Quentin Tarantino kimdir?

  • Analiz, Sinema
  • 36
  • Yorum yapılmamış
  • Semih
Quentin Tarantino
Quentin Tarantino Césars 2011.jpg
Tarantino on February 25, 2011
BornQuentin Jerome Tarantino
March 27, 1963 (age 50)[1]
KnoxvilleTennesseeUSA
EducationFleming Junior High School
OccupationFilm directorfilm producer,screenwriteractor
Years active1983–present

 

Farklı tarzıyla yönetmenler arasında “kült” olmuş bir isimdir. İzlediğiniz zaman bu Tarantino filmi dersiniz.

Hayatı

Quentin Jerome Tarantino (d. 27 Mart 1963), ABD’li film yönetmeni, oyuncu ve 2 Oscar ödüllü senarist.

1990’ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, bilinen Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir.

1990’lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en tanınmış olanıdır. Tarantino hem popüler hem de art-house sineması hakkında ansiklopedik bilgiye sahip, ağzı çok laf yapan ve son moda konuları takip eden bir hipster olarak tanınır.

Çok daha fazlası için;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Quentin_Tarantino

Filmografisi (yanına “must see” yazdıklarım benim tavsiyelerim, izlenmesi gerekenler)

Yönetmen olaraK

Senarist/yazar olarak

Oyuncu olarak

Pulp Fiction (1994)Kanlı arabanın temizlendiği evin sahibi

Yapımcı olarak

Pek bilinmeyen Quentin Tarantino

Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen 1992 yılında Sundance Film Festivali’nin açılış filmi olan ‘Reservoir Dogs’ ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi. Elmore Leonard’ın ‘The Switch’ adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ‘Pulp Fiction’ 7 (Yedi) dalda Oscar’a aday gösterildi ama yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanabildi. Film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandırdı. Modası geçmiş konuları, modası geçmiş teknikleri ve modası geçmiş oyuncuları kendine has radikal üslubu ile harmanlayıp, ya çok sevdiğimiz ya da tamamıyla nefret ettiğimiz yapımlar haline getiren Tarantino, 90′lı yılların sinemasına kendi tarzını kabul ettirmeyi başardı. Amerikan sinemasının yeni Martin Scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yılında Sundance Film Festivali’nin açılış filmi olan ‘ Reservoir Dogs ‘ ( Rezervuar Köpekleri ) ile ilk çıkışını gerçekleştirdi. Yönetmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı, yapımcılık ve hatta oyunculuk da yapan Tarantino, elde ettiği bu ünü gençlik yıllarında video arşivi olan mağazalarda çalışmasına borçlu olduğunu belirtiyor. 16 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra Carson’da sinema eğitimi gören yönetmen, Manhattan’daki video arşivlerinde çalışmaya başladı. Böylece sayısız yönetmenin yapımlarını görme fırsatı bulan Tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarını yazmaya başladı. İlk olarak Cristian Slater ile Patricia Arquette’nin oynadığı ‘ True Romance ‘ adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynağı bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldı. Aynı şekilde yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği ‘ Natural Born Killers ‘in ( Katil Doğanlar ) senaryosunu satan Tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra ‘ Resevoir Dogs ‘ı ( Rezervuar Köpekleri )çekti. Filmin başrolünde Harvey Keitel’ın oynayacak olması nedeniyle Live Entertainment’ın yapımcılığını üstlendiği ve Peckinpah’ın ünlü ‘ Straw Dogs ‘ının çağrıştıran bu filmin ardından Elmore Leonard’ın ‘ The Switch ‘ adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan ‘ Pulp Fiction ‘ gerçekleştirdi. Yedi dalda Oscar’a aday gösterilen ve yalnızca En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanabilen film ayrıca yönetmene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandırdı.

Diğer bir kült yönetmen için tıklayın!

Diğer “bir bakışta” analizi burada!

Bir yanıt yazın

Yorum yapılmamış

Yazar: Semih