Hasan Aslanoba’nın bugüne kadarki tüm yatırımları

  • Internet dünyası
  • 33
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Son zamanlarda yaptığı yatırımlarla adını sıkça duyduğumuz Hasan Aslanoba, bugüne kadar dijitalde 15 farklı şirkete yatırım yaptı. Dijital sektöre yatırım yapmadan önce Erikli Su’nun eski sahibi ve Genel Müdürü olan Aslanoba, yaptığı konuşmalarda dijital bir çağın yaklaşmakta olduğunu ve kendisinin de bu alanda yatırımlar yapacağını belirtmişti.

Yaptığı bu yatırımların yanı sıra Nestle ile yaptıkları ortaklık sonrası, %10’luk hisseye sahip olan ve halen Yönetim Kurulu Başkan’ı olarak görevine devam eden Hasan Aslanoba, Aslanoba Gıda’nın da Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak da halen görevine devam etmekte.

2013 yılında toplamda 20 milyon dolarlık yatırım yapmak istediğini dile getiren Aslanoba şu ana kadar 12,03 milyon dolar ve 5,5 milyon TL değerinde 12 yatırım yaptı. Bu şirketlerin yanı sıra Aslanoba’nın yatırım yaptığı 2 şirket daha bulunuyor; ancak bu yatırımların değeri henüz bilinmiyor.

Yaptığı yatırımların dışında Aslanoba’nın iki tane de internet girişimi bulunuyor. Nakliye hizmeti almak isteyen ya da bu hizmeti sunmak isteyenlere internet ortamı üzerinden ihale sistemi sunan Webnak.com.tr ve organik gıda, süt, et ve deniz ürünü gibi gıdaları kullanıcıların belirledikleri zaman aralıklarında evlerine teslim eden tazedirekt.com Aslanoba’nın kendi e-ticaret girişimlerini oluşturuyor.

Bu listeyi Aslanoba’nın yeni yatırımlarıyla beraber güncelleyeceğimizi de not düşelim.

Boni.me, 1 milyon dolar

boni
Hasan Aslanoba ilk yatırımını Ocak ayının sonunda kapalı alan teknolojisiyle mağazaları ve vitrinleri ziyaret eden kullanıcıları ödüllendiren Boni’ye yaptı. 1 milyon dolarlık yatırımın ardından, Aslanoba şirketin hisselerinin %20’sine sahip oldu.

Tablet Seminerler, 500.000 TL

tablet seminer
Farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerin hazırladığı seminerleri katılımcılarla buluşturanTablet Seminerler, Mart ayının başında Hasan Aslanoba’dan 500.000 TL’lik yatırım aldı.

Anymeeting, 250.000 dolar

anymeeting
Hasan Aslanoba’nın Türkiye dışında da yaptığı bir yatırım bulunuyor. Aslanoba, online olarak toplantı veya webinar düzenlemeye olanak sağlayan Anymeeting’e 250.000 dolarlık yatırım yaptı.

Ehil.com, 1 milyon dolar

ehil
2013 yılında Etohum girişimleri arasında ilk 15’e kalan ehil.com da Aslanoba’dan yatırım alan bir diğer şirket oldu. Mart ayının sonunda 1 milyon dolarlık yatırım alan şirket, temizlik, mutfak, banyo ve sigorta gibi 300 farklı kategorideki hizmet sağlayıcılarını, internet üzerinden hizmet almak isteyen tüketicilerle buluşturuyor.

AlwaysFashion, 500.000 dolar

always fashion
Hasan Aslanoba, geçtiğimiz Nisan ayında lüks butik e-ticaret girişimi olarak hizmet verenAlwaysFashion’a 500.000 dolarlık yatırım yaparak şirketin %10’una ortak oldu.

İncir, 1 milyon dolar

incir
Temmuz 2012’de kurulan ve 2013’ün başından beri aktif bir şekilde hizmet vermekte olanİncir.com, Hasan Aslanoba’dan 1 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Daha önce melek yatırımcı olarak Çağlar Erol, Çiçeksepeti‘nden Emre Aydın, Kaan Karamancı ve Cem Tüfekçi’den yatırım alan İncir.com üzerinde tüketiciler sermayeleri olmadan online mağaza açabiliyorlar.

Etohum, 1,2 milyon dolar

etohum
Etohum Yatırımcılar Kulübü’ne katılmasının ardında Hasan Aslanoba, Etohum’un %10’una1,2 milyon dolar ile ortak olduğunu duyurdu. Yapılan basın toplantısında bu yatırımın 3 yıl içinde 3 milyon dolara çıkacağı ve bunun yanı sıra Aslanoba’nın, Etohum’un seçtiği ve ortak olduğu şirketler için kullanılmak üzere 3 milyon dolar daha ayırdığı açıklandı. Bu meblağının önümüzdeki 3 yıl içinde değerlendirilmesi bekleniyor.

FırsatBufırsat, 1 milyon dolar

fırsat
Türkiye’deki grup indirim ve fırsat siteleri arasında yer alan FırsatBuFırsat da Hasan Aslanoba’dan yatırım alan şirketlerden bir diğer oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarında gerçekleşen yatırımın değeri ise 1 milyon dolar.

HemenKiralık, 1,5 milyon dolar

hemen kiralık
Haziran ayını oldukça hızlı geçiren Aslanoba, tüketicilere kısa süreli ev veya oda kiralama sağlayan HemenKiralık.com’a 212 Venture Capital ile ortaklaşa bir yatırım gerçekleştirdi. Toplamda 2,5 milyon dolar değerinde olan bu yatırımın 1,5 milyon doları Hasan Aslanoba tarafından karşılanırken, 1 milyon doları ise 212 tarafından sağlandı.

Tasit.com, 2 milyon dolar

tasıt
Hemen Kiralık yatırımından bir gün sonra 19 Haziran 2013’te gerçekleşen bir diğer yatırım ise tasit.com’a oldu. Taşıt odaklı seri ilanların yer aldığı tasit.com, Aslanoba Capital’den 2 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Vivense, bilinmiyor

vivense
Ev içi mobilya ve dekorasyon ürünlerini üreticiden alıp, tüketiciyle buluşturan Vivense, Aslanoba Capital’dan yatırım alan bir diğer şirket. 24 Haziran’da ikinci tur yatırımını alan şirketin, bu turda ne kadar yatırım aldığı ise henüz açıklanmadı.

BiTaksi, 2 milyon dolar

bitaksi
Mobile olan merakını çeşitli konuşmalarında dile getiren Aslanoba, mobil cihazlar üzerinden taksi çağırma hizmeti sunan BiTaksi mobil uygulamasına 2 milyon dolarlık yatırım yaptı. iOS ve Android işletim sistemli telefonlarla çalışan uygulamaya yapılan yatırım 24 Haziran tarihinde gerçekleşen ikinci yatırım oldu.

İninal, bilinmiyor

ininal
Ön ödemeli kart sistemiyle kullanıcılara internet üzerinden alışveriş yapabilecekleri bir kart sunan İninal, 12 Aralık’ta yaptığı lansman ile hizmet vermeye başlamıştı ve şirket 26 Haziran tarihinde Aslanoba Capital’den bir yatırım aldı; ancak yatırımın detayları henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

MailMag, 580.000 dolar

mailmg
Mobil cihazlar üzerinden e-posta okuma ve düzenleme deneyimi üzerine bir mobil uygulama olan MailMag, 27 Haziran tarihinde Aslanoba Capital’den 580.000 dolarlık bir yatırım aldı. Bu yatırımın ardından Aslanoba, şirketin %25’ine ortak oldu.

BuldumBuldum, 5 milyon TL

buldumbuldum
27 Haziran’da gerçekleşen bir diğer yatırım ise BuldumBuldum.com’a oldu. İkinci kez, bir günde iki yatırım haberini duyuran Aslanoba Capital, ilginç hediyelik eşyalar ve ürünlerin satışını yapan BuldumBuldum’a, şirketin hisselerinin %20’si karşılığında 5 milyon TL’lik bir yatırımda bulundu.

“Internet dünyası” hakkında daha birçok şey burada!

KAYNAKhttp://eticaretmag.com/hasan-aslanoba-yatirimlari/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih