Edward Norton kimdir?

  • Analiz, Sinema
  • 39
  • Yorum yapılmamış
  • Semih
istediğiniz filmlerin üzerine tıklayarak filmlerin vikipedi’deki türkçe açıklamalarına ulaşabilir ve kolay seçim yapabilirsiniz. ingilizce versiyon olan wikipedia’da ise aynı başlıklar her zaman daha ayrıntılı ve kapsayıcı anlatılıyor aslında. ama herkesın kolaylıkla anlayabilmesi acısından ben vikipedi ve kendı bilgilerimi birlestirmeyi tercih ettim.Edward Norton
Edward Norton 2012.jpg
Norton in March 2012
BornEdward Harrison Norton
August 18, 1969 (age 43)
BostonMassachusetts, United States[1]
Alma materYale University
OccupationActor, director, producer, screenwriter, activist
Years active1993–present
Partner(s)Shauna Robertson (2006–present)
Children1

En sevdiğim aktörler arasında 1. gelir dersem abartmam. Doğuştan yetenekli, doğuştan oyuncudur. İlk filmi “Primal Fear”de en yan rollerden birinde olmasına rağmen döktürmüştür ve sonrasında hızla çok iyi filmlerde oynamıştır. Yalnız ne yazık ki son birkaç senede nedendir bilinmez bir düşüş içinde, iyi filmlerde yer almıyor ve çoğunlukla yan rollerde. Umarım uzun süreli olmaz.

Edward Norton (d. Edward Harrison Norton, 18 Ağustos 1969, Boston, Massachusetts), ABD’li sinema oyuncusu.

Norton Boston, Massachusetts’de doğdu ve Columbia’da (Maryland) büyüdü. 1991 yılında, astronomi bölümünde başladığı Yale Üniversitesi’nden tarihkonusunda ihtisas yaparak mezun oldu. Çocukluk yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan oyuncu, üniversitenin yapımı olan birçok tiyatro oyununda da görev aldı.

İlk olarak 1996 yapımı psikolojik drama filmi olan “Primal Fear”da Richard Gere’le birlikte rol aldı. Buradaki başarısı ile Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü. Kariyerinde birçok filmde yer aldı.

Kendisi filimlerden sonra doğa ve insancıl işlerin çok önemli olduğunu belirtir.[1] Birçok kez de bu işler için para toplamış ve bağış vermiştir.[2]Columbia Maryland de büyümüş olup tahsiline burda yapmistir.[3] Iki kardesi vardir, Molly ve Jim.[4] Ingilizceden baska Japonca da konusabilir.[5] Hatta Japon okullarindaki ingilizce kasetlerini bile seslendirmistir.[6] En unlu rollerinden biri ise “derek” bir neo nazi dir.[7] Karakterin kotu olmasina ragmen Edward muhtesem kritikler almistir medyadan.[8] Filim 23 milyon dollar yapmistir.[9] Ama tum sohreti Brad Pitt ile yaptigi “Fight Club” filminde bulmustur.[10] Bu rol icin dovus dersleri bile almistir.[11] Araba kullanmaz genellikle metro ve otobuslerde gorulur.”[12]

Rol aldığı filmler

Pek bilinmeyen Edward Norton

Edward Norton; Boston, Massachusetts’de dünyaya geldi ve Columbia’da (Maryland) büyüdü. 1991 yılında, astronomi bölümünde başladığı Yale Üniversitesi’nden tarih konusunda ihtisas yaptı ve mezun oldu. Çocukluk yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan oyuncu, üniversitenin yapımı olan birçok tiyatro oyununda da oynadı. Bütün eğitim hayatı tiyatro ile iç içe geçmiş ve sonunda Yale Üniversitesi’nin tarih bölümüne kabul edilmişti. Aslında buraya “Okulu bırakıp tiyatro eğitimine devam etmişti” yazmam daha enteresan olurdu, ancak Edward paşa paşa okulunu bitirmiş. Mezun olur olmaz büyükbabasının Japonya’daki bir işyerinde çalışmaya başlamış, ancak orada fazla duramamış. New York’a taşınmış ve 1996′da Richard Gere ile oynama şansını elde ettiği Primal Fear’daki rolünü kapana kadar tiyatroda oynamak, çatı tamir etmek ve garsonluk yapmakla yetinmiş (Aslında taksi şoförlüğü için de başvurmuş ancak kabul edilmemiş). Leonardo Di Caprio’nun aksan problemi yüzünden reddettiği bu rol ona bir de Altın Küre Ödülü ile Oscar adaylığı kazandırmıştı. Aslında Edward’ın da aksan problemi varmış, ancak yönetmene yalan söyleyip bol bol western izleyerek rolüne sıkı çalışmış. Bu film ona başka bir oyuncuya pek de nasip olmayacak bir ün kazandırmış, çünkü çekilme aşamasında oldukça tantana çıkaran filmin gişedeki başarısı bir yana, Edward’ın performansı da eleştirmenlerce çok beğenilmiş. Film daha gösterime girmeden Woody Allen’in Everyone Says I Love You’sunda ve People vs. Larry Flynt’de oynayacağı kesinleşmişti. Bu filmlerin arkasından gelen Rounders, Edward’ın kariyerinde yer alan en zayıf yapım. Bu filme hazırlanmak için Edward Norton ve Matt Damon, Las Vegas’daki Dünya Poker Turnuvası’na katılmışlar.

1998′de American History X’deki acımasız ‘dazlak’a dönüşebilmek için Saving Private Ryan’daki Ryan rolünü reddetmiş ve 14 kilo almış.Bu kiloların tamamının kas olduğunu söyleyebilirim. Bu filmdeki olağanüstü performansı ona En İyi Aktör Oscar adaylığını kazandırdı. Bu sırada Courtney Love’ın Hole grubu ile turneye çıkarak gitar çalıyormuş.
1999′da Fight Club’da rol alır. İlginç yöntemlerle filmlerine hazırlanmayı adet edinen Norton, Fight Club’a hazırlanmak için Brad Pitt’le sabun yapım kursuna gider ve bu kez 7 kilo verir.
2000 yılında ise her büyük star gibi Edward da sonunda kamera arkasına geçmeye heveslenir. Sonuçta gişede çok başarılı olmayan ancak sevimlilikten yıkılan Keeping the Faith’i çekmiş.

İki küçük kardeşi olduğunu, kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi, gitar çalmayı, ralli izlemeyi sevdiğini, Radiohead, REM, RHCP gibi grupların hayranı olduğunu, favori yazarlarının J.D. Salinger, Gabriel Garcia Marquez, Hemingway olduğunu ve bir kedi beslediğini dile getirmiştir. Edward Norton’ı Türkiye’de sinema ve televizyonda Ziya Kürküt yahut Yekta Kopan seslendirmektedir.

Diğer “bir bakışta” analizi burada!

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih