HOBİLERİM:

İDOLLERİM:

1.   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-1938)

Kelimeler kifayetsiz.

Kitap incelemesi: Nutuk

2.   NİKOLA TESLA (1856-1943)

Sırp-Amerikalı mucit, fizikçi, ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Özellikle ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Thomas Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşları vardır. 7 Ocak 1943 itibarıyla, yirmi altı ülkede kendisine ait üç yüze yakın patenti bulunmaktaydı.

Bir dahi: Nikola Tesla

3.   LEONARDO DA VİNCİ (1452-1519)

Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen , döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497) . Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

Çok yönlü bir dahi: Leonardo da Vinci

4.   ARTHUR SCHOPENHAUER (1788-1860)

Alman bir filozof, yazar ve eğitmendir. Schopenhauer, Alman felsefe dünyasındaki ilklerdendir ve dünyanın anlaşılmaz, akılsız prensipler üzerine kurulu nedenselliklerinin olduğunu söyleyerek dikkatleri çekmiştir.Ayrıca Schopenhauer, Nietzsche’nin ilk akıl hocasıdır. Kötümser bir dünya görüşüne sahip ama etkileyici bir hitabete ve nedenselliğe sahip bir filozoftur.

Büyük üstat Schopenhauer

5.   STEVE JOBS (1955-2011)

Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortağıdır. Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc. de CEO olarak görev yapmış ve vizyonel yenilikçi yaklaşımlarla bilgisayar endüstrisinde çığır açan birçok yeniliklere imza atmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Yönettiği Apple firmasını zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalanmış, 7 yıl içinde 56 yaşında ölmüştür.

Apple’in hikayesinden ilginç ayrıntılar

6.   CHRİSTOPHER NOLAN (1970-   )

İngiliz film yönetmeni, senarist ve yapımcı.Batman filmlerinin, Akıl Defteri’nin, Prestij’in, Inception’in, Yıldızlararası’nın senaristi ve yönetmeni hatta birçoğunun da yapımcısı…Filmlerini izlemeye doyum olmaz.

Bir sinema dahisi: Yönetmen ve senarist Christopher Nolan

happiness3

happiness1

happiness2

Bir yanıt yazın

2 yorum