Mutluluk üzerine kitaplar

  • Hayatın içinden
  • 30
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Milletçe zor ve aynı zamanda eşsiz bir yaz geçiriyoruz. Bu zamanlarda mutlu olmayı ve bol bol gülmeyi de unutmamak gerek. Mizah seviyemizdeki artış gülmemize hayli yardım etti, ediyor ve fakat bu size çok yardım edemiyorsa, daha fazlasını istiyorsanız mutluluk üzerine yazılmış kitapları okumanızı tavsiye ederim. Nedir bu mutluluk, neden hep kısa sürüyormuş gibi geliyor diye kafa yorarken birkaç kitap buldum. Bu yaz diğer kitaplarımdan vakit kaldığı sürece birkaç tane okumayı planlıyorum. Hem plajda okunabilecek kadar rahat olduklarını düşünüyorum hem de gerekli!

Daniel Gilbert – Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler

 - Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler

Mutluluk hakkında bu zamana kadar yazılmış en iyi kitaplar arasında yer alan Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler’in yazarının bir de “Neden Kötü Kararlar Veriyoruz?” başlıklı TED konuşması var ki onu da izlemenizi tavsiye ederim. Kitap mutluluğu engelleyen birçok şeyi  daha rahat görmemizi ve üstesinden gelmemizi sağlayabiliyormuş. Uzun süren bilimsel araştırmalar sonucu yazılan kitabı okuması da hayli rahatmış.

http://www.pandora.com.tr/urun/mutluluk-uzerine-cesitlemeler/175298

Dalai Lama – Mutluluk Sanatı

Mutluluk SanatıSöz konusu mutluluk olunca her şeyi bilime bırakmamak gerekiyor. Dalai Lama, yıllardır mutluluk peşinde koşanların takip ettiği, felsefesini benimseye çalıştığı bir adam. Kaos ortasında iç huzuru bulmak isteyenler için birebirmiş. Bize en çok bu lazım sanırım.

http://www.pandora.com.tr/urun/mutluluk-sanati/110376

Matthieu Ricard – Mutluluğa Övgü

mutluluğa övgü

Filozof bir babanın oğlu olan Matthieu Ricard moleküler biyoloji doktorasını tamamladıktan sonra Himalayalar’a yerleşen ve hayatını bir keşiş olarak devam ettiren bir adam. İçindeki bilim adamını tamamen bir kenara itmeyip, meditasyonun nörolojik etkilerini de inceledi. Bu kitabın hayli ilginç olduğunu düşündüğümden sanırım önceliği buna vereceğim. Yazarın bir de TED konuşması var ki onu da kaçırmayın derim.

http://www.pandora.com.tr/urun/mutluluga-ovgu/148908

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=vbLEf4HR74E]

Gretchen Rubin – Mutluluk Projesi

Gretchen Rubin

New York Magazine yazarı Gretchen Rubin’in yaşadığı bir epifaniden yola çıkarak yazdığı, hayli eğlenceli olduğu söylenilen bir kitap Mutluluk Projesi. April Yayınevi’nin kitap tanıtımı ise şöyle;
Kitap mutlu olmak için birçok nedeni olan ancak yine de melankoli, güvensizlik, halsizlik ve suçluluk duygularından bir türlü sıyrılamayan Gretchenin on iki aya yaydığı projesinin bir dökümü niteliğinde. Herşey Gretchenin bir gün otobüsün bulanık penceresinden dışarıyı izlerken, bir yandan şemsiyesini kapatmaya çalışan, bir yandan kulağında telefon, bebek arabasını idare eden kendi yaşlarında bir kadını görmesiyle başlıyor. “İşte ben,” diye düşünüyor o an Gretchen, “bu benim ve artık böyle olmak istemiyorum.”

http://www.pandora.com.tr/urun/mutluluk-projesi-cep-boy/281317

Jonathan Haidt – The Happiness Hypothesis

mutluluk

Son olarak, tüm dünyayı kasıp kavuran ve mutluluk dendiğinde akla gelen ilk kitap Jonathan Haidt’in The Happiness Hypothesis adlı kitabı. Sonunda yazarın bu kitabı dilimize çevrildi, okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Psikoloji profesörü Haidt, Plato’dan İsa ve Buda’ya kadar geçmiş düşünürlerce keşfedilen on mutluluk teorisini araştırıyor ve birçok ortak nokta görüyor. Bu teorileri de modern psikoloji ile birlikte inceliyor ve bu kitap çıkıyor ortaya. Bunun da hayli keyifli olacağını düşünüyorum.

http://www.pandora.com.tr/urun/mutluluk-varsayimi-modern-gercekligi-kadim-bilgelikte-bulmak/355739

 

Var mı sizin de önerileriniz?

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih