Türkiye’nin uluslararası markaları

  • Analiz
  • 37
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Bu konuyu detaylı araştırdım, öyle yurtdışında birkaç mağaza açmakla değil, gerçekten dünyaya yayılmış, dünya markası olmayı başarmış Türk şirketi sayısı           4 (DÖRT) dir. Kendilerini bu meşakkatli yolculuğu başardıkları için kutluyorum.

EFES PİLSEN

http://tr.wikipedia.org/wiki/Efes_Pilsen

Efes PilsenTürkiye‘de üretilen bir bira markası. Efes Pilsen 1969 yılında İstanbul ve İzmir‘de üretilmeye başlamış ve kısa sürede dünyaya açılmıştır.

50’nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Türkiye’nin yanı sıra RusyaMoldovaSırbistanRomanya ve Kazakistan‘da yatırımları olan Efes’in dünyada toplam 17 bira, 4 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi bulunmaktadır.

Bira pazarını ve kültürünü geliştirme yolunda pek çok ilke imza atmış olan Efes, ilk light bira, kutu bira, dönüşümsüz şişe, 5 litre fıçı, kabartmalı kutu, baskılı kutu, şeffaf etiket, 1 lt şişe, fıçı kutu, fıçı şişe ambalaj ve ürünlerini Türk tüketicisiyle tanıştırdı. Türkiye geneline yayılan 202 bayi ve 28distribütörü ile Türkiye’nin en güçlü dağıtım ağlarından birine sahip olan Efes, Türkiye’de biranın hammaddeleri olan maltlık arpa ve şerbetçiotunun gelişiminde de büyük rol oynadı.

Efes, tüketici talep ve beklentilerini ön planda tutarak ürün portföyünü Efes Pilsen, Efes Light, Efes Dark, Efes eXtra, Efes IceMarmara Gold,Bomonti ve lisanslı olarak ürettiği Miller Genuine Draft, Beck’s ve Foster’s markalarını içine alacak biçimde genişletmiştir.

Efes 2007 yılında çıkardığı Gusta (buğday birası) ve Mariachi (agav ve limon aromalı) markaları Efes’in Türkiye pazarındaki yeni ürünleridir.

Başardıklarıyla ilgili daha geniş ama İngilizce bilgi için;

http://en.wikipedia.org/wiki/Efes_Beverage_Group

MAVİ JEANS

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_jeans

Mavi, özellikle denim ürünleri ile tanınan tekstil firması. Türkiye’den dünyaya açılan bir moda markası olan Mavi, 1991 yılında İstanbul’da kuruldu. 17 yıldır Türkiye‘de jean sektöründe varlığını sürdüren Mavi; ABDKanadaAlmanyaAvustralya ve Rusya’nın aralarında bulunduğu 50 ülkede 310’u Mavi Shop olmak üzere 4.000’e yakın noktada hizmet vermektedir. [kaynak belirtilmeli]1996 yılında yurtdışına açılan, New YorkVancouverBerlinFrankfurt,DüsseldorfMunichLeipzigOberhausen ve Moskova’da flagship mağazaları bulunan Mavi, kendi perakende ağının yanı sıra, Nordstrom, Brooklyn Industries, Peek&Cloppenburg, Lord&Taylor ve David Jones gibi zincir mağazalarda da satışa sunulmaktadır.

Adriano Goldschmied, Venucia de Russi ve ilk defa bir blue jeans markası için koleksiyon hazırlayan Rıfat Özbek ve ilk kez bir Türk markası için tasarım yapan Hüseyin Çağlayan Mavi’yle çalışan isimler arasında yer alır.

Yapılan araştırmalara göre Mavi, Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da en iyi markalar arasında gösterilmektedir. 2006 yılında Time Dergisi Mavi’yi Dünyanın en iyi 16 Jeans markası arasında gösterdi.[1] 2004 yılında Amerikan Cosmogirl Dergisi’nin okurları Mavi’yi “En Seksi Jeans” seçti. Mavi Jeans, Kanada’nın en çok satan haftalık gazetelerinden Georgia Straight’in, “Best of Vancouver 2009” araştırmasında en popüler jeans mağazaları arasında gösterildi.[2] Dünyaca ünlü Sportswear dergisinin jean sektörüyle ilgili yaptığı pazar araştırmasında Almanya’da en iyi jean markası, en dost canlısı marka ve en iyi ortak seçilmiştir.

VESTEL

http://en.wikipedia.org/wiki/Vestel

Vestel is a Turkish home and professional appliances manufacturing company consisting of 18 companies specialised in electronicsmajor appliances and information technology. Vestel’s headquarters and production plant are located in Manisa, while the company’s parent conglomerate is the Istanbul based Zorlu Holding.

Vestel, together with its subsidiary brands has a significant share in the European market of consumer electronics and home appliances, in particularTV sets.[1] As of 2006, Vestel was the largest TV producer in Europe with more than 8 million units sold, accounting for a quarter of the European market.[1] Vestel also has a subsidiary brand Vestfrost, which is popular in the Nordic countries.

BEKO (ARÇELİK)

http://en.wikipedia.org/wiki/Beko

Beko is a domestic appliance and consumer electronics brand of Arçelik A.Ş.[1] controlled by Koç Holding.

Beko Elektronik A.Ş. (later Grundig Elektronik A.Ş.) was a Turkish consumer electronics manufacturer, owned by Arçelik.

In 2004, Beko Elektronik purchased Grundig and by January 2005, Beko and its rival Turkish electronics and white goods brand Vestel accounted for more than half of all TV sets manufactured in Europe.[2]

In April 2008, Beko Elektronik A.Ş. renamed itself Grundig Elektronik A.Ş.[3]

At the Extraordinary General Shareholders Meeting of Arçelik A.Ş. on 29 June 2009, it was decided to merge Arçelik A.Ş. with the company’s subsidiary, Grundig Elektronik A.Ş. (to be administered directly by the headquarters of the Arçelik Group) by taking over all of Grundig’s assets and liabilities in whole.[4]

The “Beko” brand name continues to be in use for a number of Arçelik Group products such as television sets,[5] refrigeratorswashing machines anddishwashers, in several countries.[6]

Beko is the official sponsor of the TurkishGermanItalian and Lithuanian premier basketball leagues, as well as the Aris Salonika football team in Greece.

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih