Kitap incelemesi: Nutuk

  • Analiz
  • 42
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Kitap Adı: Nutuk

Yazar: Mustafa Kemal Atatürk

Yayınevi: Alfa Yayınları

Yakın zamana kadar okumamakla büyük hata ettiğim, her Türk gencinin Atatürk ve Cumhuriyetimizin kuruluş safhası hakkında son derece detaylı bilgi sahibi olmak için okuması gereken kitap. Her evde Kuran ile birlikte bulunmalı bence. İkisini de Türkçesinden özümsemek ve anlamak kaydıyla tabiki.

Anı/biyografi şeklinde, Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan ve Kasım 1924’e kadar olan süreci anlatıyor.

Değinecek çok başlık var ama iç ve dış hainler kimlerdi, Amerikan mandasını kimler istiyordu, ne zorluklarla yürütülen bir savaş olduğunu ve bu halkın bağımsızlığı için ne yüce bir mücadele verdiğini, iyi polis-kötü polis oyunlarını, dış güçlerin özellikle İngiltere’nin her türlü musibetin başı olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki idealleri nasıl bir süreçle hayata geçirdiğini, kaç suikastten kurtulduğunu, Meclis’te saltanat veya yabancı maşalığı yapanların hikayesini ve daha birçok şeyi ilk ağızdan kanıtlarıyla(telgraf yazışmaları) okuyacaksınız.

Televizyonunun, uçağın, internetin olmadığı bir dönemdi, şifreli telgraflarla sadece savaşın yürütüldüğünü göreceksiniz. Emeller için telgrafhane basılıp ele geçiriliyormuş, şimdi de interneti ele geçirmeye çalışıyoruz, yani ilerleme yok mu desek:P

Türk milletinin ferdi hisseden herkes bu kitabı okumalı. Atamızın ruhu şad olsun…

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih