Zamanının ötesinde: Oscar Wilde

  • Hayatın içinden
  • 34
  • 0
  • Semih

Detaylı hayat öyküsü için http://tr.wikipedia.org/wiki/Oscar_Wilde

Bir ton mükemmel sözünden en sevdiklerim;

“İnsanlar daha çok kendilerinin ihtiyacı olan şeyleri başkalarına vermeye bayılırlar, mesela öğüt gibi.”

“Bizi kıskananların sayısı, becerilerimizi doğrular.”

“Düşmanlarınızı her zaman bağışlayın.Hiçbir şey onların bu kadar çok canını yakmaz.”

“Oysa herkes öldürür sevdiğini, Kulak verin bu dediklerime Kimi bir bakışıyla yapar bunu, Kimi dalkavukça sözlerle. Korkaklar öpücükle öldürür Yürekliler kılıç darbeleriyle. Kimi gençken öldürür sevdiğini Kimi yaşlıyken. Şehvetli ellerle boğar kimi Kimi altından ellerle. Merhametli kişi bıçak kullanır Çünkü bıçakla ölen çabuk soğur Kimi yeterince sevmez kimi fazla sever. Kimi satar Kimide satın alır Kimi göz yaşı döker öldürürken Kimi kılı kıpırdamadan. Çünkü herkes öldürür sevdiğini Ama herkes öldürdü diye ölmez.”

“Erkekler hep bir kadının ilk aşkı olmak istiyorlar. Onların beceriksiz kibirleri buradadır.Kadınların yaklaşımı daha sağlıklıdır. Onlar bir adamın son aşkı olmayı seviyorlar.”

“Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir”

“Akıllı bir adam kadınlar hakkında ne düşündüğünü söylemez.”

“Kişinin dertleriyle başa çıkmasının en kolay yolu onu başkalarına yüklemektir.”

“Hayatlari boyunca sadece bir kez seven insanlar geri zekalidir. onlara sorarsaniz bunu sadakatleri ve dogrulukları ile izah ederler. bana kalirsa, tembellikleri ve hayalgucu yoksunluklarındandir.”

“Kitle halindeki insanlık, önyargılara boğulmuş, erdem diye adlandırdığı şey tarafından kemirilmiş, püriten, poz yapan bir canavardır. oysa hayatın sanatı, meydan okuma sanatıdır. meydan okumak – kabullenerek yaşamaktan vazgeçip, bunun için yaşamalıyız.”

“Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde “beni anlamıyorlar” diye üzülmek niye?”

“Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm.”

“Moda o kadar sıkıcı bir şeydir ki, altı ayda bir değiştirmek zorunda kalırlar.”

“Beden üzerinde zorbalık uygulayan despotluk vardır. Ruh üzerinde zorbalık uygulayan despotluk vardır. Hem beden hem de ruh üzerinde zorbalık uygulayan despotluk vardır. Birincisine hükümdar denir, ikincisine papa denir, üçüncüsüne halk denir.”

“Bir kadının yeniden evlenmesi, onun ilk kocasından nefret ettiğini gösterir. Bir adamın yeniden evlenmesi, onun ilk karısını çok sevdiğini gösterir.”

“evet dorian, herzaman seveceksin beni. çünkü ben senin işlemeyi göze alamadığın tüm günahları simgeliyorum.”

“Azizler ve günahkarlar arasındaki tek fark, tüm azizlerin bir geçmişe, tüm günahkarların ise bir geleceğe sahip olmasıdır.”

“Erkek yorgun düştüğü için evlenir,kadın merak duyduğu için.Sonunda ikisi de düş kırıklığına uğrarlar.”

Kendi yazdığı bir oyunun galasında, oyunun sona ermesiyle seyirciler tarafından alkışlanarak sahneye çağrılmış ve o sırada kuliste sigara içtiği için önce çıkmak istememiş, yaklaşık yarım saat süren ısrarlı alkışların sonunda elinde sigarasıyla sahneye gelerek bir nefes çektikten sonra, aralarında dönemin önemli kişiliklerinin bulunduğu seyircilere doğru dumanını üfleyip; “Eminim şu anda sahnede sigara içmemi saygısızlık olarak değerlendireceksiniz ama sizlerin de beni sigara içerken rahatsız etmesi büyük saygısızlıktı” sözlerini sarfetmiş.

 “Tarih okumuş herhangi birinin gözünde itaatsizlik, insana özgü bir erdemdir. İlerleme itaatsizlik sayesinde, itaatsizlik ve isyan sayesinde gerçekleştirilir.”

“Yaslilar herseye inanirlar.. Orta yaslilar herseyden kuskulanirlar…Gencler de herseyi bilirler.”

“Düsen bir cığda, hicbir kar tanesi, kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz.”

“Evlilik, ustunde butun kadinlarin anlastigi butun erkeklerin de anlasamadigi bir konudur.”

Kendisine soru soran gümrük memuruna: ” Dehamdan başka deklare edecek birşeyim yok.”

“İnsanların senin hakkında konuşmasından daha kötü bir tek şey vardır: insanların senin hakkında konuşmaması.”

“İnsanlarin yuzde doksani yasamazlar, sadece vardirlar”

“Sevdiklerimize karşı haksızlık yapmamak güçtür.” 

“Kibir en büyük erdemlerden biridir. Buna rağmen, çok az sayıda insan onu aradığını ve hedef olarak seçtiğini itiraf eder. Birçok erkek ya da kadın mutluluğu kibirde bulmuştur. Yine de, insanların çoğu, alçakgönüllülük arayışı içinde dört ayak üzerinde sürünürler.” 

“İyi niyetli insanlar asla işin içinden çıkamazlar. onlar, tıpkı dindar olduklarını göstermek için çok kötü giyinen kadınlar gibidir. iyi niyet dilbilgisi kurallarına daima aykırıdır.”

 “Ben, dünyada baştan aşağıya tanımak isteyeceğim tek kişiyim; fakat bu şimdilik benim için mümkün değil.”

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih