3 tane mükemmel başucu gezi kitabı

  • Seyahat
  • 34
  • Yorum yapılmamış
  • Semih

Görmeniz Gereken 501 Doğa Harikası

Yazar Kolektif Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa s. 544

http://imgur.com/WQA2jho
http://imgur.com/d4EWpjI

Bu kitapta sıradağlar, çöller, kanyonlar, nehirler, buzullar, bataklıklar, falezler, şelaleler, mercan resifleri, tropikal yağmur ormanları ile birlikte, evinden çıkmayı sevmeyen televizyon gezginlerini bile heyecanlandıracak zengin seçenekler bulunuyor. Everest Dağı, Cebelitarık Kayalıkları ve Büyük Rift Vadisi gibi dünyaca ünlü yerlerin yanı sıra adını daha önce hiç duymadığınız doğa harikalarıyla da karşılaşacaksınız. Yöre sakinleri ve coğrafyacılar dışında kaçımız Macaristan’daki Hortobagy Ulusal Parkı’nı, Japonya’daki Shirakami-Sanchi Ormanı’nı ya da Kuzey Kutup Dairesi içindeki güzelim Wrangel Adası’nı duymuşuzdur? Kitapta bunlarla birlikte bildiğimiz, belki de çok yakınında yaşayıp görmediğimiz başka harikalar da yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Yapmanız Gereken 501 Yolculuk

Yazar Kolektif
Çeviri Fügen Yavuz
Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa s. 544

http://imgur.com/7VVgiNP
http://imgur.com/zwJZnZK

Tatile çıktığımız zaman genellikle yolculuğun kendisinden zevk almayı ummayız. İstediğimiz, yolculuğun bir an önce sona ermesidir, önemli olan gideceğimiz yerdir. Güneşlenmek isteyen tatilcilerin çoğu, gidecekleri sahil beldelerine mümkün olduğu kadar kolay ve hızlı ulaşmayı tercih eder: havaalanındaki kuyruklar, uçuş, oradan oraya yürümek, trafik, hiçbiri istenen şeyler değildir. Ne var ki son yıllarda, giderek daha çok sayıda kişi, deniz kıyısının keyifli tembelliğinden vazgeçmese de farklı yolculukların kendine has ilginç ve iddialı yanlarının büyüsüne kapılıyor. Bu kişiler yola çıkmanın kendilerine olağanın dışında deneyimler kazandıracağını, yerel halklarla karşılaşıp ilişkiye geçme olanakları yaratacağını, yeni yerler, farklı kültürler, tarihi yerler ve muhteşem görüntülere şahit olma imkânı sağlayacağının farkına varan kişiler.

Kitapta çok çeşitli rotalar göreceksiniz. Rotaların bazıları sadece bir iki saat sürerken, bazıları altı ayda tamamlanıyor. Ulaşım çoğunlukla yaya olarak, bisiklet, araba, tekne, tren, uçakla, at, katır üstünde, hatta köpeklerin çektiği kızaklarla yapılıyor. Yılın farklı dönemlerinde başlayan, Kuzey Kutup Dairesi’nin karlı alanlarından Sahra Çölü’nün bunaltıcı sıcaklarına dek, dağlardan ve vadilerden, ormanlar ve korulardan geçip, nehirler ve denizler aşan yolculuklar var. Antik bölgelere ulaşmak, uzak diyarlarda yaşayan halkları tanımak ve vahşi doğayı keşfetmek için yapılan bu yolculuklar, olağanüstü güzellikte manzaraları gözler önüne seriyor.

Seçiminiz ister Yukon nehrinde kanoya binmek, ister Türkiye’nin Likya yolunda yürüyüş yapmak, Norveç kıyılarında tekne gezisine çıkmak, Mavi Yolculuk’ta Ege kıyılarında denize girmek, trenle Himalaya Dağları’nı görmek, Şili’nin üzüm bağları arasında dolaşmak ya da Kuzey Avustralya’da bisiklete binmek olsun, bu kitapta en bezgin gezginleri bile baştan çıkaracak seyahat seçenekleri bulacaksınız.

Seyahate çıkmak için çok çeşitli sebepleriniz olabilir. Gizemli Maya piramitlerini görmek isteyebilir ya da dini öneme sahip bir yere gitmek isteyebilirsiniz.

Kanada’nın yabanıl köşelerinde doğa ile başbaşa kalmak isteyebilir ya da sadece göl kenarındaki bir eski patikada yürüyüş yapmak isteyebilirsiniz. Belki de hareket etmeyi seven birisiniz ve sizi yağmur ormanlarına seyahat etmek ya da İtalya’nın güneyini bisikletle dolaşmak mutlu edecektir. Belki de deniz kenarındaki bir konaklama yerinden bölgenin iç kısımlarına yolculuk yaparak çocuklarınızı mutlu etmek istersiniz. Kuşları, balinaları gözlemlemek, sanat, Roma İmparatorluğu, yemek ya da şarap gibi özel ilgi alanlarınız olabilir.
Tercihiniz ne olursa olsun rüyalarınızı gerçekleştirecek bir rota mutlaka vardır.
(Tanıtım Bülteninden)

Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 100 Yer

Yazar Kolektif Yayınevi
Boyut Yayın Grubu
Sayfa s. 288

http://imgur.com/3oHe4x1
http://imgur.com/jSLXYxs

Boyut’tan okurlarına iklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalık yaratmaya adanmış olağanüstü bir eser daha geliyor. “Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 100 Yer”
Dünyada iklim değişiminin tehdit ettiği, 100 eşsiz yer, 100 muhteşem fotoğraf… Tam 288 Sayfa…

Birkaç kuşak içerisinde dünya üzerinde önemli değişikliklere sahne olması beklenen 100 eşsiz yerin incelendiği “Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 100 Yer”, yok olma tehlikesi altındaki güzelliklerin korunmasına dikkat çekmeye yönelik dev bir adım niteliğinde. Tamamı kuşe kağıttan oluşan eserde yer verilen 100 yer, Hükümetler Arası İklim Değişimi Paneli (IPCC) IV. Değerlendirme Raporu baz laınarak hazırlandı. Getty Images’da çalışan ve dünyanın en iyileri arasında gösterilen fotoğrafçılar tarafından çekilen 100 çarpıcı karenin tamamı renkli ve okuyucuları gezegenimizin farklı coğrafyalarına götürüyor.

Amerika’dan Yeni Zelanda kıyılarına, Afrika’dan Sibirya’ya….

Eserde dünyaca bilinen önemli kişilerin, iklim değişikliğinin hayatlarını nasıl etkilediğini anlattıklaırı yazıları da var. Bu kişiler arasında Nobel Barış Ödüllü Güney Afrika başpiskoposu Desmond Tutu, Hollywood yıldızı Connie Nielseni, Midnight Oil adlı rock grubunun eski solisti ve eski Avusturalya Çevre Bakanı Peter Garrett da var. Sunuş metnini Uluslararası İklim Değişim Paneli (IPCC) Başkanı Doktor Rajendra K. Pachaun’nin kaleme aldığı kitapta bir dizi Uluslararası uzmanın iklim değişikliğinin mevcut durumunu ve neticelerini gözler önüne seren makaleler de bulunuyor.

Yakın gelecekte neleri kaybedebileceğimizi nazik ama etkili bir şekilde hatırlatan “Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 100 Yer” her kütüphanede olması gereken bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)

Bir yanıt yazın

Yazar: Semih