Dizi önerisi: Dexter – Adalet dağıtan katil

  • Sinema
  • 32
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

aa

Dexter, gerilim türünde geç keşfettiğim ve favorim haline gelen dizilerden biriydi. Henüz izlememişler ve tekrar hatırlamak isteyenler için bazı bilgiler;

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006’da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir. Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan, aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat sürdürüyor. Miami’ de geçen hikaye Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay’ in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

Dexter dizisi geniş eleştiriler ve popülerlik kazanmıştır. Showtime dörüncü sezonda bugüne kadar en çok izlenen bölümüne imza atmıştır, 2.6 milyon izleyici ile rekor kıran dizi 13 Aralık 2009 tarihinde kendi sezon finali yayınlandı. Michael C. Hall, Altın Küre de dahil olmak üzere Dexter rolüyle birçok ödüle layık görüldü ve adaylık aldı. 8. sezonun galası 3 milyon izleyici ile şimdiye kadar Dexter’daki en çok izlenen bölüm oldu.

Ocak 2013’te, Showtime Dexter’in sekizinci sezonunun 30 Haziran tarihinde başlayacağını duyurdu. Nisan 2013 yılından itibaren devam eden spekülasyonlar ardından, Showtime sekizinci sezonun Dexter’ın son sezon olacağını açıkladı ve 23 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan final bölümü ile izleyicilerine veda etti.

HİKAYE

Annesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry’nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfetti. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter’in öldürme isteği gittikçe artar. Harry Dexter’e masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

  • En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
  • Dexter’ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.
  • Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.

Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahalini temizlemeyi gösterdi. Dexter “Karanlık Yolcuyu”(öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter’da her öldürdüğü katilden bir şey alır: bir neşter ile o kurbanının yanağını bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır onlarıda toplar. koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter’ı bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünürmek, iyi bir insan ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve “normal” insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını, ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı “sevgi” dir. O Harry’nin eğitiminden habersizdir ama Harry’nin Dexter’e gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter “normal olmanın” bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter’a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody’e (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison’a) bağlılığı, onun öldürmek için “ihtiyaç” duyduğu şey Dexter’ın hayatını zorlaştırmaktadır.

Miami en aşağılık suçluları ve Dexter’ın düşmanlarından bazıları şunlardır. Buz Kamyonlu Katil/Rudy Cooper/Brian Moser, Little Chino, Miquel Prado, The Skinner, Arthur Mitchell/Trinity Killer, Jordan Chase, Travis Marshall, and Isaak Sirko.

Dizinin başında, “Buz Kamyonlu Katil” Dexter’ın bir seri katil ve onun yaşam tarzı bilerek, Dexter’a mesajlar gönderir. “Buz Kamyonlu Katil” lakaplı bir seri katil olarak Miami Metro departmanında soruşturma olarak girer. Daha sonra, Katilin Rudy Cooper Olduğu ortaya çıkar. Ayrıca katil Debra’nın sevgili ve protez doktorudur. Rudy aslında Dexter’ın biyolojik kardeşidir, Brian Moser’ın annelerinın bir kargo konteynerının içinde öldürülmüş olarak tanıklık etmesinden ötürü Dexter bunu bilir. Brian Debra’yı öldürmek ister, ancak Dexter polisler olay yerinde gelmeden önce müdahale eder ve Brian’ı durdurur. Daha sonra, Dexter bir tuzak kurar ve öz kardeşi olan Brian’ı öldürür ve buna intahar süsü vermeyide ihmal etmedi. O kardeşini öldürdüğü için suçluluk hissediyor. Onu olduğu gibi kabul ediyor ve Debra’yı koruyor. Eğer Debra doğruyu bilse idi, onu reddeder miydi?

James Doakes Dexter’den şüphe etmeye başlar ve Dexter’ı takip etmeye başlar. FBI’den Ajan Frank, Liman Koyu Kasabı avı için Miami Metro Departmanına gelir. Aslında Dexter’ın olan kurbanlar keşfedildi. Dexter da kendisinin karanlık tarafının farkında olan Lila ile çıkmaya başlar. Dexter her şeyi kız arkadaşıdan uzak tutmaya çalışır. Rita Dexter’dan şüphelenmeye başlar. Sonunda, Doakes, Dexter’ın gizli sırrını öğrendi ve Lila tarafından öldürüldü. Dexter ve Rita yeniden birlikte olmaya başladırlar ve Lundy evine döndü. Lila sezon sonunda Dexter tarafından Paris’te öldürüldü. Lila önceden Rita’nın çocukları Astor ve Cody’i öldürme teşebbüsünde bulunmuştu.

