En sık karşılaşılan mülakat gafları

  • Analiz, Kariyer
  • 29
  • 0
  • Semih

1- İşe alımcıların %71′lik bir oranla en rahatsız olduğu gaf, adayın mülakat esnasında çalan cep telefonuna cevap vermesi.

2- Bizlerin pek çok pozisyonda en çok baktığımız noktalardan biri, adayın ne kadar hevesli olduğu. Bu yüzden de işe alımcıların %69′u adayın şirkete ve pozisyona karşı ilgisiz görünmesini olumsuz yorumluyor. “Neden biz? Neden sizi işe alalım” sorularını boşuna sormuyoruz, adaylara istek ve heveslerini göstermeleri için fırsat yaratıyoruz aslında.

3- Yine %69, adayların uygunsuz kıyafetlerle gelmesinden şikayetçiymiş. Sektöre de bağlı olmakla birlikte, çoğu durumda iş görüşmesine giderken takım elbise/etek-ceket kombinasyonları en uygunudur. Ve sektör ne kadar rahat olursa olsun, boynunda Dr. Beats kulaklık, kafasında şapka ile karşımda oturan adayın disiplinli şekilde çalışabileceğine inanmakta zorlanıyorum.

4- Küstah, ukala, kibirli… ne derseniz deyin, kendi değerini olduğundan yüksek hisseden adaylar, işe alımcıların %66′sını rahatsız ediyor. Tevazu (aşırı olmamak kaydıyla) her zaman fayda getirir kişiye, mülakatlarda da…

5- Önceki işini aşağılayan adaylardan da pek hoşlanmıyoruz. Neticede sizin eskiden ekmeğini yediğiniz şirketle ilgili tutumunuz genel olarak insanlara bakış açınızı yansıtıyor ve emin olun, kullandığınız sözcükler asıl anlamlarından çok daha derin anlamlar ifade ediyor.

6- Ve en sevdiğim! Sakız çiğneyen aday! 🙂 Sizce de çok profesyonel (!) değil mi? Olur mu öyle şey demeyin. İşe alımcıların yarısından çoğu bu durumla en az bir kez karşılaşmışlar ki, en kötü mülakat gaflarından biri olduğunu düşünüyorlar.

Bir aday mülakata giderken hem kendi vaktini ayırıyor hem de o şirketin ve çalışanlarınkini… Neden bu deneyimi her iki taraf için de en olumlu ve keyifli hale getirmek için daha fazla adım atamayalım ki?

İş görüşmeleriyle ilgili bunlar da var: 2, 3, 4

“Kariyer” hakkında birbirinden enteresan gönderiler için tıklayın!

Bütün enteresan infografikler için tıklayın!

KAYNAKhttp://www.infopik.com/infografik/en-sik-karsilasilan-6-mulakat-gafi

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih