Facebook’un Whatsapp satın alması

  • Analiz, Internet dünyası
  • 33
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Facebook‘un dün gece geç saatlerde WhatsApp’i satın aldığını duyurması gündeme bomba gibi düştü. 16 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ı bünyesine katan Facebook sadece kendi tarihindeki en büyük satın almayı yapmakla kalmadı; teknoloji sektörü tarihindeki en büyük satın almalardan birine de böylelikle imza attı.

Facebook’un 1 milyar dolara Instagram’ı satın almasına şaşırdığımız; Snapchat için 3 milyar dolar teklif etmesine hayret ettiğimiz düşünülürse Facebook’un tam tamına 16 milyar doları WhatsApp’a ödemesi gerçekten sektördeki taşları yerinden oynatıcı bir olay. Üstelik önümüzdeki dört yıl boyunca WhatsApp kurucularına ve çalışanlarına hak edişe göre 3 milyar dolar daha ek ödeme yapacak olan Facebook’un WhatsApp’e toplamda ödeyeceği para 19 milyar dolara denk geliyor.

Facebook WhatsApp’ı neden satın aldı? Rakamlarla WhatsApp

Hızla büyüyen ve her gün yeni oyuncuların katıldığı sosyal mesajlaşma uygulamalarının uzun soluklu lideri WhatsApp 450 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu kullanıcıların %70′i her gün WhatsApp’a bağlanırken popüler uygulama her gün 1 milyon yeni abone kazanıyor.

whatsapp-sayi

Her gün 19 milyar mesaj gönderildiği ve alınan mesajların 34 milyarı bulduğu WhatsApp global SMS hacminden daha büyük bir hazine barındırıyor. Kullanıcıların birbirine her gün 600 milyon fotoğraf, 200 milyon sesli mesaj ve 100 milyon video gönderildiği WhatsApp ayrıca büyüme hızında sadece mesajlaşma uygulamaları arasında değil, sosyal ağlarda da en hızlı büyüme kaydeden platform.

Zira WhatsApp’in 4 yıllık serüvenine baktığımızda uygulamanın bu süre içinde 419 milyon kullanıcıya hızla ulaştığını görüyoruz. Buna karşılık 1.2 milyar kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağ olan Facebook aynı zaman diliminde 145 milyon yeni kullanıcı kazanmış durumda. Twitter’ın ise bu süre içinde kazandığı yeni kullanıcı sayısı ise sadece 54 milyon.

whatsapp-buyume

Facebook WhatsApp’ten korktu mu?

Diğer yandan Facebook’un kendisini geçmesinden korktuğu şirketleri satın alma politikası sürdürdüğü biliniyor. Zira Facebook’un Snapchat’teki potansiyeli görüp 3 milyar doları gözden çıkarması da bu yüzden. Her ne kadar Zuckerberg, satın almanın ardından WhatsApp’in hızlı bir şekilde 1 milyar dolar kullanıcıya ulaşağını gönül rahatlığıyla söylese de kendinden daha hızlı bir büyüme kaydeden WhatsApp sosyal medya devinin gözünü korkutmuşa benziyor.

Sadece kullanıcı sayısı olarak değil gönderilen mesaj ve paylaşılan görseller sayısıyla da WhatsApp Facebook’u sosyal paylaşım alanında da zorluyor. Zira WhatsApp üzerinden gönderilen fotoğraflar günde 600 milyon adedi bulurken Facebook’ta bu sayı 350 milyon. Snapchat’te gönderilen “snap”lerin sayısı 400 milyonken Instagram’da 55 milyon.

Diğer yandan işin biraz daha magazinsel yanına bakarsak WhatsApp kurucularından Brian Acton’ın 2009 yılında Facebook’a iş başvurusu yaptığı ancak reddedildiğinin ortaya çıkmasıyla bu sektörde işlerin nasıl hızla değiştiğini anlamamız için çok güzel bir örnek. Zira Facebook bundan 5 sene önce normal bir çalışan olarak işe alabileceği Acton’ı reddederek şimdi onun kurduğu ve kendine rakip olan şirkete 19 milyar dolar ödemek durumunda kaldı.

KAYNAK: http://sosyalmedya.co/facebook-whatsapp-neden-aldi/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih