Tüm sosyal medya yasaklansın; takip edilemez, fişlenemez, engellenemez kullanıcılar hep olacak:)

 • Analiz, Internet dünyası
 • 40
 • Yorum yapılmamış
 • Semih

Türkiye’de sosyal medyaya yönelik yasaklama (düzenleme :)) çalışmaları malum. 

Peki zamanı, mekanı, coğrafyası, dini, yaşı, dili olmayan internette bizim Türkiye’de olduğumuz ne malum? Madden (fiziken) Türkiye’de, manen (ruhen) İngiltere’de olamaz mıyız?

VPN’in devreye girdiği an

İşte bu noktada devreye VPN (Virtual Private Network) giriyor. Derdi astral seyahat değilse de bu konuda da işimize yarıyor.

VPN kabaca (ve epey eksik bir tanımla) şifreli (kriptolu) başka bir bilgisayar üstünden internete erişmeyi temsil ediyor. Bu yöntemde bilgisayarınız bağlanmak istediğiniz sitelere doğrudan değil, VPN sunucusu üstünden erişir. Böylece bütün veri akışınız şifrelenir (dışarıdan teknik takibi fayda etmez) ve internet ile aranızda bir perde, koruma kalkanı yer almış olur.

Bunu bir örnekle ve en Türkçe haliyle şöyle anlatabilirim herhalde.

 • Eskişehir’de yaşıyorsunuz ve Paris’te bir VPN hizmetiniz var . Kullanıcı adı ve şifrenizi girip Paris VPN’e bağlanıyorsunuz.
 • O andan itibaren internet ile bütün iletişiminiz Eskişehir’den değil; bağlı olduğunuz Paris’teki sunucu üzerinden gerçekleşir.
 • Youtube’a erişmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda Paris’teki bilgisayara Youtube’a girmek istediğinizi iletirsiniz, gider bağlanır. Youtube’dan gelenleri şifreleyerek size; yani Eskişehir’e iletir.
 • Youtube sizi Parisli bir kullanıcı zanneder. Teknik takip yapan devlet ya da şirketiniz ise sizi Paris’te bir bilgisayarla bağlantı kuruyor sanar.
 • Böylece sadece Paris’teki (Fransa’da bulunan) kullanıcılara açık her hizmete de erişebilirsiniz.
 • Eskişehir’den sizin internet bağlantınızı takip eden şirketiniz, devletiniz ya da başka bir kurum hattınızı dinlerken sadece Paris’te bir bilgisayarla kriptolu (anlaşılmaz) veri yığınları görür. Ne yaptığınızı, nereye bağlandığınızı bilemez, takip edemez, fişleyemez. Aynı sebeple sizi engelleyemez. Yani devletinizin ya da şirketinzin sansür duvarını da aşmış olursunuz.
 • Ziyaret ettiğiniz site ve hizmetler de (VPN şirketiniz kimlik bilgilerinizi vermediği sürece) gerçek kimliğinize ulaşamaz.
 • Farklı VPN sunucuları / hizmetleri kullanarak saniyeler içinde dünyanın dört bir yanına kendinizi taşıyabilirsiniz.

Her türlü engelin kesin çözümü

Esas kullanım amacı kurumsal güvenlik olsa da VPN bugün sansür, erişim engelleme ve takipten kurtulmak isteyenlerin kurtarıcısı haline geldi. Senelerdir VPN kullanan biri olarak bulduğum en iyi, uygun fiyatlı ve cazip şartlar içeren hizmet AceVPN oldu. Aylık 6 dolardan başlayan Premium ve yine aylık 15 dolardan başlayan Ultimate adlı iki seçeneğe sahip.

Her iki hizmetin ortak noktaları şöyle:

 • Amerika, Kanada ve Avrupa’da farklı VPN sunucularından internete erişebiliyorsunuz. Böylece neredeyse internetin bütün coğrafi engellerini aşmak mümkün hale geliyor.
 • Amerika’da şehirler bazında farklı bağlantılar var: Atlanta, Fremont, Illinois, Los Angeles, Las Vegas, Miami, New Jersey, Pennsylvania, Phoenix, Portland ve San Diego üstünden erişebiliyorsunuz. Kanada’da 1 sunucu var. Avrupa’daysa Fransa, Almanya İrlanda İtalya, Lüksemburg, Moldova, Hollanda, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ya da İngiltere üstünden bağlanabilirsiniz (maç linki peşinde koşan futbolseverler için nimet anlayacağınız).
 • Her iki hesapla da yukarıda bahsi geçen bütün ülkelerin video akıtma hizmetlerini hiçbir engelle karşılaşmadan izleyebiliyorsunuz. Üstelik Türkiye’den kullanamadığınız Netflix, Pandora, Hulu gibi hizmetleri UnblockTV adlı sistem sayesinde sadece DNS değiştirerek VPN kullanmadan (dolayısıyla VPN kotanızdan yemeden) seyredebiliyorsunuz (gerekli bütün ayar ve yönlendirmeler yardım sayfasında bulunuyor).
 • Her iki planda da aynı (tek) VPN hesabınızı (bilgisayarlar, tablet, cep telefonlarınız gibi) bütün diğer cihazlarınızda kullanabiliyorsunuz.
 • Premium paketin aylık 50GB kotası var (sürekli kullanmayacağınızı düşünürseniz bu hiç az sayılmaz). Ultimate paket ise gerçek anlamıyla kotasız / sınırsız.
 • Ultimate pakette bittorrent desteği de var. Premium’da bittorrent desteği yok. Çekmeye çalıştığınızda önce bir uyarı geliyor, sonra engelleniyor.

Bir süredir denemek için kullandığım bir diğer VPN hizmetiyse bu sitenin de sunuculuğunu yapan SadeceHosting‘in VPN hizmeti. Aklınızda olsun ama Türkiye’deki sansürlü sitelere SadeceHosting VPN ile erişemiyoruz.

Önemli birkaç hatırlatmayı ekliyorum:

 • Bu konudaki teknik destek, yardım taleplerinizi lütfen bana yollamayın. Kurulum ayarları ve diğer sorularınızın cevabı yardım sayfasında var. Etrafınızda bundan anlayacak birileri illa ki çıkar.
 • AceVPN ile dikkatlice karşılaştırıp incelediğinizde daha avantajlı bir VPN hizmetine denk gelirseniz lütfen yorumlarda paylaşın.

Sadece VPN gibi ek ücretle kullanabildiğimiz hizmetlerle gerçek anlamda kullanabildiğimiz internetin utanç ve sıkıntısıyla yazıya burada son veriyorum.

Diğer alternatif VPN hizmetleri/siteleri:

http://www.vpnreactor.com     ücretli

http://www.witopia.net            ücretli

http://www.spotflux.com/     tam bir VPN değil, ücretsiz

http://ultrasurf.us/             tam bir VPN değil, ücretsiz

https://www.tunnelbear.com/     aylık 500 MB ücretsiz seçeneği var, ücretli seçenekleri de.

http://strongvpn.com/         ücretli

http://www.hidemyass.com/vpn/      ücretli (pahalı)

https://www.expressvpn.com/      ücretli (pahalı)

http://www.vpnoneclick.com/    ücretli

http://www.securitykiss.com/     ücretli

https://mediahint.com/     tam bir VPN değil, ücretsiz

https://www.privatetunnel.com/    ücretsiz

“Internet dünyası” hakkında daha birçok şey burada!

KAYNAK: http://mserdark.com/internet-kullanicisinin-can-simidi-vpn/

Bir yanıt yazın

Yorum yapılmamış

Yazar: Semih