İstanbul’un Dev Projeleri İnteraktif Haritada: Megaİstanbul

  • Hayatın içinden
  • 26
  • 0
  • Semih

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbul SMD), son 10 yılda planlanan ve uygulanmakta olan İstanbul’a dair projeleri interaktif bir haritada toplayarak geleceğin İstanbul’unu çizdiği bir çalışmaya imza attı.

megaprojeleristanbul.com adresinden erişilebilen çalışmada bu tasarlanan projeler hayata geçtiğinde İstanbul üzerindeki etkilerini görme amacını taşıyor. Çalışmada projeleri İstanbul haritası üzerinde görmek için haritanın sağ köşesinde yer alan “Projeler” bölümünden seçiminizi yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu projeleri türüne ve açıklanma tarihine göre de filtreleyebiliyorsunuz.

istanbul-mega

Projeleri seçtikten sonra İstanbul üzerindeki yerini yakından görmek için “yakınlaştır” a tıklanabilirken proje hakkında detaylı bilgi almak için ise “künye” seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Künye sayfasından proje hakkında özet bilgilere, proje sürecine ve fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

Haritayı uydu görünümü haricinde fiziki ve sokak bazlı da görüntülemek mümkün. Çalışmada 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi yapımı oldukça tartışılan projeler de yer alıyor. Böylelikle interaktif bu harita sayesinde bu projelerin tamamlandığında nasıl gözükeceği ve İstanbul’un yapısını nasıl etkileyeceğini görebiliyorsunuz.

mega-istanbul

Geleceğin İstanbul’una kuş bakışı bakmamızı sağlayan Mega İstanbul çalışması tüm İstanbullulara yaşadıkları şehri bekleyenler hakkında bir öngörü sunarken kent doğası ve kimliğinin nasıl değişime uğrayabileceğini de gözler önüne seriyor.

KAYNAK: http://sosyalmedya.co/mega-istanbul/

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih