuk gerçek olmuş, ama yasa dışı olarak karaborsacıların eline düşmüştür. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak isterlerse onu 30 yıl geriye, 2042’ye göndererek “Looper” adı verilen bir grup suikastçıya öldürmesi için “paketler”. Bu grupta yer alan suikastçılardan biri olan Joe için 2042’de zengin hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072’den gelen yaşlı Joe çıkıncaya kadar.

32. The Fugitive (Kaçak) (1993)

32.The Fugitive

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 8.4

Starring: Harrison Ford, Tommy Lee Jones

Directed by: Andrew Davis

Written by: Jeb Stuart

Runtime: 130 min

Konu: Chicago Memorial Hastanesi’nde saygıdeğer bir cerrah olan Doktor Richard Kimble (Harrison Ford), Chicago şehrinin ABD başkanı George W. Bush kadar zeki! polisleri tarafından karısını öldürmekle suçlanmaktadır. Dr. Kimble bunu reddetmekte, karısını tek kollu bir adamın öldürdüğünü söylemektedir, fakat deliller aleyhinedir.Mahkemeye çıkarılan Dr. Kimble suçlu bulunur ve zehirli iğneyle öldürülmesine karar verir. Dr. Kimble öldürüleceği yere nakli sırasında onunla beraber nakledilen diğer mahkumların kaçış entrikaları sayesinde kurtulur ve kaçar. Kimble’ın hedefi karısını öldürdüğünü söylediği tek kollu adamı bulmaktır.

33. Hero (Kahraman) (2002)

33.Hero

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 9.0

Starring: Jet Li, Tony Leung Chiu-Wai

Directed by: Yimou Zhang

Written by: Feng Li

Runtime: 99 min

Konu: İmparatorluk öncesi dönemde Çin, yedi düşman krallığa bölünmüştür. Kuzeydeki Qin eyaletinin ilk Çin imparatoru olma saplantısındaki kralı, büyük bir suikast tehlikesi altındadır. Diğer altı krallıktan gelen saldırılara her türlü önlemi alan kral, hedefine ulaşabilmek için son derece kararlıdır.

Fakat herşeyden çok tedirgin olduğu üç isim vardır: Efsanevi suikastçiler Kırık Kılıç, Uçan Kar ve Gökyüzü. Bunların durdurulması neredeyse imkansız gibidir. Kral, kendi ölümünü engelleme umuduyla bu müstakbel katillerini yenecek olanlara servet ve iktidar vaad eder. Uzun yıllar boyunca kimse bu görevi yerine getiremez; ta ki “İsimsiz”, saraya gelip kralın önüne suikastçilerin silahlarını serene kadar…

34. The Rock (Kaya) (1996)

34.The Rock

IMDB puanı: 7.3

Blog puanı: 7.7

Starring: Nicolas Cage, Sean Connery

Directed by: Michael Bay

Written by: David Weisberg

Runtime: 136 min

Konu: Bir grup asi deniz komandosu, kimyasal silahlarla birlikte Alcatraz adasını ele geçirir ve turistleri rehin alırlar. Liderleri, eski bir savaş kahramanı olan bir generaldir. Gizli operasyonlarda ölen askerlerin ailelerine ödenmek üzere 100 milyon dolar fidye isterler. Aksi takdirde San Fransisco körfezini kimyasal silahlarla bombalayacaklardır. Onları durdurabilecek iki kişi, Alcatraz’dan kaçabilmiş tek mahkum (Sean Connery) ve bir kimyasal silah uzmanı (Nicolas Cage) zamana karşı ölümcül bir mücadeleye girişirler.

35. The Notebook (2004)

35.The Notebook

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 8.0

Starring: Ryan Gosling, Rachel McAdams

Directed by: Nick Cassavetes

Written by: Jeremy Leven

Runtime: 123 min

Konu: Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi. 40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar. Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler veiyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

36. American Psycho (Amerikan Sapığı) (2000)

36.American Psycho

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.4

Starring: Christian Bale, Willem Dafoe, Jared Leto,Reese Witherspoon, Samantha Mathis, Chloë Sevigny,Joshua Lucas

Directed by: Mary Harron

Written by: Mary Harron

Runtime: 102 min

Konu: “I Shot Andy Warhol”un yaratıcısı Mary Harron’dan rahatsız edici, çarpıcı bir film. Fatih Özgüven’in dilimize kazandırdığı, Bret Easton Ellis’in “Amerikan Sapığı” romanından uyarlanan “American Psycho”, Patrick Bateman (Christian Bale) isimli genç bir Wall Street zengininin işlediği cinayetleri ve tüketim kültürünün bireyde yarattığı yabancılaşmayı konu alıyor.

37. The Fifth Element (5. Güç) (1997)

37.The Fifth Element

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.7

Starring: Bruce Willis, Milla Jovovich

Directed by: Luc Besson

Written by: Luc Besson

Runtime: 126 min

Konu: 23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır.

Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas’dır. Ancak onun ilgilenmesi gereken mükemmel güzellikte bir yaratık vardır.

38. Heat (Büyük Hesaplaşma) (1995)

38.Heat

IMDB puanı: 8.3

Blog puanı: 8.5

Starring: Robert De Niro, Al Pacino, Val Kilmer

Directed by: Michael Mann

Written by: Michael Mann

Runtime: 170 min

Konu: Neil McCauley, usta bir hırsızdır. En iyilerinden sayılmasının sırrı, tehlikeyi hissettiğinde hiçbir bağı olmadan kaçabiliyor olmasıdır. Kendisi gibi profesyonellerden oluşturduğu ekibiyle en zorlu işlerden bile başarıyla çıkabilmektedir. Peşinde olan Dedektif Vincent Hanna bile McCauley’i hayranlıkla izlemektedir. Onu yakalamak dedektif için bir saplantı haline gelmiştir, özel yaşamını bile bu uğurda feda etmeyi göze almıştır. Çetenin son ve en büyük soygun planı, bu iki ezeli rakibi karşıkarşıya getirecektir. 1999 yılında Köstebek ile Oscar’a aday olan ve 2002 yapımı Ali filmiyle de büyük beğeni kazanmış yönetmen Michael Mann’ın yazıp yönettiği usta işi bir aksiyon filmi olan Büyük Hesaplaşma, aynı zamanda Robert De Niro ve Al Pacino’nun karşı karşıya geldiği ve Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore gibi tecrübeli oyuncularla dolu bir yapım.

39. 21 Grams (2003)

39.21 Grams

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.0

Starring: Sean Penn, Benicio Del Toro, Naomi Watts

Directed by: Alejandro González Iñárritu

Written by: Guillermo Arriaga Jordan

Runtime: 124 min

Konu: Profesör Paul Rivers ve karısı Mary, birlikteliklerinin ölüm ve yaşam arasındaki dengeyle paralel olduğunu farkederler. Adam ölümcül bir hastalığın pençesindedir ve kalp nakli için sıra beklemektedir. Kadın ise yapay döllenme sonrasında hamiledir ve çocuğunu doğurmaya hazırlanmaktadır. Christina Peck, zor geçen gençlik dönemini çabuk olgunlaşarak atlatmış iki çocuk annesi bir kadındır. Kocası Michael ve kardeşi Claudia ile birlikte çevrelerine mutluluk ve umut saçmaktadırlar. Daha düşük ekonomik düzeye sahip Marianne iki çocuğuna bir gelecek yaratmaya çalışırken, eski bir suçlu olan kocası Jack kendisini dine adamıştır. Trajik bir kaza, bu üç çift ve ailelerinin hayatlarını kesiştirecektir. Birbirlerinin de desteklerini alarak hayatlarındaki en önemli soru işaretlerini cevaplandırmaya çalışacaklardır.

40. Vanilla Sky (2001)

40.Vanilla Sky

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.1

Starring: Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz

Directed by: Cameron Crowe

Written by: Cameron Crowe

Runtime: 136 min

Konu: Tutku, aşk, ihanet … Yakışıklı, varlıklı ve karizmatik David Aames rüya gibi bir hayat sürmektedir. Birgün hayatının kadınıyla karşılaştığını düşünür. Tek sorun onun, en yakın arkadaşının kız arkadaşı olmasıdır. Kısa süre sonra kız arkadaşının sebep olduğu bir araba kazasında yüzü tanınmayacak şekilde parçalanır. Hayata küsen David’in karşısına, onu eski haline döndürebileceğini söyleyen bir doktorun çıkmasıyla kendisi için hayaller ve gerçek arasında tehlikeli bir serüven başlar.

41. Identity (Kimlik) (2003)

41.Identity

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 7.8

Starring: John Cusack, Amanda Peet, Ray Liotta

Directed by: James Mangold

Written by: Michael Cooney

Runtime: 90 min

Konu: Çölün ortasında bir gece. Korkunç bir kasırga dış dünya ile tüm bağlantıları koparır. 10 yabancı, tuhaf bir yolüstü oteline sığınmak zorunda kalmışlardır. Dışarıyla herhangi bir iletişim kurabilmek imkansız gibidir. Ve kaynağını tam olarak anlayamadıkları cinayetler başlar. Bir güç, tek tek hepsini öldürmeyi kafasını koymuştur. Fakat olaylara rastlantının penceresinden bakmayı bıraktıklarında, içinde bulundukları durumun çok daha karışık olduğunu farkederler. Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici isimlerinden James Mangold tarafından çekilen korku gerilim, oyuncularıyla da dikkat çekiyor…

42. 25th Hour (25.saat) (2002)

42.25th Hour

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.2

Starring: Edward Norton, Brian Cox

Directed by: Spike Lee

Written by: David Benioff

Runtime: 135 min

Konu: Monty Brogan, uyuşturucu aleminin kralı olmuş, fakat çekirge misali uzun süre yakalanmadan yaşamayı başarsa da sonunda yakayı ele vermiştir. 7 yıllık hapishane serüveninin başlamasına tam olarak 24 saat kalmıştır. Özgürlüğünün son gününü yakın arkadaşları ve kız arkadaşıyla geçirmeye karar verir. Saatler ilerledikçe, beklemediği olaylar kozasını Brogan için örmeye başlar. Spike Lee yönetmen koltuğunda oturduğu filmini oldukça ufak bir bütçeyle çekmiş. Buna rağmen Edward Nortan, Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper gibi isimlerden oluşan oldukça sıkı bir oyuncu kadrosunu barındırıyor. Yönetmenin 11 Eylül olaylarının hemen arkasından motor dediği film, tüm Amerika’da, özellikle de New York’da yaşanan toplumsal değişimler ve hortlayan ayrılıkçı politikaları hedefine alıyor.

43. Inside Man (İçerideki Adam) (2006)

43.Inside Man

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.4

Starring: Clive Owen, Denzel Washington, Jodie Foster

Directed by: Spike Lee

Written by: Russell Gewirtz

Runtime: 129 min

Konu: Herşey sıradan bir soygun gibi başlar. Boyacı kılığındaki dört soyguncu Wall Street?in en büyük kurumlarından birinin lobisinde 50 kişiyi rehin aldığında polis de sıradan prosedürü uygular ve iki dedektif soyguncularla anlaşmak üzere görevlendirilir. Ancak zaman geçtikçe dedektifler soyguncuların hep bir adım gerisinde kaldıklarını fark ederler. Her durumda işe yarayan planlar altüst olmuş, geçen zamanla beraber çareler tükenmeye başlamıştır. Banka patronunun olan bitenle fazlaca alakalı olması, bayan bir brokerın soyguncularla özel görüşme talep etmesi? Dedektif Frazier ve Darius?un akılları her geçen dakika daha fazla karışmaktadır. Soyguncuların tek derdi bankayı mı soymaktır?

44. Shooter (Tetikçi) (2007)

44.Shooter

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 8.5

Starring: Mark Wahlberg, Michael Pena, Rhona Mitra

Directed by: Antoine Fuqua

Written by: Jonathan Lemkin

Runtime: 124 min

Konu: Mark Wahlberg eski bir keskin nişancıdır. Bu işleri uzun zaman önce bırakmış olmasına rağmen son bir görev için yeniden geri dönmesi istenir. Fakat kısa zaman içinde aslında bu görevin altında yatan büyük gerçeği farkına varacaktır. Aslında yapılmak istenen Amerikan Başkanı’na bir suikast düzenlemektir. Artık Mark’ın işi ilk zamankinden çok daha zordur. Çünkü bir yandan bu büyük komplonun altında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışacak, bir yandan da Başkan’ı bu korkunç gidişattan korumaya çalışacaktır. Stephen Hunter imzalı Point of Impact kitabından uyarlanan film, Antoine Fuqua imzası taşıyor.

45. Lucky Number Slevin (Şanslı Slevin) (2006)

45.Lucky Number Slevin

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.5

Starring: Josh Hartnett, Morgan Freeman

Directed by: Paul McGuigan

Written by: Jason Smilovic

Runtime: 110 min

Konu: Suç dünyasında hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Özellikle de Slevin’ın bulaşmış olduğu suç dünyasında. Sevgilisi tarafından aldatılan, evinden atılan, üstüne üstlük bir yankesiciye kimliğini kaptıran Slevin, Los Angeles’ın bunalımlarından bir süre de olsa uzak durabilmek için New Yorklu arkadaşı Nick Fisher’dan dairesinin anahtarını ödünç alır. Oysa ki New York terk ettiğinden çok daha belalı bir şehirdir. Bir dönem ortak ancak nihayet düşman olan iki mafya babası, Patron ve Haham, Büyük Elma’yı ikiye bölmüş ve suç dünyasını parsellemişlerdir. Ancak oğlunun intikamını almaya niyetli olan Patron, Haham’ın oğlunu öldürtmek için bir kiralık katil tutar. Katilin planı daha da basittir. Patron’a borçlu birini bul, adamı öldürt. En kolay yem Nick Fisher’dan başkası değildir.

46. The Game (Oyun) (1997)

46.The Game

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 9.0

Starring: Michael Douglas, Sean Penn

Directed by: David Fincher

Written by: John Brancato

Runtime: 129 min

Konu: Nicholas Von Orton, bütün yatırımlarının kontrolünü ve ilişkilerini elinde tutmaya alışık, zeki, kurnaz ve başarılı bir iş adamıdır.

Ancak Orton’un bu düzenli yaşamı, sorumsuz fakat etkileyici küçük kardeşi Conrad’ın ona verdiği beklenmedik bir doğum günü hediyesiyle köklü değişikliklere uğrar. Nicholas oyuna başlarken ortada çok büyük bir ödül olduğunu farkeder ancak bu esrarengiz oyunun kuralları ve amacı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ayrıca Nicholas karşılaştığı olaylardan hangisinin gerçek, hangisinin oyunun bir parçası olduğunu da anlayamaz. Kendi evinde esrarengiz kişiler tarafından izlendiğini farkeder. Bu kişiler onu ortadan kaldırmak istemektedir.

Bu oyun hayatını sonsuza dek değiştirecek bir ölüm kalım savaşı haline gelmiştir.

47. 50 First Dates (50 İlk Öpücük) (2004)

47.50 First Dates

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.3

Starring: Drew Barrymore, Adam Sandler

Directed by: Peter Segal

Written by: George Wing

Runtime: 99 min

Konu: Dr. Henry Roth, Hawaii’nin ünlü playboylarından birisidir. Fakat Lucy ile tanışınca farklı duygular hissetmeye başlar. Kalbini çalan bu kadının dünyada çok az rastlanan bir rahatsızlığı vardır. Her gün bir önceki gün yaşadıklarını unutarak uyanan Lucy, sürekli yenilenen bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Henry her yeni günde yeniden kendisini tanıtmak ve yeniden kendisinden etkilenmesini sağlamak zorundadır. Bu durum Henry’nin işini zorlaştırmanın yanında, aslında daha da fazla bağlanmasına sebep olacaktır. Adam Sandler ve Drew Barrymore’un uyumlu bir ikili oldukları 50 İlk Öpücük, hoş bir romantik-komedi olarak hafızalarda yer ediyor.

48. City of Angels (Melekler Şehri) (1998)

48.City of Angels

IMDB puanı: 6.5

Blog puanı: 7.4

Starring: Nicolas Cage, Meg Ryan

Directed by: Brad Silberling

Written by: Dana Stevens

Runtime: 114 min

Konu: Hastalarından birini hiç sebep yokken ameliyat masasında kaybeden kalp cerrahı Dr Rice`ın kendine güveni alt üst olmuştur. Los Angeles üzerinde gezinen melek Seth o sırada her ne kadar ölen hastaya yardım için orada bulunsada Maggie`den etkilenir ve onun kendine olan güvenini tekrar kazanmasında yardımcı olmaya karar verir. Bu arada ona aşık olur ve sonunda bütün risklerine rağmen görünmez bir ruh olmaktan çıkar, şüpheli bir yabancı haline gelir. Kadere inanmayan Maggie ise Seth`e daha öncekilerle kıyaslanmayacak derecede aşık olur. Bu arada Maggie ile beraber olmak için göklerden ve meleklikten vazgeçen Seth, yeryüzündeki karmaşık hayatı yaşadıkça umutsuzluğa kapılır. Acaba aşk, kişinin temel özelliklerinden vazgeçebileceği kadar değerli midir?

49. Collateral (2004)

49.Collateral

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.7

Starring: Tom Cruise, Jada Pinkett Smith

Directed by: Michael Mann

Written by: Stuart Beattie

Runtime: 120 min

Konu: Los Angeles şehrinde zamana karşı gerçekleşen bir ölüm-kalım kovalamacasını konu alıyor. Tam bir keşmekeşin hüküm sürdüğü bu büyük şehirde yıllardır taksi şoförlüğü yapan Max’in sıradan yaşamı, bir gece arabasına aldığı Vincent adlı garip bir adamla tanışmasıyla tahmin edemeyeceği ölçüde değişir. Vincent, uyuşturucu mafyasına karşı açılacak bir davada tanıklık yapacak kişileri öldürmek için şehre gelmiş bir kiralık katildir ve Max’ı rehin alarrak özel şoförü gibi kullanmaya başlar. FBI’ın Vincent’ın peşine düşmesiyle, şehirde büyük bir kovalamaca başlar.

50. Face/Off (Yüzyüze) (1997)

50.Face Off

IMDB puanı: 7.3

Blog puanı: 8.6

Starring: John Travolta, Nicolas Cage

Directed by: John Woo

Written by: Mike Werb

Runtime: 138 min

Konu: FBI ajanı Saen Archer sekiz yıldır peşinde olduğu ayrıca bir terör olayında çocuğunu öldüren zeki bir suçlu ve paralı terörist Castor Troy’un Los Angles’a yerleştirdiği biyolojik bir silahı aramaktadır.

Büyük aksiyon yönetmeni John Woo‘dan Travolta ve Cage‘in nefes kesen oyunculuğuyla kaçırılmaması gereken bir film. Yönetmenin Amerika’da yaptığı filmlerden belki de en sevileni…

51. Ruby Sparks (Hayalimdeki Aşk) (2012)

51.Ruby Sparks

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.0

Starring: Antonio Banderas, Alia Shawkat, Paul Dano,Annette Bening

Directed by: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Written by: Zoe Kazan

Runtime: 104 min

Konu:Calvin (Dano) kariyerinin başlangıcında olağanüstü bir başarı kazanmış genç bir roman yazarıdır. Ancak şu anda hem iş yaşamında hem de aşk hayatında sorunlar yaşamaktadır. Sonunda, önemli bir ilerleme kaydeder ve kendisine ilham veren Ruby isminde bir karakter yaratır. Calvin bir hafta sonra Ruby’yi (Kazan) odasındaki koltukta otururken bulur. Kelimelerinin canlı ve nefes alan bir insana dönüşmesi Calvin’i hayrete düşürmüştür.

52. K-PAX (2001)

52.K-Pax

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 7.8

Starring: Kevin Spacey, Jeff Bridges

Directed by: Iain Softley

Written by: Charles Leavitt

Runtime: 120 min

Konu: Prot (Kevin Spacey), bir psikiyatri kliniğinde tedavi görmektedir. K-PAX adlı uzak bir gezegenden geldiğini iddia eden bu hasta ile Doktor Mark Powell (Jeff Bridges) ilgilenir. Powell, araştırmaları sırasında, bu garip adamın hastanede tedavi görmekte olan diğer hastalar üzerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu farkeder…

53. Meet Joe Black (1998)

53.Meet Joe Black

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 7.8

Starring: Brad Pitt, Anthony Hopkins

Directed by: Martin Brest

Written by: Ron Osborn

Runtime: 178 min

Konu: William Parrish, oldukça zengin bir medya patronudur. Çok düzenli giden aile hayatı günün birinde karmakarışık olur. Çünkü Joe Black adında bir adam çıkmış ve Parrish’in güzel kızı Suzan’a aşık olmuştur. Ansızın gündeme gelen bu romantik ilişkinin sonuçları, hem Suzan hem de diğer aile bireyleri açısından çok karmaşık ve acı sonuçlar doğuracaktır. Kızının kalbini çalan bu genç ve yakışıklı delikanlı, gerçekte kimdir? Black ile Suzan arasındaki ilişki özel bir bağlılığa dönüşürken, Parrish de yavaş yavaş yaşamına veda etmeye hazırlanır. Fakat yaklaşmakta olan ayrılık herkes için üzücü olacak gibidir. İlgi çekici bir senaryoya sahip olan yapım, özellikle oyuncularının performansları ile dikkat çekiyor. Yaklaşık üç saat sürmesine rağmen izleyiciyi kendisine bağlayan ve etkisini sonuna kadar sürdüren başarılı bir film Joe Black.

54. Phone Booth (Telefon Kulübesi) (2002)

54.Phone Booth

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 7.2

Starring: Colin Farrell, Forest Whitaker

Directed by: Joel Schumacher

Written by: Larry Cohen

Runtime: 81 min

Konu: Stu Shepard, yolda yürürken bile asistanının yardımıyla iş bağlantıları yapan, bir saniye bile boş vakti olmayan parlak bir reklamcıdır. Sadece özel görüşmelerini belirlediği bir telefon kulübesinden yapmaktadır. Bir gün her zamanki gibi özel görüşmesini yaptıktan sonra kulübeden çıkarken telefon çalmaya başlar. Shepard, telefon kulübesine girip telefonu kaldırdıktan sonra bulunduğu yerde kalakalır. New York camın önünde akmaya devam etse de, o telefonu kapatamadığı için kulübeden dışarı çıkamaz. Kulübeyi hedef alan bir seri katil, adamı kontrol etmeye başlar. Silahın kırmızı ışığını alnında hisseden Shepard, bütün emirleri yerine getirecektir. Polis de etrafı sarmaya başlamıştır. Ve bir tanesi bu olayı bitirmeye kararlıdır..! Telefon Kulübesi özellikle senaryosu ile dikkat çeken, son derece başarılı bir gerilim filmi.

55. Exam (2009)

55.Exam

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.1

Starring: Luke Mably, Adar Beck, Chris Carey, Gemma Chan

Directed by: Stuart Hazeldine

Written by: Simon Garrity, Stuart Hazeldine

Runtime: 101 min

Konu: Gizemli ve güçlü bir şirkette iş sahibi olmak için aday olan 8 yetenekli kişi bu seçimde son aşamaya gelirler. 8 aday bir odada toplanır ve 80 dakikalık süreç başlar. Yalnız sınavın birtakım kuralları vardır ve dakikalar ilerledikçe tansiyon artmaktadır…

56. Sliding Doors (Rastlantının Böylesi) (1998)

56.Sliding Doors

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 7.4

Starring: Gwyneth Paltrow, John Hannah

Directed by: Peter Howitt

Written by: Peter Howitt

Runtime: 99 min

Konu: Zamanlama, kader ve aşk üçgeni üzerine kurulu olan “Silding Doors”, rastlantılar, zor verilen kararlar ve tekdüze yaşamların süregeldiği modern dünyada, sadece bir kaç saniyelik gecikmenin insan hayatını nasıl değiştirebileceğini sergileyen bir film.

57. The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı) (1997)

57.The Devil's Advocate

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 8.8

Starring: Keanu Reeves, Al Pacino

Directed by: Taylor Hackford

Written by: Jonathan Lemkin

Runtime: 144 min

Konu: Kevin Lomax, Florida’da yaşayan ve hiç dava kaybetmeyen genç bir savunma avukatıdır. Suç ne kadar büyük olursa olsun Lomax, karizmasıyla jüriyi her zaman etkilemeyi başarır ve müvekkilini kurtarır. Lomax’ın, karısı Mary Ann ile mutlu bir evliliği vardır. Kısaca hayatındaki her şey mükemmeldir. Ta ki, bir öğretmenin öğrencisine tecavüzüyle ilgili bir davayı alana kadar.

Lomax, jüriyi genç kızın öğretmeni hakkında yalan söyleyebileceğine inandırır, müvekkilinin suçlu olduğunu bildiği halde davayı kazanır. Artık önü açılmıştır.

Suçlar kenti olarak bilinen New York’taki bir hukuk bürosundan yüksek ücretli bir teklif alır. Teklifi yapan, tüm dünyada davaları ve müşterileri olan büyük hukuk bürosunun kurucusu John Milton’dur. Lomax farkında değildir ama cehenneme adım atmak üzeredir.

58. The Last Samurai (Son Samuray) (2003)

58.The Last Samurai

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 9.0

Starring: Tom Cruise, Timothy Spall

Directed by: Edward Zwick

Written by: Marshall Herskovitz

Runtime: 154 min

Konu: 1870’lerin Japonya’sında Amerikan ordusundan Yüzbaşı Nathan Algren, Japon İmparatorunun davetlisi olarak, ülkenin ilk ordusunu eğitmek üzere doğuya gelir. Modernleşme eğilimleri gösteren feodal kültür, samuray tarzını da devam ettirmektedir… Algren, bir kaza geçirip samurayların lideri tarafından kurtarılınca köklü samuray kültürüyle tanışır ve etkilenir. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenince büyük bir kararın eşiğine gelecektir. İki taraf arasında kalmıştır ve onurunun doğru yolu göstermesini beklemektedir… Japonya’nın modernizasyonuna dair olan hikaye, dönemi ve atmosferi ile olduğu kadar başrolündeki Tom Cruise ile de merak uyandırıyor.

59. The Terminal (2004)

59.The Terminal

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 7.9

Starring: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones

Directed by: Steven Spielberg

Written by: Sacha Gervasi

Runtime: 128 min

Konu: Bir doğu Avrupa vatandaşı, ülkesini yaşanmaz bir yer haline getiren savaş sonucu evsiz barksız kalır. Yeni evine gitmek üzere New York’da bir havaalanında beklerken, aklının ucundan geçmeyen bir olay gerçekleşir. Ülkesindeki ani bir siyasal gelişme sonucu sınırlar değişmiş ve ülkesi haritadan silinmiştir. Bunun sonucunda ise pasaportu ve kimliği geçersiz hale gelmiştir… Havaalanından ayrılması, kanunlar nedeniyle yasadışı hale geldiği için havaalanında yaşamaktan başka çaresi yoktur.Zamanla havaalanı görevlileri ile dost olacak ve hatta bir tanesiyle arasında duygusal bir bağ gelişecektir. Steven Spielberg’ün yeni filmi, ilgi çekici bir öyküye sahip bir politik komedi.

60. The Last of the Mohicans (Son Mohikan) (1992)

60.The Last of the Mohicans

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 8.4

Starring: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe

Directed by: Michael Mann

Written by: Michael Mann

Runtime: 112 min

Konu: 18. yüzyılda, İngiliz ve Fransız askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirebilmek için savaşmaktadırlar. Kızılderililer ve yerleşimciler, bu savaşın ortasında kalmışlardır. Yerleşimcilerden Cora ve kızkardeşi Alice’i, başlarına gelen bir beladan Şahingöz adında bir kızılderili kurtarır. Şahingöz, aslında bir yerleşimcidir fakat ailesi ölünce son Mohikanlar tarafından büyütülmüştür.

61. The Saint (Aziz) (1997)

61.The Saint

IMDB puanı: 6.0

Blog puanı: 7.6

Starring: Val Kilmer, Elisabeth Shue

Directed by: Phillip Noyce

Written by: Jonathan Hensleigh

Runtime: 116 min

Konu: Simon Templar, en sıkı korunan hazineleri çalmakta usta, zeki bir hırsızdır. Alaycı ve sofistike tavrı ile yeryüzünde çalamayacağı şey yoktur. Günün birinde hayatı tehlikede olan genç bilimci Emma ile karşılaşır. Emma’yı korumak için mücadeleye girer.

62. Constantine (2005)

62.Constantine

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 7.9

Starring: Rachel Weisz, Keanu Reeves

Directed by: Francis Lawrence

Written by: Kevin Brodbin

Runtime: 121 min

Konu:Los Angeleslı özel dedektif John Constantine’in doğaüstü olaylardaki başarısı yadsınamaz. Bu başarısının, kelimenin tam anlamıyla, Cehennem’e gitmiş ve geri dönmüş olmasıyla yakından ilgisi vardır. Eliyle tutup gözüyle görmediği hiç bir şeye inanmayan polis memuru Angela Dodson, ikiz kızkardeşi esrarengiz bir şekilde intihar edince, Constantine’le işbirliği yapmak zorunda kalır. İkili cenennem yaratıkları ve iblisleri alt edip, Los Angeles’ın karanlık sokaklarında yollarını bulmak için birlikte savaş verirler. Constantine, çizgi romanda Marvel’ın rakibi olan DC’nin olgun ve açık fikirli okurlara yönelik çıkarttığı Vertigo serisinin bayrak gemilerinden birinin, Hellblazer ‘ın kahramanının beyazperdedeki izdüşümüdür. Neil Gaiman’ın Sandman’i ve Alan Moore’un Swamp-Thing’i ile benzer bir mitolojiyi paylaşır.

63. House of Flying Daggers (Parlayan Hançerler) (2004)

63.House of Flying Daggers

IMDB puanı: 7.5

Blog puanı: 8.8

Starring: Ziyi Zhang, Takeshi Kaneshiro

Directed by: Yimou Zhang

Written by: Yimou Zhang

Runtime: 119 min

Konu: Çin, 859… Ülkeye hükmetmekte olan Tang Hanedanı büyük bir güç kaybına uğramış ve düşüş yaşamaktadır. Ülkenin her tarafında asilerin oluşturduğu birlikler imparatorluğa karşı savaş açmış ve halkı örgütlemektedirler.

Asi birlikler içinde en büyük olanı ve her gün daha fazla sempetizan toplayanı House of Flying Daggers, liderlerinin öldürülmesine rağmen gücünden hiçbir şey kaybetmemiştir. Hatta kimliği belli olmayan yeni bir lider örgütün başına geçmiş ve asilerin daha da güçlenmesini sağlamıştır. Hükümet adına çalışan ajanlar, yaptıkları tüm araştırmalara rağmen örgütün yeni liderinin kim olduğunu öğrenemezler.

İmparator için çalışan iki asker, Leo ve Jin, yeni lideri yakalamakla görevlendirilirler. Ancak normal yollardan sonuca ulaşamayacaklarını anlayan ikili, kendilerini House of Flying Daggers’la bağlantıya sokacağına inandıkları bir plan yaparlar. Jin, Wind adını kullanarak, isyancıları destekleyen bir savaşçı kılığına girecek ve eski liderin kızı olduğunu düşündükleri Mei ile ilişki kuracaktır. Örgüte bağlantıya girmesi gereken kıza yardım edecek olan Jin, bu şekilde yeni liderin kimliğini de öğrenecektir.

Ancak hiç hesaptaolmayan duygular Jin ve Mei’in birbirlerine aşık olmasına yol açar.

Kahraman’ın yönetmeni Zhang Yimou’dan yine büyüleyici bir masal. Yimou bu filmiyle 2005 yılında Oscarın en güçlü adayı olarak gösteriliyor ve tıpkı Kahraman’da olduğu gibi şiirsel bir sanat yönetmenliği sergiliyor.

64. Intacto (Bahis) (2001)

64.Intacto

IMDB puanı: 6.8

Blog puanı: 8.1

Starring: Leonardo Sbaraglia, Eusebio Poncela

Directed by: Juan Carlos Fresnadillo

Written by: Juan Carlos Fresnadillo

Runtime: 108 min

Konu: Nazilerin toplama kampından kurtulmayı başaran tek Yahudi’nin organize ettiği bir şans kulübü… Hayatlarında bir kez dahi olsa, gerçek şansı yakalamış insanların üye olarak kabul edildiği bir oyun… Bahisler açıldığı zaman, sadece gerçekten şansı yaver gidenler oyunu sürdürebileceklerdir

65. The Mask (Maske) (1994) 

65.The Mask

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 8.0

Starring: Jim Carrey, Cameron Diaz

Directed by: Chuck Russell

Written by: Mike Werb

Runtime: 101 min

Konu: Stanley Ipkiss (Jim Carrey), iyi yürekli bir banka memurudur. Bir gün bulduğu antika bir maskeyi takar ve inanılmaz güçlere sahip bir yaratığa dönüşür. Halk arasında Maske diye tanınan kahramanımız, yanlışlıkla Dorian Tyrel (Peter Greene) adlı bir mafya liderinin hedefi haline gelir.

66. Liar Liar (Yalancı Yalancı) (1997)

66.Liar Liar

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 7.1

Starring: Jim Carrey, Maura Tierney

Directed by: Tom Shadyac

Written by: Paul Guay

Runtime: 86 min

Konu: Los Angeles’lı savunma avukatı Fletcher Reede 5 yaşındaki oğlu Max’in partisine gitmek yerine yalan söylemeyi yeğler. Çünkü patronu Miranda’yla sevişmek gibi önemli bir işle meşguldur.Küçük Max de yaşgünü mumlarını söndürürken babasının en azından bir gün boyunca yalan söylememesini diler ve bu dilek işe yarar. Ertesi gün Fletcher, Miranda’nın “dün akşam nasıldı?” sorusuna, daha iyi tecrübeleri olduğunu söyleyerek cevap verir. İş yerinde sürekli olarak çıkmadığı telefonlara çıkar. İş arkadaşları hakkında ne düşünüyorsa açık açık söyler. Bunlar sadece başlangıçtır.

67. Minority Report (Azınlık Raporu) (2002)

67.Minority Report

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 9.0

Starring: Tom Cruise, Colin Farrell

Directed by: Steven Spielberg

Written by: Jon Cohen

Runtime: 145 min

Konu: Ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçiyor. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur…

68. Training Day (İlk Gün) (2001)

68.Training Day

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.1

Starring: Denzel Washington, Ethan Hawke

Directed by: Antoine Fuqua

Written by: David Ayer

Runtime: 122 min

Konu: Ünlü aksiyon yönetmeni Antoine Fuqua ve tecrübeli oyuncular Denzel Washington ve Ethan Hawke’dan sıkı bir polisiye: Jake Hoyt, Los Angeles polis merkezine yeni atanmış bir çaylaktır. Meslekte 13 yıllık deneyimi bulunan detektif Alonzo Harris’in seçkin memurlardan oluşan ekibinde görev yapmak için yanıp tutuşur adeta. Harris, Hoyt’a bir teklif götürür: Tam bir gün boyunca ekipte yer alması ve başarılı bulunması halinde, sınıfı geçmiş sayılacaktır. Kovalamacalar ve çatışmalarla dolu günilerledikçe, Hoyt duruma uyanmaya başlar: Harris aslında gözünde büyüttüğü kadar başarılı bir polis değildir; aksine, doğru ve yanlış arasındaki farkı iyiden iyiye unutmuştur. Dahası, sokaklarda kendi adaletini çarpık yollarla sağlamaya çalışan bu kıdemli detektif, Hoyt’u denemekte falan değildir aslında… Genç polis, kötü bir kumpasa kurban gitmekten kurtulmanın yolunu bulmak zorunda kalır. Gerçekten de sıkı bir “ilk gün” geçirmektedir Los Angeles’ta… Hatırlatalım ki bu filmin senaryosunu yazan David Ayer’in Hızlı ve Öfkeli’de de imzası var.

69. I am Legend (Ben Efsaneyim) (2007)

69.I am Legend

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 7.6

Starring: Will Smith, Alice Braga

Directed by: Francis Lawrence

Written by: Mark Protosevich

Runtime: 101 min

Konu: Benim adım Robert Neville. New York şehrinde hayatta kalan biriyim. Sesimi duyan biri varsa herhangi biri. Lütfen. Yalnız değilsin. Robert Neville çok başarılı bir bilim adamıdır, ama o bile tedavi edilemeyen, insan yapımı o korkunç virüsü kontrol altına alamamıştır. Her nasılsa virüse bağışıklık gösteren Neville, New York şehrinden, hatta belki dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmış tek insandır. Neville üç yıl boyunca inancını yitirmeden her gün telsiz mesajı göndererek, umutsuz bir şekilde, hayatta kalmış başka insanlar bulmaya çalışır. Ama yalnız değildir. Belki de insanoğlunun son ve en iyi umudu olan Neville’i ayakta tutan tek şey kendine düşen görevi yerine getirme arzusudur: Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini tersine çevirecek bir tedavi bulmak. Ama karşısındakilere karşı sayıca az olduğunu bilmektedir ve zamanı da hızla tükenmektedir.

70. Dumb & Dumber (Salak ile Avanak) (1994)

70.Dumb&Dumber

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.3

Starring: Jim Carrey, Jeff Daniels

Directed by: Peter Farrelly

Written by: Bobby Farrelly

Runtime: 107 min

Konu: Llyod Christmas ve Harry Dunne kirli ve dağınık bir evde yaşıyan, sık sık işlerinden kovulan birbirinden avanak iki arkadaştır. Llyod Rhode Island’da limuzin şöförlüğü yapmakta iken bir gün güzel ve zengin bir kadın olan Mary Swanson’ı havaalanına götürür, bu esnada ona aşık olur. Mary havaalanında bir çanta unutur, çantayı alan Llyod Mary’nin gözüne girme umuduyla çantasını ona geri götürmeyi kafasına koyar. Llyod malum sebeplerle Mary’nin ulaşacağı uçağa yetişmeyi beceremez. Bunun üzerine ikili Harry’nin yeni (ve başarısız) köpek işi için bir köpek şeklinde dekore ettiği kamyonuyla Mary’i Aspen’da bulmaya çalışır. Bilmedikleri gerçek ise çantanın parayla dolu olduğu ve Mary’nin onu havaalanında kaçırılan kocasının hayatını kurtarmak için fidye olarak bıraktığıdır..

71. Horrible Bosses (Patrondan Kurtulma Sanatı) (2011)

71.Horrible Bosses

IMDB puanı: 6.9

Blog puanı: 8.2

Starring: Jennifer Aniston, Jason Bateman, Charlie Day,Jason Sudeikis

Directed by: Seth Gordon

Written by: Michael Markowitz, John Francis Daley

Runtime: 98 min

Konu: Yönetici adayı Nick Hendricks (Jason Bateman) fazlasıyla hak ettiği terfiyi alabilmek için günde 12 saat çalışmakta ve dengesiz amiri Dave Harken (Kevin Spacey) ne isterse yapmaktadır. Yine de bu terfinin asla gerçekleşmeyeceğini bilmektedir. Bir başka yerde, diş hekimi asistanı Dale Arbus (Charlie Day) diş hekimi Dr. Julia Harris’in (Jennifer Aniston) son zamanlarda iyice artan asılmaları karşısında özsaygısını yitirmemek için çabalamaktadır. Ve muhasebeci Kurt Buckman (Jason Sudeikis) şirketinin sahtekar yeni sahibi Bobby Pellit’in (Colin Farrell) onun kariyerini mahvetmeye kararlı olduğunu, ayrıca her şeyden habersiz bir insan topluluğunu toksik atığa maruz bırakmayı planladığını öğrenir. Eğer patronunuz psikopatsa, ya da erkek avcısıysa ya da tam anlamıyla ahlaksızsa ne yapabilirsiniz? İşten ayrılmak bir seçenek değildir. Bu canavarların durdurulması şarttır. Bu yüzden, fazladan bir kaç kadehin verdiği güçle, ve biraz da, sokaktaki karizması çok da sağlam olmayan tez canlı eski bir mahkumun (Jamie Foxx) kuşku verici tavsiyesiyle, üç kahramanımız dünyayı patronlarından sonsuza dek kurtulabilmek için dolambaçlı ama hataya yer bırakmayan bir plan yaparlar. Fakat en iyi düşünülmüş planlar bile sadece onların ardındaki beyinler kadar iyidir.

72. Tesis (Tez) (1996)

72.Tesis

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 7.6

Starring: Ana Torrent, Fele Martinez

Directed by: Alejandro Amenábar

Written by: Alejandro Amenábar

Runtime: 125 min

Konu: Korku sinemasının yeni ustasını müjdeleyen, şok edici bir tez! İspanya’da bir üniversitede sinemada şiddet konulu bir tez hazırlayan Àngela, tezine yardımcı olması için, korku filmlerine ilgi duyan Chema ile iletişim kurar. İkili proje için çalışırlarken ellerine, gerçek cinayet görüntülerinin olduğu bir snuff film geçer. Filmin kaynağını araştırmaya başladıklarında, okulda kütüphanenin arkasında gizli bir bölme ve farklı filmlere ilgi duyan bir grubun varlığını keşfederler… Diğerleri ve Aç Gözlerini gibi filmlerle, kısa sürede korku sinemasının hatırı sayılır isimlerinden birine dönüşen Alejandro Amenàbar’ın 24 yaşında çektiği film, 1996 tarihli bir başyapıt.

73. The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme) (2006)

73.The Pursuit of Happyness

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 9.1

Starring: Will Smith, Jaden Smith

Directed by: Gabriele Muccino

Written by: Steve Conrad

Runtime: 117 min

Konu: Chris Gardner maddi olarak ayakta kalmakta zorlanan ama buna rağmen son derece iyi niyetli ve çalışkan bir aile babasıdır. Karısı, artık içinde bulundukları duruma dayanamayıp evi terkedince oğlu Christopher ile yalnız kalırlar. Bu durumun yarattığı hayalkırıklığını ve zorlukları henüz atlatmamışken oturdukları evden de ev sahibi tarafından çıkartılırlar. Oğlu ile birlikte sokakta kalmasına ve tuvaletlerden düşkünler evine kadar çeşitli mekanlarda barınmaya çalışmasına rağmen Chris, oğlununsevgisi ile ayakta kalmaya ve var gücü ile çalışmaya devam eder. Büyük bir sevgi ve mücadele öyküsünün anlatıldığı Umudunu Kaybetme, Will Smith ve gerçek hayatta da oğlu olan Jaden Smith’in etkileyici oyunculuklarına sahne oluyor.

74. Unknown (Kimliksiz) (2011)

74.Unknown

IMDB puanı: 6.9

Blog puanı: 7.4

Starring: Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones,Aidan Quinn

Directed by: Jaume Collet-Sera

Written by: Oliver Butcher, Stephen Cornwell

Runtime: 113 min

Konu: Senaryosunu Karl Gajdusek’in yazdığı filmde, Neeson karısını görmek için Berlin’e giderken trafik kazası geçirerek komaya giren bir doktoru canlandırıyor. Uyandığında kendisini başka bir adamla değiştirilmiş bulunca, kötü amaçlarla gerçekleştirilen bu olayın ardındaki gerçeği keşfetmek için uğraşır.

75. Pride & Prejudice (Aşk ve Gurur) (2005)

75.Pride&Prejudice

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 9.3

Starring: Keira Knightley, Donald Sutherland, Brenda Blethyn

Directed by: Joe Wright

Written by: Deborah Moggach

Runtime: 127 min

Konu: 18. yüzyılın sonlarında İngiltere’de bir genç kızın başına gelebilecek en iyi şey seçkin ve zengin bir koca bulabilmektedir. Evlilik yaşına gelen beş genç kızı için de Bayan Bennet benzer endişeler taşımaktadır, komşu malikaneye zengin ve bekar Charles Bingley taşınana kadar..

Bingley’nin biçilmiş kaftan bir damat adayı olduğuna karar veren Bennet, damat adayı büyük kızı Jane’den hoşlanınca bir plan yapar. Jane’i yağmur altında atla Bingley’lere gönderecek ve o havada geri dönemeyecek olan Jane geceyi malikanede geçirmek zorunda kalacaktır. Ancak planda ufak bir değişiklik olur ve Jane hastalanır. Komşu malikaneye ablasına yardım için giden Elizabeth de aynı köşk de misafir olan Bay Darcy’nin takibine girer. Kendisiyle ilgilenen ilk erkek güzel Lizzie’yi heyecanladırsa da gönlünü bir askere, Bay Wickham’a kaptırır. Ancak gurur aşkın önüne geçecek ve kız kardeşlerin hayatları planlara sığmayacaktır. Küçük kardeş Lydia, Wickham’la kaçtıktan sonra Lizzie’nin hayatı geri dönülmesi zor kararların önünde pişmanlıklara mı mahkum olacaktır?

76. Wedding Crashers (Davetsiz Çapkınlar) (2005)

76.Wedding Crashers

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 8.3

Starring: Owen Wilson, Vince Vaughn

Directed by: David Dobkin

Written by: Steve Faber

Runtime: 119 min

Konu: Çapkınlığa yeni bir boyut getiren Jeremy ve John, düğünlerde ortalığı karıştıran iki çılgındır. Çeşitli düğünlere giden ve gözlerine kestirdikleri en güzel kızlarla çıkan bu iki adam kendilerine çok güvenmektedirler. Ta ki; bu kızlardan birinin ailesi ile tanışana kadar…
Sosyetik bir nikahta gözlerine Gloria ve Claire’i kestirirler. Jeremy görevini başarı ile tamamlar ama John hedefine onun kadar kolay ulaşamaz. Olaylar peş peşe gelir ve iki kafadar kendilerini ünlü bir polikacının kızı olan Clarie? in ailesinin evinde bulurlar!

77. My Name is Khan (2010)

77.My Name is Khan

IMDB puanı: 7.5

Blog puanı: 8.7

Starring: Shahrukh Khan, Kajol, Christopher B. Duncan, Steffany Huckaby

Directed by: Karan Johar

Written by: Shibani Bathija

Runtime: 165 min

Konu:Asperger sendromu (sosyal bozukluklara sebebiyet veren bir otizm çeşidi) hastası olan Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölgesinden bir müslümandır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco’da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında ‘şüpheli’ davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışın ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

78. Valkyrie (2008)

78.Valkyrie

IMDB puanı: 7.1

Blog puanı: 7.6

Starring: Tom Cruise, Kenneth Branagh

Directed by: Bryan Singer

Written by: Christopher McQuarrie

Runtime: 115 min

Konu: İkinci Dünya Savaşı sırasında, birkaç Alman subayı Adolf Hitler’e suikast yapmayı planlarlar. Ayrıca savaşı bitirme adına da güçlerini kullanmaya başlarlar. Valkyrie adı verdikleri operasyon sayesinde Nazi hükümetine karşı bir ayaklanma başlatırlar.

Operasyonun başında olan Albay Claus von Stauffenberg Tom Cruisetarafından canlandırılıyor. Tarihte de önemli bir yer etmiş olan Albay Stauffenberg, bu uğurda her şeyi göze almaya hazırdır.

Yönetmenliğini Bryan Singer‘ın yaptığı Valkyrie‘nin senaryosu daOlağan Şüpheliler filminin senaristine emanet edilmiş.

79. Hachiko: A Dog’s Story (2009)

79.Hachiko-A Dog's Story

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.7

Starring: Richard Gere, Sarah Roemer, Joan Allen,Jason Alexander

Directed by: Lasse Hallstrom

Written by: Stephen P. Lindsey, Kaneto Shindo

Runtime: 93 min

Konu: Hachiko: A Dog’s Story, bir profesör ile bir köpek arasındaki müthiş dostluğu konu edinecek. 1987 yılında Hachiko Monogatari isimli Japon filmine konu olan gerçek olaylar bu defa Stephen P. Lindsay tarafından senaryolaştırılıyor.

80. The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’in Tuhaf Hikayesi) (2008)

80.The Curious Case of Benjamin Button

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 8.8

Starring: Brad Pitt, Cate Blanchett

Directed by: David Fincher

Written by: Eric Roth

Runtime: 166 min

Konu: Birinci Dünya Savaşı’nda oğlunu kaybeden kör bir saatçi tren istasyonuna yaptığı bir saati geri işlenmesi üzerine kurar, gidenler belki geri döner düşüncesiyle… Bu saat bir mucizeye sebep olur ve 1918’de savaşın bittiği gün doğan Benjamin Button’un hayat saati tersine işler. O 80’lerinde bir yaşlı olarak doğmuştur ve hayatı bir bebekliğinin ulaşabileceği ilk evresinde son bulacaktır. Benjamin tersine giden gelişmesinde ortama ayak uydurmaya çalışırken daha küçük yaşlarda bir kıza aşık olur. İlk önceleri kendi yaşlı görüntüsünden dolayı ondan uzak kalmaya çalışırken yaşları birbirlerini yakaladığında mutluluğu bulur ama ikisinin de daha gideceği yol vardır. Birçok ödül, 5 Altın Küre adaylığı ve birçok otorite tarafından da 2008’in en iyi filmleri arasında gösterilen film sinematografik kalitesinin yanısıra hayata dair gerekli öğretileri de insanlığa hatırlatıyor.

81. Mindhunters (Beyin Avcıları) (2004)

81.Mindhunters

IMDB puanı: 6.3

Blog puanı: 7.3

Starring: Val Kilmer, LL Cool J

Directed by: Renny Harlin

Written by: Kevin Brodbin

Runtime: 106 min

Konu: 8 kişiden oluşan bir FBI ajanı grubunun görevi iyi birer “Beyin Avcısı” olabilmektedir. Bunun için de kendilerine uygulanan özel bir testden geçmeleri şarttır. Gruptaki ajanlardan biri gerçek bir katildir ve kim olduğu bilinmemektedir. Herkesin birbirine katilmiş gibi yaklaştığı bu gergin ortamda normal bir ajandan farklı vasıflar taşıyan Harris eğitimci rolünü üstlenmiştir. Gruptakilerden kimse birbirini tanımaz. Tek bildikleri bir adada, kendilerine verilen kısıtlı zaman zarfında gerçekkatili bulup, akıllıca kurgulanmış cinayet planını çözmek zorunda olduklarıdır. Olay örgüsünün gerçeklerle bire bir örtüşmesini isteyen filmin yapımcıları, çekim öncesinde, senaryo üzerinde yaptıkları çalışmalar sırasında gerçek FBI ajanları ile görüşmüşler. Yönetmen koltuğunda Renny Harlin var.

82. Loft (Çatı Katı) (2008)

82.Loft

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 8.0

Starring: Koen De Bouw, Filip Peeters, Matthias Schoenaerts, Bruno Vanden Broucke

Directed by: Erik Van Looy

Written by: Bart De Pauw

Runtime: 118 min

Konu: Evli beş erkek. Lüks bir çatı katı. Metresler. Bir kadın cesedi. Çatı Katı’nın beş karakteri aynı zamanda beş cinayet zanlısı: Fazlasıyla güvenilir bir psikiyatr olan Chris, dost canlısı karizmatik mimar Vincent, sağı solu belli olmayan tehlikeli Filip, sesi soluğu çıkmayan Luc ve parti kuşu Marnix. Metreslerini çatı katına getiren bu beş adam arasında gizli bir anlaşma vardır, ama burada genç bir kadının cesedini bulmalarıyla beraber şüphe içinde birbirlerini suçlamaya başlarlar, çünkü evin yalnızca beş anahtarı vardır. Çatı Katı, Belçika sinema tarihinin en çok seyredilen ikinci filmi.

83. The Change-Up (Hayat Sana Güzel) (2011)

83.The Change-Up

IMDB puanı: 6.3

Blog puanı: 7.5

Starring: Olivia Wilde, Ryan Reynolds, Leslie Mann,Jason Bateman

Directed by: David Dobkin

Written by: Jon Lucas, Scott Moore

Runtime: 112 min

Konu: Birlikte büyüyen Mitch (Reynolds) ve Dave (Bateman), çok yakın iki arkadaştır ama yıllar içinde yavaş yavaş birbirlerinden kopmuşlardır. Dave evli, üç çocuk babası ve çok çalışan bir avukatken; Mitch hiç evlenmemiş, hoşlandığı bir sorumlulukla hiç karşılaşmamış, doğru düzgün çalışmayan bir erkek çocuktur. Mitch’e göre Dave’in her şeyi vardır, güzel karısı Jamie (Leslie Mann), ona tapan çocuklar ve prestijli bir hukuk şirketinde yüksek maaşlı bir iş. Dave’e göre ise, Mitch’in zorunluluk ya da önemli şeyler içermeyen stressiz hayatını yaşamak, hayal gibi bir şeydir. Dışarıda içerek geçirdikleri bir gecenin ardından, Mitch ve Dave birbirlerinin bedenlerinde uyanır. Dehşete düşen iki arkadaşın dünyaları altüst olur. Rutin işlerinden ve alışkanlıklarından kurtulmalarına rağmen, kısa bir süre sonra ikisi de birbirlerinin hayatının bir zamanlar dışarıdan gördükleri gibi güllük gülistanlık olmadığını keşfeder. Olayları daha da zorlaştıran ise Dave’in seksi yardımcısı Sabrina (Olivia Wilde) ve Mitch’in ayrı yaşayan babasıdır (Alan Arkin). Zaman aleylerine işlerken, Mitch ve Dave eskiden sahip oldukları şeyleri geri almanın bir yolunu buluncaya dek, birbirlerinin hayatlarını tamamen mahvetmemek için komik bir mücadelenin içine girer.

84. Crazy, Stupid, Love (Çılgın Aptal Aşk) (2011)

84.Crazy,Stupid,Love

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 8.6

Starring: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore,Emma Stone

Directed by: Glenn Ficarra, John Requa

Written by: Dan Fogelman

Runtime: 118 min

Konu: Dışarıdan bakıldığında Cal Weaver’ın (Steve Carell) kusursuz bir hayatı vardır: mükemmel bir işe, harika bir eve sahiptir ve gençlik aşkı karısı olmuş, ona sevimli çocuklar vermiştir. Fakat Cal’in gördüğü Amerikan rüyasından karısı Emily’nin (ulianne Moore) onu aldattığını ve dahası ayrılmak istediğini öğrenerek uyanır.

Artık 40’ında yalnız bir adam olan Cal çapkınlıkta ve flörtleşmekte genç Jacob (Ryan Gosling), o kadar iyi değildir. Bir barda taşıtığı Jacob’ta gerçekten şeytan tüyü vardır ve Cal’a bekar bir hayat sürdürmenin püf noktalarını bu adam öğretecektir. Bir yandan da ergenliğe giren çocuklarıyla ilişkisini dengelemeye çalışan Cal kendini bir aşk üçgenini çözmeye çalışırken bulur!

Daha önce de I Love You Phillip Morris (2009), Bad Santa (2003) ve Kediler ve Köpekler (Cats & Dogs) (2001) gibi filmlerin senaryosunu birlikte yazan ikili Glenn Ficarra ve John Requa’nın yönetmenliğinde kotarılan romantik komedinin senaryosunu ise Arabalar 2’nin de kadrosunda yer alan Dan Fogelman kaleme aldı.

85. The Hangover (Felekten Bir Gece) (2009)

85.The Hangover

IMDB puanı: 7.8

Blog puanı: 7.9

Starring: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis

Directed by: Todd Phillips

Written by: Jon Lucas

Runtime: 100 min

Konu: Filmde arkadaşlarının düğününden iki gün önce bekârlığa veda partisi vermek için Las Vegas’a giden dört arkadaş, sarhoş oldukları parti gecesinin sabahında odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebek ile uyanırlar. Ayrıca damat ortada yoktur.

Bir gece öncesine dair hiç birşey hatırlamayan üç arkadaş ip uçlarını takip ederek işlerin nerede kontrolden çıktığını bulmak zorundadırlar. En önemlisi de damadı bularak zamanında Los Angeles’a düğününe yetiştirmeleri gerekmektedir.

86. The Box (Kutu) (2009)

86.The Box

IMDB puanı: 5.6

Blog puanı: 7.2

Starring: Cameron Diaz, James Marsden, Frank Langella, James Rebhorn

Directed by: Richard Kelly

Written by: Richard Kelly, Richard Matheson

Runtime: 115 min

Konu: Norma ve Arthur Lewis çiftinin hayatı bir gün kapılarına bırakılan tahta kutu içindeki hediye ile tamamen değişir. Kutu, hayatlarında geri dönüşü olmayan olaylara sebep olacaktır. Gizemli bir yabancı eğer kutunun üstündeki düğmeye basarlarsa bir milyon doların sahibi olacakları yazılı bir not iletir. Fakat düğmeye basmaları aynı zamanda hiç tanımadıkları bir insanın ölmesine sebep olacaktır.

87. Crouching Tiger, Hidden Dragon (Kaplan ve Ejderha) (2000)

87.Crouching Tiger,Hidden Dragon

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 8.5

Starring: Yun-Fat Chow, Michelle Yeoh, Chang Chen,Ziyi Zhang

Directed by: Ang Lee

Written by: James Schamus

Runtime: 120 min

Konu: 19. yy’da geçen filmde Li Mu Bai zamanın en iyi dövüş ustalarından biridir. 400 yıllık çok değerli antika bir kılıcı en güvendiği arkadaşı Yu Shu Lien’le birlikte ustasına yollar. Yu Shu kılıcı eve ulaştırır fakat aynı gece eve giren bir kişi tarafından kılıç çalınır. Yu Shu olanca gücüyle hırsızı kovalar ama yakalayamaz. Artık kılıcı bulmak için müthiş bir mücadele başlayacaktır…

88. The Illusionist (Sihirbaz) (2006)

88.The Illusionist

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.5

Starring: Edward Norton, Jessica Biel, Paul Giamatti

Directed by: Neil Burger, Bob Yari

Written by: Brian Koppelman

Runtime: 110 min

Konu:Eisenheim, aristokrat bir ailenin kızı Sophia?ya aşıktır ama kendisinin marangoz bir aileden geliyor olması, çevreleri tarafından bu aşkın hoş karşılanmamasına neden olur. Aşkını yaşamasına yasak konan Eisenheim, ülkeyi terkeder ve dünyayı dolaşmaya karar verir. 15 yıl sonra tanınmış bir illüzyonist olarak ülkesine döndüğünde, eski aşkı Sophia’nın Avusturya-Macaristan veliaht prensi Leopold ile nişanlanmak üzere olduğunu görür. Ama yıllar sonra tekrar karşılaşan eski aşıklar, birbirlerine kayıtsız kalamazlar ve eski duygular yeniden alevlenmeye başlar. Bu durumun farkına varan Prens Leopold ile Eisenheim arasında, sıkı bir mücadele başlayacaktır. Neil Burger’in yönettiği filmde, Edward Norton, bu kez de, doğaüstü güçleri sayesinde, koca bir imparatorluğun güç dengelerini tehdit eden bir karakterle sinemaseverlerin karşısında.

89. Source Code (Yaşam Şifresi) (2011)

89.Source Code

IMDB puanı: 7.5

Blog puanı: 8.3

Starring: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

Directed by: Duncan Jones

Written by: Ben Ripley

Runtime: 93 min

Konu: Filmde bir bombacıyı bulmak için “Kaynak Kodu” adı verilen bir bilgisayar programı aracılığıyla başka bir adamın hayatının son 8 dakikasını tekrar tekrar yaşamak zorunda olan Yüzbaşı Colter Stevens’ın (Gyllenhaal) yaşadıkları konu ediliyor.

90. Catch me if You Can (Sıkıysa Yakala) (2002)

90.Catch me if You Can

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 8.2

Starring: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks

Directed by: Steven Spielberg

Written by: Jeff Nathanson

Runtime: 141 min

Konu:FBI ajanları iz sürerek olağanüstü yetenekleri olan genç bir dolandırıcıyı yakalamaya çalışır. Pilot, doktor, savcı vekili kimliklerine bürünerek, 26 ülkede dolandırıcılığa karışan zor bir lokma vardır karşılarında… Steven Spielberg filmini, Catch Me If You Can: The Amazing True Story Of The Most Extraordinary Liar (Kolaysa Yakala: Sıradışı Bir Yalancının İnanılmaz Ama Gerçek Hikayesi) kitabından uyarlamış. 60’lı yılların sonunda geçen film gerçek bir karaktere dayanıyor. Azınlık Raporu ile farklı bir kulvara yönelen sinemacının kişisel (pozitif) temalarına geri döndüğü görülüyor. Aile kurumunu herşeyin tepesine koyan ve polisiye bir masal anlatan yapım, şimdiden bir klasik olmaya aday.

91. My Sassy Girl (2001)

91.My Sassy Girl

IMDB puanı: 8.1

Blog puanı: 8.3

Starring: Tae-hyun Cha, Gianna Jun, Jin-hie Han, Sook-hee Hyun

Directed by: Jae-young Kwak

Written by: Ho-sik Kim, Jae-young Kwak

Runtime: 123 min

Konu:Kyun-woo bir akşam evine dönerken metroda güzel bir kıza rastlar. Ne var ki kız kör kütük sarhoştur ve ayakta bile duramamaktadır. Kız trenin önüne düşmekten kurtaran Kyun-woo, bindikleri trende de kıza destek olmaya çalışır.

Trendeki diğer yolcular baygın olduğu için onu taşıyan Kyun-woo’nun kızın erkek arkadaşı olduğunu düşünürler, bu nedenle çocuk da kızı bırakıp gidemez. Bu karar insanın da hayatında bir dönüm noktası olacaktır.

Ho-sik Kim’in internette yayınladığı kendi anılarına dayanan hikayelerinin kitap haline getirilen aynı isimli romanından uyarlanan film, Günye Kore’nin en iyi romantik-komedilerinden biri olarak kabul ediliyor.

92. Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) (2001)

92.Mulholland Dr.

IMDB puanı: 7.9

Blog puanı: 7.7

Starring: Naomi Watts, Laura Elena Harring

Directed by: David Lynch

Written by: Joyce Eliason

Runtime: 147 min

Konu:Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Mulholland Otoyolu, Hollywood’un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir. Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karışımına tanık olacaksınız. Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye…

93. 500 Days of Summer (Aşkın 500 Günü) (2009)

93.500 Days of Summer

IMDB puanı:7.8

Blog puanı: 7.6

Starring: Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel

Directed by: Marc Webb

Written by: Scott Neustadter

Runtime: 95 min

Konu: Genç adam, genç kızla tanışır.. Erkek aşık olur.. Kız aşık olmaz..

Gerçek aşkın varlığına inanmayan bir kadınla (Deschanel), ona aşık olan genç adamın (Gordon-Levitt) sıradışı, romantik ve komik hikayesi.

94. Insomnia (2002)

94.Insomnia

IMDB puanı: 7.2

Blog puanı: 8.4

Starring: Al Pacino, Robin Williams

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Hillary Seitz

Runtime: 118 min

Konu:Los Angeles polisinden dedektifler Will Dormer ve Hap Eckhart, küçük bir Alaska kasabasına 17 yaşında bir kızın öldürülmesini araştırmaya giderler. Araştırmaları sonucunda Walter Finch adında bir yazardan şüphelenir ve peşine düşerler. Sisler içinde yaşanan bir çatışmada Hap öldürülür, Finch kaçar.

Başarısızlığa uğramanın ve ortağının ölümünün öfkesiyle Dormer, Finch’in peşine düşer. Bu kez yanında yerel bir polis memuru olan Ellie Burr vardır. ikili, Finch’in zekice ördüğü entrikalar ağı içerisinde intikam ve adalet için çabalar.

Memento ile büyük başarı sağlayan Christopher Nolan, 3 usta oyuncunun izlenmeye değer oyunuyla çok iyi bir senaryoyu beyazperdeye aktarmış bu kez.

95. Following (Takip) (1998)

95.Following

IMDB puanı:7.6

Blog puanı: 8.2

Starring: Alex Haw, Lucy Russell

Directed by: Christopher Nolan

Written by: Christopher Nolan

Runtime: 69 min

Konu:Yeni romanı için aradığı ilhamı bir türlü bulamamış genç yazar, sokaklarda dolaşıp insanların peşinde dolanmakta, kendine esin kaynağı aramaktadır.

Bill takma adıyla dolaşan genç yazar, bir gün siyah takım elbiseli, şık giyimli bir adamın peşine takılır. Takıntı haline getirdiği Cobb ismindeki gençle sonunda tanışan Bill, Cobb’un profesyonel bir hırsız olduğunu öğrenir. Cobb’un yaşam tarzından çok etkilenen Bill, sarışın çekici bir kadınla da tanışınca yavaş yavaş ait olmadığı suç dünyasının içine çekilecektir.

Christopher Nolan’ın “femme fatale” temasından karanlık, daraltıcı mekan atmosferine kadar birçok klasik film-noir öğesi barındıran filmiTakip’te, yönetmen bu klasik temaları alıp daha ilk filminden oluşturduğu kendine has sinemacılığıyla birleştirip başarılı bir kolaj yapıyor. İlk yapıtı Following, gerek senaryosu, kurgusu, gerekse görüntülerinin kalitesiyle ileride ne kadar başarılı bir sinemacı olacağının ve kaliteli işlere imza atacağının sinyallerini vermiş. Nolan’ın filmi yok denecek kadar az bir bütçeyle, ailesini ve arkadaşlarını oynatarak çektiğini belirtelim.

96. Rise of the Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi: Başlangıç) (2011) 

96.Rise of the Planet of the Apes

IMDB puanı: 7.6

Blog puanı: 8.1

Starring: James Franco, Tom Felton, Andy Serkis, Brian Cox

Directed by: Rupert Wyatt

Written by: Pierre Boulle, Rick Jaffa

Runtime: 105 min

Konu: San Francisco’da ve günümüzde geçen hikayede genetik mühendislerinin, zihinsel bozuklukları olan hastalara tedavi bulmaya çalışırken maymunların üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda maymunların beyinlerinin gelişmesini ve bunun üzerine maymunların insanlar üzerinde üstünlük kurmak için açtıkları savaşı anlatıyor.

97. Artificial Intelligence: AI (Yapay Zeka) (2001)

97.Artificial Intelligence AI

IMDB puanı: 7.0

Blog puanı: 7.2

Starring: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor

Directed by: Steven Spielberg

Written by: Ian Watson

Runtime: 146 min

Konu:Onbir yaşındaki bir çocuk olan David, dış görünüşüyle yaşıtlarından ayırt edilecek bir özelliğe sahip değildir. Gerçekten sevgi dolu bir yüreği vardır. Fakat kendisi gerçek değildir…

21. Yüzyılın ortalarında bir mucit, kendi varlığından haberdar olan (yani özbilinç sahibi) yeni bir tür bilgisayar geliştirir. Bu icadın temel amacı, kendini insan yerine koyarak, insanlığın ortak sorunlarına (kutuplardaki buzun eriyerek dünyayı sel altında bırakması gibi) çözüm bulmasıdır. Bu tür yapay zeka çeşitli robotlara monte edilir. Bunlardan biri, bir çocuk formundadır. Ve özbilinç sahibi bu robot, günün birinde basit bir makineden daha fazla birşey olup olamayacağını merak etmektedir…

98. I am Sam (Benim Adım Sam) (2001)

98.I am Sam

IMDB puanı: 7.4

Blog puanı: 7.5

Starring: Sean Penn, Michelle Pfeiffer

Directed by: Jessie Nelson

Written by: Kristine Johnson

Runtime: 132 min

Konu: Sam Dawson, kızı ile mutlu bir şekilde yaşayan ve Beatles’a büyük hayranlık besleyen bir adamdır. Genç adamın zeka düzeyinin 7 yaşında bir çocuğunkine eş durumda olması onları çok fazla rahatsız etmez. Kızı 7 yaşına geldiğinde ise onun için asıl sorunlar başlar. Artık kızı ondan çok daha ileri bir düzeye gelmektedir ve Sam ona pek fazla yardım edememektedir. Hükümet görevlileri kızı Sam’in yanından alırlar. Sam kızını geri alabilmek için “sevgi” kelimesinin anlamına fazlasıyla uzak avukat Rita Harrison’ı kiralar.

99. Stay (Gitme) (2005)

99.Stay

IMDB puanı: 6.7

Blog puanı: 7.5

Starring: Ewan McGregor, Naomi Watts

Directed by: Marc Forster

Written by: David Benioff

Runtime: 99 min

Konu: New York’lu psikiyatrist Sam Foster için hayatında önce işi gelmektedir. Zamanla bütün işi gücü, intihara eğilimi sanat öğrencisi Henry Letham oluverir. Sanat dünyasının intiharlı sonlarından etkilenen Letham, 21. yaş gününde hayatına son vermeyi planlamaktadır. Sam Foster, hastasına yardımcı olmaya çalışırken kendi yaşamının kontrolünü kaybetmeye başlar. Artık gerçek ve düş’ün birbirini kovaladığı bir dünyaya adım atar. Bu dünyada hem kendisi hem de hastası birer gizeme dönüşür. New York da artık aynı şehir değildir. Ewan McGregor, Ryan Gosling, Kate Burton ile Naomi Watts?ın oynadığı, oyuncuları ile dikkat çeken psikolojik bir gerilim filmi. Özellikle Watts’ın rolü ile tam not aldığını ekleyelim.

100. Kiss Kiss Bang Bang (2005)

100.Kiss Kiss Bang Bang

IMDB puanı: 7.7

Blog puanı: 7.9

Starring: Robert Downey Jr., Michelle Monaghan, Val Kilmer

Directed by: Shane Black

Written by: Shane Black

Runtime: 103 min

Konu: Hırsızlık yaparak hayatını sürdüren Harry, ilginç tesadüfler sonucunda kendini bir dedektif rolünün elemelerinde bulur. Hollywood’a giden bu yolda başarılı olabilmek için oyunculuk dersleri almaya başlar. Okul yıllarından arkadaşı Harmony ile uzun zaman sonra tekrar bu derslerde karşılaşır. Harry genç kadını bu kez etkilemeye kararlıdır. Bunun için de atılgan halleri ve kahramanlık numaraları devreye girer ama her şey göründüğü gibi değildir, oyun gerçek olmaya başlar.

Cehennem Silahı serilerinden tanıdığımız senarist Shane Black bu kez karşımıza yönetmen olarak çıkıyor. Bir dedektiflik hikayesini yer yer güldüren sahnelerle ele alıyor.

KAYNAK: IMDB.COM & JINNI.COM & FILIMADAMI.COM

Bir yanıt yazın

28 yorum

 • aa hancock filmini bilmiyordum. will smith’in böyle başka eğlenceli filmleri varsa onları da yazabilir misiniz??

 • Deniz Devrim

  Merhaba listenizi tek tek özenle baktım çok iyi filmler yer almış fakat (yüzüklerin efendisi, matrix, yıldızlararası, hızlı ve öfkeli , harry potter , açlık oyunları gibi bir çok baş yapıtlara yer vermemişsiniz her hangi bir nedeni varmı acaba inanın listenizi çok beğendim ve çok faydalı oldu sadece merak ettiğimden böyle bir soru sormak istedim.:)

  • cok tesekkur ederim ilginiz icin:)) matrix, “en iyi seriler” postumun ıcınde var. yıldızlararasını atlamısım. ama digerlerini sevmiyorum. diger postlara da bakarsanız onlarca baska iyi film de goreceksınız.

 • jale

  Merhaba. ben bir film ariyorum ama oyunculari ismini hic hatirlamiyorum.filmi konusu karisini sevdiyini soyluyor, ama ayni zamanda onu sinsice yok etmeye calisiyor,yeni film degil. 2000 ve daha oncesi gabila… bilen olursa adini soylesin. simdididen tskler

 • Kalender

  V for Vendetta ..izleyin diğerleriyle kiyaslayamassiniz bile süper otesii

 • beren

  ve for vendetta nerede 🙂 bence onun da listede yerini alması gerekiyordu yine de teşekkürler

 • tuba

  Evet, bunlarda çok kaliteli yapımlar ancak bana göre eklenmesi gereken ve çok üst sıralarda olması gereken birkaç film var.. Yine de emeğiniz için teşekkür ederim. Yaz akşamları için güzel bi’ liste 🙂

 • KopuK

  arasinda 100 filmin tartismasiz en iyisi KacaK harikulade.. izlemeyen kesinlikle cok sey kacirir..

 • gökhan

  Rezervuar Köpekleri (1992). Eklenmeye değer bi film olduğunu düşünüyorum. Liste için teşekkürler

 • Çok teşekkür ederiz. Umarız filmleri faydalı ve yararlı olmalarına göre listelemişsinizdir. Oluşturduğunuz bu listeyi birde sizin gözünüzden izleyeceğiz.. Kolay gelsin 🙂

 • hasan

  güzel bir flim önerisi olmuş renkli

 • Bir umut izlemediğim bir film çıkar umuduyla okudum listenizi. Ellerinize Sağlık. Malesef izlemediğim film kalmadı neredeyse 🙂

 • Fena liste değil elinize saglik..

 • reyhan

  mükemmel bir liste

 • ahmet

  Emek Vermişsiniz Teşekkür Ederiz.

 • Zeynep

  vov cidden çok iyi, çoğunu listeme ekledim .Teşekkürler 🙂

 • sherlok holmes

  100 filminde 4 nu listeme ekledim en az 10 da izledim tesekkurler

 • melez prens

  kaç tane site gezdim bu kadar farklı ve güzel listeyle ilk defa karşılaşıyorum. Çok teşekkürler ellerinize sağlık 🙂

 • ABİDİN TOKDEMİR

  BABA SERİSİNDEN HİÇ YOK..BENİM İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI.TÜM ZAMANLARIN GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ AKTÖRÜ AL PAÇİNO VE OSCAR ALDIĞI TEK FİLM KDIN KOKUSU YİNE YOK .YARALI YÜZ YOK ..KISACASI YOK YOK..ÇOK BÜYÜK HAAL KIRIKLIĞI.DEMEKKİ SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ HİÇBİRŞEYDEN ANLAMIYOR..

  • siz boyle yazınca ben de al pacino’yu hic listeye almamıs mıyım diye tekrar check ettim, tam üc filmle girmis listeme, HEAT, INSOMNIA ve DEVIL’S ADVOCATE. Sonucta sunu unutmamak lazım, butun secimler eninde sonunda subjektiftir, herkesi tatmin etmek olanaksız, o yüzden sizin sinema eleştirmenleri hicbirseyden anlamıyor ithamınız yersiz. Baba serisini ve yaralı yüzü sevemedim bir türlü. Kadın kokusu ise cok begendigim bir film, ama 100’e girememis. 101 olarak kabul edin siz onu. Ayrıca “en iyi seriler” listemde al pacino’nun birçok filmine daha ulaşabilirsiniz. sevgiler.

 • muhammet

  3 idiots don 1 don 2 bunlarda olsa ıyı olurdu sharleck holms buda dahıl

 • özgür

  Harika paylaşım için teşekkürler yanlız bir sorum olucak yardımmcı olursanız sevinirim bruce payne,ın bir filmi var eskilerden böle vampirli kurt adamlı filan onu paylaşabilirmisiniz tşkler

 • Serdar

  Listeniz harikulade güzel tebrik ederim.

 • teşekkürler sanırım faydalı olacak.

 • asaltekin

  Listenizi beğendim, benim için çok faydalı oldu.Teşekkürler

 • seri filmleri neden yok onu anlayamadım bazı fılmler saçma matrix yok karayip korsanları yok oceans eleven filmleri yok

  • Ozan Bey,
   Sinema kategorisinin altını gezmemişsiniz. En iyi seriler, IMBD top 250 listesinden en iyi 45 film ve ölmeden izlenmesi gereken 100 film diye üç ayrı liste hazırladım ve bu listeler birbiriyle çakışmıyor. “En iyi seriler”de söylediğiniz filmlerin hepsi var zaten… Filmler, diziler, aktörler ve benzeri konularda onlarca post sinema kategorisinde…

Yazar: Semih