Kitap incelemesi: Görünmeyen ekonomi

  • Analiz
  • 34
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Kitap Adı: Görünmeyen Ekonomi   Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor?

Yazar: Steven D. Levitt & Stephen J.Dubner

Yayınevi: Boyner Yayınları 

Boyner Yayınları’ndan muhteşem bir kitap daha… Daha önce şiddetle tavsiye ettiğim Mutluluk Dağıtmak (Zappos’un hikayesi) kitabı kadar bu kitabı da tavsiye ediyorum.

Alıcaklar için kitabın tadını kaçırmadan biraz uzun bahsedecem, kusura bakmayın. Kitapta uzun uzun ispatlanan çok ilginç tespit ve çıkarsamalardan örnekler:

– Seçimler: Siyasi bir aday için esas önemli olan şey ne kadar harcama yaptığı değildir; önemli olan “adayın kim olduğu”dur. Bazı politikacılar seçmenler için doğal olarak caziptirler, diğerleri ise açıkça cazip değildirler ve hiçbir para miktarı bunu değiştiremez.

– Hile yapma yöntemleri nelerdir ve hile yapanları nasıl yakalayabiliriz? Bir İsrail kreşinden hikayeler…

– Sınavlarda öğrencilere yardım eden hileci öğretmenler

– Sumo güreşindeki müthiş yolsuzluklar

– Bir bagel satıcısının gözlemleri: Hala umut var! İnsanoğlu sandığımızdan daha dürüst olabilir mi?

– Ku Klux Klan nasıl içeriden çökertilir?

– Neden her tür uzman sizi sömürmek için mükemmel konumdadır?

– Emlakçıların şifreleri: Nasıl ev satarlar?

– İnternetten randevulaşanlar hangi konularda yalan söylerler?

– Neden fahişeler mimarlardan daha çok kazanır?

– Hangisi daha tehlikelidir: bir silah mi yoksa bir yüzme havuzu mu? (silah dediyseniz bilemediniz!)

– Siyahlarla beyazlar arasındaki sınav sonuçları farkları ve “beyazlar gibi davranmak”

– İyi bir okul neden sandığınız kadar iyi olmayabilir?

– Çocuklarına Winner (Kazanan) ve Loser (Kaybeden) isimlerini koyan bir baba… İsimler çocukların geleceğinde ne kadar etkili oldu? Merak ediyorsanız, cevabı kitapta…

– İsimler,isimler,isimler.. En siyah ve en beyaz isimler. En üst ve en alt tabakadaki isimler ve yıllar içindeki değişimleri. Size isminizi verdikleri zaman ebeveynleriniz ne düşünüyorlardı? Eğer gerçekten kötü bir isminiz varsa değiştirmeniz gerekir mi?

Ve daha birçok ilginç konu….

Ülkemizi de ilgilendiren son birkaç konuyla tamamlamak istiyorum. Televizyonlarda konuşan sözüm ona uzmanların ne kadar gerçeklerden uzak,yanıltıcı olduğunu göstermesi açısından bu kitap bir fenomen… Keşke okusalar da ders çıkarsalar. Çünkü “these are facts”, “not gossips”…

– Nicola Çavuşesku’nun kürtaj hakkında zor yoldan öğrendiği şey nedir? (50 yıl önce yasakladığı şeyi sonra serbest bırakmak zorunda kaldı, biz 2013 yılında hala tartışıyoruz!)

– Patlayan ekonomi suç dalgasını azaltır mı? (Neden olmadığını okuyun, öğrenin)

– Jane Roe: Kürtaj hakkında Amerika’nın tarihi davası… 22 Ocak 1973’de bir ayıptan dönüldü ve kürtaj, tüm Amerika’da yasallaştı. Kürtajın yasal olmasının en dramatik etkisi, kendisini yıllar içerisinde ancak gösteren, suç üzerindeki etkisidir. Suç oranı düşmeye başladı. Yasallaşmış kürtaj istenmeyen çocukların sayısını azalttı; istenmeyen olmak ya da yeterli ekonomik şartlara sahip olmamak çocuğu suça itiyordu; yasallaşan kürtaj, bu nedenle, daha az suça yol açtı. Bunun her ülkede ve ülkemizde de böyle olacağı kesindir. Ve nedense bu çok önemli ve avantaj, birçok ekonomist ve araştırmacı tarafından gözardı edilmiş ve açıklıkla saptanamamıştır ta ki Levitt işe el koyuncaya kadar.

Kürtajın diğer olumlu sonuçları şunlar oldu: Çocuk düşürme oranları ciddi ölçüde düştü, gebelik dolayısıyla mecburi nikahlar azaldı, yurtdışına çıkıp kürtaj yaptıranların sayısında da azalma oldu.

Diğer kitap incelemelerime buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar:)

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih