En İyi Yönetmenler-4-David Fincher

  • Sinema
  • 36
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

DAVID FINCHER

http://tr.wikipedia.org/wiki/David_fincher

David Leo Fincher (doğum: 28 Ağustos 1962) Akademi Ödülü adayı olmuş sinema filmi ve video klip yönetmenidir. YediDövüş KulübüZodiac ve Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi gibi filmlerle tanınır.

Denver, Colorado’da Life dergisi yazarı ve başkanı Jack Fincher’ın oğlu olarak doğan David Fincher, Marin County, California’da büyüdü. Sekiz yaşındayken Paul Newman ve Robert Redford’un oynadığı Sonsuz Ölüm filminden etkilenen Fincher, yönetmeye olmaya karar verdi ve 8 mm kamerası ile filmler çekmeye başladı. Ashland, Oregon’daki Ashland Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra deneyim kazanacağını umarak bir animasyon stüdyosunda çalışmaya başladı. 1980 yılında Industrial Light & Magic şirketinde çalışmaya başladı. Bu şirkette çalıştığı süre içerisinde efekt konusunda uzmanlaşan Fincher, Yıldız Savaşları: Bölüm: VI – Jedi’ın Dönüşü ve Indiana Jones: Kamçılı Adam gibi filmlerin yapımında yer aldı. 1984 yılında ILM’den ayrıldı ve Amerikan Kanser Derneği için bir reklam filmi çekti. Los Angeles’taki yapımcıların dikkatini çeken Fincher, 1985’te Rick Springfield’ın yer aldığı The Beat of the Live Drum adlı belgeseli yönetti. Revlon, Converse, Nike, Pepsi, Sony ve Levi’s gibi firmalar için reklamlar çeken Fincher, müzik video klipleri yönetmeye yöneldi.

Se7en (1995)

7 ölümcül günahı işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil ve onun peşindeki iki polis dedektifin çabalarını konu alan bir gerilim başyapıtı. Yönetmen David Fincher imzalı film, gerek sürükleyici konusu gerekse oyuncuların performanslarıyla gişede büyük başarı yakalamıştı. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz kötü adamı ve çarpıcı finali ile şimdiden bir klasik olarak yerini aldı.

The Game (Oyun, 1997)

Nicholas Von Orton, bütün yatırımlarının kontrolünü ve ilişkilerini elinde tutmaya alışık, zeki, kurnaz ve başarılı bir iş adamıdır.

Ancak Orton’un bu düzenli yaşamı, sorumsuz fakat etkileyici küçük kardeşi Conrad’ın ona verdiği beklenmedik bir doğum günü hediyesiyle köklü değişikliklere uğrar. Nicholas oyuna başlarken ortada çok büyük bir ödül olduğunu farkeder ancak bu esrarengiz oyunun kuralları ve amacı hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ayrıca Nicholas karşılaştığı olaylardan hangisinin gerçek, hangisinin oyunun bir parçası olduğunu da anlayamaz. Kendi evinde esrarengiz kişiler tarafından izlendiğini farkeder. Bu kişiler onu ortadan kaldırmak istemektedir.

Bu oyun hayatını sonsuza dek değiştirecek bir ölüm kalım savaşı haline gelmiştir.

Fight Club (Dövüş Klübü, 1999)

Bir araba şirketinde çalışan genç ve profesyonel baş karakter geceleri uyuyamamaktadır. Kahramanımız, bir terapi grubuna katılarak kendini onlardan biri gibi gösterir. Bu durum ona içsel bir rahatlama vermektedir. Bu gruplara katılmak hayatının bir parçası olmuşken, önüne Marla Singer engeli çıkar ve Marla’yla aynı gruplara katılmamak üzere anlaşırlar. Bir iş gezisi dönüşü kahramanımızın evi patlamada yanar. Daha sonraları evinde kalacağı bir arkadaşı olan sabun satıcısını, Tyler Durden’ı, çağırır ve barda başlayan dövüş serüveni bir kulübe dönüşerek sokaklara yayılır.

The Social Network (Sosyal Ağ, 2010)

Jesse Einsberg Facebook’un Ceo’su Mark Zuckerberg rolünde; Justin Timberlake Napster (online müzik dinleme sitesi)’ın kurucusu ve Facebook’un maddi destekçisi olan Sean Parker rolünde; Andrew Garfield para konusunda Zuckerberg ile anlaşamayan Facebook’un ortak kurucusu olan Eduardo Saverin rolünde oynuyor. Film Facebook’un gelişimine dikkat çekiyor. 2004 yılında Harvard’da aniden kurulmasını, nasıl aniden başarı sağladığını ve sınıf arkadaşı olan kurucularının aniden zenginleşen hayatlarının nasıl değiştiğini ele alıyor.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih