Yeni diziler: 3 yeni başlayan yabancı dizi önerisi

  • Sinema
  • 37
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

FOREVER

Adından da kısmen anlaşılabildiği gibi konu sonsuzluk. Daha doğru tabirle ve konunun aslı olarak; ölümsüzlük. Başrolünde Ioan Gruffudd’in Henry adıyla adli tıp doktoru olarak rol aldığı dizinin, bildiğimiz ölümsüz kahramanı da ta kendisi. Henrynin ölümle bu kadar iç içeyken önce mezar kazıcılığı yapıp ardından yine ölümle ilgili bir mesleğe yönelmesini elbette ki hiç yadırgamıyoruz. 200 yıldır çeşitli şekillerde ölüp her seferinde dirilen ve kendini suyun içinde bulan Henry bütün bunların nedenini kendi de bilmiyor. İlerleyen bölümlerde nedenini öğreneceğimizi düşündüğümüz bu sırrı Henrynin tek arkadaşı Abe (Judd Hirsch) biliyor. Hikaye kahramanın ağzından anlatılıyor ve diziye yine Henrynin kendini tanıttığı bir konuşmayla giriliyor. Hayatın sürprizlerine alışmış ve şaşırmanın ne demek olduğunu neredeyse unutmuş olan Henrynin kendi ağzından hikayesi: “Adım Henry Morgan. Hikayem oldukça uzun. Kulağa biraz mantıksız gelebilir. Hatta muhtemelen bana inanmayacaksınız. Ama yine de size anlatacağım çünkü her şeyden önce çok, gerçekten çok zamanım var. Çok dolu bir hayat yaşadım, deli gibi aşık oldum. Kalbim kırıldı. Savaşlara katıldım, görmem gerekenden çok daha fazla ölüm gördüm. Uzun hayatım boyunca birçok son yaşadım ama yalnızca bir başlangıcım oldu.”

Dr. Henry Morgan (Ioan Gruffudd) is a New York City medical examiner who studies the dead for criminal cases and to solve the mystery of his own immortality. Since his first death 200 years ago as a doctor in the African slave trade, when he dies Morgan disappears almost immediately, and returns to life in a nearby body of water without clothes. Having also stopped aging, his long life has given Morgan broad knowledge and remarkable observation skills which impress most people he encounters, including NYPDDetective Jo Martinez (Alana De La Garza). Flashbacks depict events from Morgan’s life, during which he has been married, fought in wars, dissected, and hanged for heresy; when he has been exposed, Morgan has fled to somewhere else in the world. Only antiquarian Abe (Judd Hirsch), whom Morgan and former wife Abigail found as a newborn in a German concentration camp during World War II, knows that he is immortal. Morgan is stalked by a murderer, “Adam”, who has learned his secret, and claims to have had the same “curse” for 2,000 years.

SCORPION

Üstün zekaya sahip bir grup eksantrik insan, modern çağın getirdiği tehditleri ve dünyanın sorunlarını birlikte çözmeye karar verirler.

Inspired by a true story, eccentric computer genius Walter O’Brien and his team of brilliant-minded outcasts cannot function normally in society. One day they are recruited by federal agent Cabe Gallo of the U.S. Department of Homeland Security when a serious problem arises. Even though O’Brien and Gallo have history, he and his friends agree to help solve the problem and ultimately become the last line of defense against complex, high-tech threats around the globe.

This team of masterminds is codenamed Scorpion, which includes O’Brien, one of the smartest persons in the world with a 197 IQ and his friends (as Agent Gallo describes them), Sylvester Dodd, a “human calculator” dealing in statistics, Happy Quinn, a “mechanical prodigy” and Toby Curtis, a “world-class shrink” (a Harvard-trained behaviorist). Paige Dineen is a former waitress whose interaction with people translates the real world to them; they, in exchange, translate her young mentally gifted son, Ralph, to her.

Opening Introduction: (narrated by Elyes Gabel) Inspired by the life of Walter O’Brien:

My name is Walter O’Brien. I have the fourth highest IQ ever recorded: 197. Einstein’s was 160. When I was 11 years old, the FBI arrested me for hacking NASA to get their blueprints for my bedroom wall. Now I run a team of geniuses tackling worldwide threats only we can solve. Toby’s our behaviorist. Sylvester’s a human calculator. Happy, a mechanical prodigy. Agent Cabe Gallo’s our government handler. And Paige? Well, Paige isn’t like us. She’s normal and translates the world for us while we help her understand her genius son. Together, we are Scorpion.

HOW TO GET AWAY WITH MURDER

Bir grup hırslı hukuk öğrencisi ile onların kriminal savunma derslerine giren gizemli profesörlerini konu edinen How to Get Away With Murder; onların hem kendi hayatlarını değiştirecek, hem de tüm üniversiteyi çalkalayacak bir cinayet davasına karışmalarını konu ediniyor.

A group of ambitious law students and their brilliant criminal defense professor become involved in a twisted murder plot that promises to change the course of their lives.

 

Bir yanıt yazın

Yorum yapılmamış

Yazar: Semih