Başsavcı Yardımcısı Miguel Prado’nun kardeşini yanlışlıkla öldürdükten sonra onunla arkadaş olmaya başladı. Debra dedektifliğe yükseldi ve The Skinner olarak bilinen bir dava üzerinde çalışmaya başlar. Dexter, Miquel’e Harry’nin kodlarını öğretmeye çalışır ama o Dexter’ın eğlendiğini düşünür. Miquel, Dexter’ın aksine çok kararsızdır ve Lawyer Ellen’ı nefretinden ötürü öldürür. Bundan sonra, Dexter, Miquel’i takip eder ve onu öldürür. Miquel’in ölümünü Skinner üzerinden komplo kurar.

KARAKTERLER

Dexter Morgan

Bir seri katil, aynı zamanda da cinayet masasında çalışan bir kan analistçisidir. Yakınları kısaca “Dex” der. Debra adında bir kız kardeşi vardır. 3. sezon final bölümünde Rita ile evlenmiştir. Rita’dan Harrison adında bir oğlu vardır.

Rita Bennett

Dexter ile evlidir. 3 kere evlenmiştir. Biri Dexter’dan, diğer ikisi eski kocası Paul’den olan 3 çocuğu vardır. 16 yaşında evlilik geçirmiş, ardından Paul ile evlenmiş, ondan boşanıp Dexter ile evlenmiştir. 4. sezon final bölümünde (The Getaway) Harrison’ın önünde Üçlemeci tarafından öldürülmüştür.

Debra Morgan

Kitapta adı “Deborah” olarak geçmektedir. Yakınları kısaca “Deb” der. Dexter’ın ağzı bozuk üvey kız kardeşidir. Dexter gibi cinayet masasında çalışmaktadır. Buraya ahlak masasından gelmiştir. 1. sezonda Dexter’ın öz ağabeyi tarafından öldürülmeye çalışılmıştır.

Harry Morgan

Polistir. Dexter’ın üvey babasıdır. Onun içindeki insan öldürme arzusunu fark edince onu eğitimli bir seri katil olarak büyütmüştür. Hatta “Harry’s Codes” (Harry’nin Kuralları) adında kuralları vardır.

DEĞERLENDİRME

ilk dört sezon ve ikinci dört sezon olarak değerlendirilmesi gereken dizi.

ilk dört sezon ortalama üstü ve mükemmel sezonlardan oluşurken, ikinci dört sezon ise vasat ve vasat altı sezonlardan oluşuyor.

bundan sonrası ağır spoiler.

spoiler

birinci sezon şüphesiz en orijinal sezon. kötüleri cezalandırma fikri elbette orijinal değil ama bunun bir seri katil konsepti içinde sunulması ilk sezonu orijinal kılıyor.

ilk sezon, dördüncü sezonla birlikte dizinin zirvesinde çünkü dördüncü sezonda tanışacağımız arthur mitchell* ile birlikte dizide dexter haricindeki katillerden en sağlamlarından olan brian moser* dexter’ın bu sezondaki düşmanı olarak karşımıza çıkıyor.

tabi brian moser sadece katil olarak değil dexter’ın öz kardeşi olarak da dizinin temel hikayesinde önemli bir yer kaplıyor ve dizinin bittiği bu günlerde dexter deyince akla gelecek ilk karakterlerden biri.

brian moser aynı zamanda dexter’ın öldürdüğü o kadar insan arasında gönülsüzce öldürdüğü tek insan oldu.

birinci sezon baş düşman: ice truck killer
puan: 9/10

——————————————————————————————————————————–

ikinci sezon ilk sezon kadar iyi olmasa da yine de güzel bir sezon, sezonu güzel yapanların başında ise james doakes geliyor. sürekli olarak küfürlü konuşması ve dexter’a kafayı takmış olması ile eğlenceli bir karakterdi ama dexter’a kafayı takmış olması sonunu da getirdi.

ilk sezondan farklı olarak baş düşman bu sefer bir seri katil değil, sadece dengesiz ve belli bir ölçüde tehlike olabilen lila tournay olması ise sezonun zayıf unsurlarından biriydi.

sezon iki aynı zaman dexter ve rita’nın ilişkilerinin ciddileştiği sezon oldu.

ikinci sezon baş düşman: lila tournay/ james doakes
puan: 8.5/10

————————————————————————————————————————————

üçüncü sezon ilk dört sezon içinde en zayıf olan olarak göze çarpıyor. miguel prado ile dexter’ın arasındaki arkadaşlığın üzerinden ilerleyen sezon miguel prado‘nun pek de inandırıcı olmayan dönüşümü ve saçma sapan bir nedenden cinayetler işleyen skinner karakteri ile pek iz bırakmayan bir sezondu.

üçüncü sezona dair hatırlanacak en önemli şey dexter’ın evlenmesi.

üçüncü sezon baş düşman: miguel prado/ skinner
puan: 7/10

————————————————————————————————————————————

dördüncü sezon şüphesiz dizinin en iyi sezonuydu. dizi boyunca dexter’dan daha iyi yazılmış ve oynanmış bir karakter varsa o da trinity killer olarak tanınan arthur mitchell karakteriydi.

sonradan “üçlemeci” değil “dörtlemeci” olduğu ortaya çıkan katilimiz john lithgow tarafından mükemmel bir şekilde canlandırıldı ki bu performansı ile lithgow altın küreyi kazanmıştı.

dördüncü sezonu unutulmaz kılan ise müthiş finaliydi, dexter oynadığı kumarı kaybetti ve karısı rita üçlemecinin son kurbanı olurken, oğlu harrison da kendisi gibi annesinin kanları içinde kaldı.

dördüncü sezon baş düşman: trinity killer
puan: 10/10

————————————————————————————————————————————-

beşinci sezon dexter’ın ilk vasat sezonuydu. üçüncü sezona benzer olarak dexter bu sefer lumen ann pierce ile kendini bir ortaklık içinde bulmuştu. bir yandan ise bekar bir baba olmaya alışmaya çalışıyordu.

jordan chase ve avanesini, lumen ile birlikte harcadıkları sezon iz bırakmadan geçip gitti.

beşinci sezon baş düşman: jordan chase
puan: 6/10

————————————————————————————————————————————-

beşinci sezon ile aynı kalibrede vasat bir sezon daha. umut verici bir şekilde başlamış olmasına rağmen doomsday killer karakterini canlandıran colin hanks‘in abartılı oyunculuğu ve akıl hocasının aslında bir hayalden ibaret olması gibi bayık bir şaşırtmacayla devam eden sezon vasatı aşamadı.

sezonun tek önemli anı, aynı zamanda son iki sezondaki gidişatı da etkileyen finalde debra’nın dexter’ın gerçek kimliğini öğrenmesiydi.

altıncı sezon baş düşman: doomsday killer
puan: 6/10

————————————————————————————————————————————-

yedinci sezon, beşinci ve altıncı sezonun izinde giden ama isaak sirko ve hannah mckay gibi başarılı karakterler sayesinde biraz daha iyi görünen bir sezon olmuştu.

debra’nın dexter hakkındaki gerçeği hazmetme evresi sezonu yavaşlatırken, dexter’ın gündüz vakti atış poligonun rahatça adam öldürmesi de artık dizinin cıvıtmaya başladığının göstergesiydi.

yedinci sezon baş düşman: isaak sirko/ hannah mckay
puan: 6.5/10

————————————————————————————————————————————-

sekizinci sezon sonuncu ve açık ara en kötü sezondu.

yedinci sezon finalinde maria’yı öldüren debra’nın bitmek bilmeyen bunalımı, evelyn vogel ve oğlu gibi zorlama bir hikayesi olan silik karakterler, dexter’ın zach’i yetiştirme saçmalığı son sezonu çekilmez kılmaya yetiyor.

bütün bunlar dışında sezonun en büyük sorunu çok dağınık olması ve hikayenin bir türlü nereye gideceğine karar verememesiydi. bunun en güzel örneği vince’in kızı olarak ortaya çıkan tipti. sekiz sezondur dizinin şebek karakteri olarak takılan vince aniden bir kızı olduğunu öğrendi ve baba-kız son sezonda oldukça fazla dakika gözüktü ama bu hikaye hiç bir yere bağlanmadı, vince bir kız evlat sahibi oldu o kadar. elbette dizide yan karakterlerin de hikayeleri olabilir ama bunlar ana hikayeye hizmet ettiği sürece anlamlıdır. final sezonu gibi önemli bir sezonun dakikalarını vince ve kızına ayırmak artık dizinin söyleyecek bir şeyi kalmadığını bariz şekilde gösteriyor.

dizinin sonuna ise söylenecek bir şey yok, amerika’da kimliğini gizlemek isteyen herkesi gibi dexter da oduncu oldu çıktı, teknesi ile birlikte içine girdiği hortumda nasıl ölmediğini sormak bile artık anlamsız.

bu sezona dair söylenecek tek olumlu söz varsa o da harry’nin dexter’a öğrettiği kuralların nasıl oluştuğunu görmekti.

sekizinci sezon baş düşman: oliver saxon
puan: 4/10

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih